חדשות רמב"ם

לראשונה בצפון: מרפאה ייחודית לטיפול בפציאליס (שיתוק פנים) נפתחה ברמב"ם

תאריך פרסום: 19/01/2022 13:45

פתיחת המרפאה בקריה הרפואית רמב"ם מעניקה למטופלים הסובלים משיתוק פנים סל שירותים מתקדם, אשר עד היום ניתן רק באזור המרכז. כעת עומדת לרשות המטופלים מרפאה מתקדמת, קרוב יותר לבית, המרכזת את כל שיטות הטיפול החדשניות, החל משלב האבחון ועד לשלב השיקום.

בתמונה: ד"ר  יותם שקדי ומטופלת. צילום: דוברות רמב"םבתמונה: ד"ר יותם שקדי ומטופלת. צילום: דוברות רמב"ם

שיתוק שרירי הפנים מקורו בפגיעה בעצב מספר 7, עצב האחראי על כל שרירי ההבעה. לשרירים אלו חשיבות רבה ביצירת הבעות פנים ואף בעלי תרומה ניכרת לסגירת העין ותנועות שפתיים החיוניות לאכילה ולדיבור. העצב, שיוצא מאזור האוזן, עובר מתחתיה היישר לקידמת הפנים באזור הלחי, עשוי לחוות פגיעה בתפקוד, דבר המתפרש כשיתוק. לעיתים השיתוק הינו זמני ולעיתים קבוע. במהלך השיתוק, המטופל עשוי לסבול מהגבלה בהבעת רגשות, מסגירה חלקית ולא מלאה של העין, דבר העשוי להוביל ליובש או לדמע באותה העין, ומאי-יכולת להזיז את זווית הפה או לכווץ את שפתיו.

הסיבות לפציאליס מגוונות, חלקן מופיעות ללא סיבה ברורה ומכונות Bell’s Palsy, אולם בחלק מהמקרים מדובר בהשפעות שמקורן בוירוס, זיהום, טראומה, ניתוח, לחץ מקומי ואף בשבץ מוחי. גורמי הסיכון לתופעה הם סכרת, מיגרנות, לחץ, עייפות, מערכת חיסונית ירודה, היסטוריה משפחתית ולנשים בהריון הנמצאות בשליש השלישי להריונן. במקרה של פציאליס בלס פלסי, הטיפול כולל מתן סטרואידים לתקופה של שבוע עד שבועיים כאשר הרוב המוחלט מחלים באופן מלא תוך שלושה שבועות עד שישה חודשים.

סוג נוסף של פציאליס נקרא רמזי האנט Ramsay Hunt. מדובר בשיתוק שמקורו בהתפרצות וירוס הרפס זוסטר, דבר העשוי לגרום בגיל מאוחר יותר לשלבקת חוגרת. לעתים, עם הופעת השלבקת, ישנה מעורבות של עצב הפנים, דבר העשוי להביא לשיתוק. גם במקרה זה חשוב לנסות לזהות את התסמינים מהר ולפנות לקבלת טיפול רפואי.

ישנם מצבים בהם ניתוח להצלת חיי המטופל, למשל בשל תהליכים גידוליים, מחייבים הקרבה של עצב הפנים אשר עשויה לגרום לשיתוק. צוות אף-אוזן-גרון שבקריה הרפואית רמב"ם ליווה בשנתיים האחרונות מטופלת בת 64 מהיישוב אבו-סנאן שבגליל המערבי, שנדרשה לעבור ניתוח להסרת גידול שפיר מעצב הפנים, דבר שהוביל לפציאליס. ד"ר יותם שקדי, רופא אף-אוזן-גרון ברמב"ם, מסביר: "לרשות הצוות המטפל עמדו מספר אפשרויות טיפול בפציאליס: באפשרות הראשונה הצוות בחן את חיבור שריר מהרקה לזווית הפה לצורך שיפור החיוך ומתן אפשרות תנועה. במקרה של שיתוק ממושך יותר, שיטת הטיפול השנייה היא השתלת שריר מאזור הירך באזור הבעייתי בפנים, ובכך ניתן לאפשר תנועה של הפנים. ההבדל בין האפשרות הראשונה לשנייה היא מידת המורכבות, כאשר באפשרות האחרונה עשויים לחלוף חודשים רבים יותר עד שניתן לראות את התוצאה הסופית. משך הזמן בו ניתן לראות תוצאות הוא בהכרח חלק מסל השיקולים שיש לקחת בחשבון בבחירת שיטת הטיפול והם משוקפים למטופלים. במקרה של המטופלת הנ"ל, נבחרה האפשרות הטיפולית הראשונה, וכבר מיד לאחר הניתוח ניתן לראות את השיפור המיידי במראה ותפקוד הפנים."

כדי להשיג את אחוזי ההצלחה הניתוחית הטובים ביותר ולהביא את השיקום לתוצאה האופטימאלית, המטופלים הללו עוברים היישר למכון לפיזיותרפיה שברמב"ם, שם, תחת המעטפת המרפאה הטיפולית, מתאימים לכל מטופל ומטופלת את הליך השיקומי הייחודי לו. באופן הזה, הטיפול המוענק למטופלים מבוצע תחת קורת גג אחת, קרוב יותר לבית, במקום אחד, על ידי צוות הפועל במקצועיות ובסינרגיה.

לעמוד המרפאה>>

לצפייה בכתבה>>