חדשות רמב"ם

מאות מעובדות רמב"ם נבדקו לגילוי מוקדם של סרטן השד

תאריך פרסום: 13/07/2020 12:00

סרטן השד, המחלה הממארת השכיחה ביותר בעולם המערבי, ניתנת לטיפול מיטבי כאשר היא מתגלה בשלבים מוקדמים.

בתמונה: רותי איפרגן במפגש הסברה לעובדות רמב"ם אודות חשיבות בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם. 

בתמונה: רותי איפרגן במפגש הסברה לעובדות רמב"ם אודות חשיבות בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

לבדיקות השגרתיות ולמעקב החל מהעשור הרביעי לחיים או במקרים של היסטוריה משפחתית, ישנה חשיבות גדולה בהתמודדות עם המחלה בהצלחה. לאחרונה החליטו במכון לבריאות השד ברמב"ם לצאת במבצע בדיקות רחב היקף עבור עובדות המרכז הרפואי וקראו לכל אישה מעל גיל 40 להגיע ולהיבדק.

"מדובר בקמפיין שמטרתו בעיקרה בריאותית, אבל גם חברתית", מסביר דר' אביעד הופמן, מנהל המכון לבריאות השד ברמב"ם, "בין העבודה לדאגה לבית ולמשפחה, נשים לא תמיד מוצאות את הזמן לבדיקה. ישנן נשים שלא בהכרח מודעות לזה שכדאי או הגיע הזמן להתחיל בשגרת בדיקות מעקב ובכלל, בתקופה האחרונה רבים הסתגרו בבתים ומחשש לבריאותם, הזניחו קצת את הבריאות...  לכן החלטנו להרים את הכפפה ולהזמין את העובדות של רמב"ם לשים את עצמן במקום הראשון ולהיבדק".

במהלך שבועיים ימים בוצעו בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד למאות מעובדות רמב"ם המגיעות מסקטורים ורקעים שונים, הכל במטרה אחת – דאגה לבריאותן והעלאת המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם ורפואה מונעת. הבדיקות, שכללו בדיקת כירורג שד מומחה בחינם, ייעוץ של צוות המכון לבריאות השד והפניה להמשך מעקב ו/או ייעוץ גנטי במידת הצורך, נענו בהתלהבות ורבות מעובדות המרכז הרפואי ניצלו את ההזדמנות.

"החלטנו להגיע לכל אחת ואחת מעובדות בית החולים ולהעלות את המודעות לחשיבות העניין", מספרת רותי איפרגן, אחות מומחית קלינית בכירורגיה ומתאמת שד במכון לבריאות השד ברמב"ם, "לכן הפניה נעשתה באמצעות מסרונים לכל הנשים בבית החולים מגיל 40 ומעלה. בנוסף, הגענו למחלקות ויחידות מסוימות באופן אישי, כדי להסביר ולהדגיש לעובדות על חשיבות הבדיקה המוקדמת, להנגיש עבורן את זימון התורים למרפאה ולהזמינן לקחת חלק בפרויקט החשוב. כולנו חלק מארגון שמטרתו לטפל באנשים ולקדם בריאות. עלינו מוטלת האחריות לדאוג לבריאות שלנו בראש ובראשונה ולהוות דוגמא לאחרים", היא מסכמת.