חדשות רמב"ם

סביבון OUT – משחק וירטואלי IN

תאריך פרסום: 17/12/2017
​נהנים מכל העולמות: ילדי בית החולים "רות" רפפורט לילדים שברמב"ם, השתתפו לאחרונה בפעילות חנוכה יוצאת דופן. בעזרתם של מנטורים מבין תלמידי ביה"ס היסודי "נופים" שבחיפה ומול קהילה של עשרות תלמידים נוספים אשר ישבו בכיתות בית הספר, נכנסו הילדים המאושפזים לעולם וירטואלי אשר פותח במיוחד לחג החנוכה.

 

​בתמונה: פרופ' משנה קליני אדוארדו שחר 
וצוות מכון האיידס ברמב"ם בפעילות להעלאת מודעות לנושא.    
צילום: פיוטר פליטר.  
צילום: פיוטר פליטר.

צילום: פיוטר פליטר. 
צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. 

של קורס הטראומה הבינלאומי
צילום: פיוטר פליטר.

​בתמונה: פרופ' משנה קליני אדוארדו שחר וצוות מכון האיידס ברמב"ם בפעילות להעלאת מודעות לנושא. צילום: פיוטר פליטר. צילום: פיוטר פליטר. צילום: פיוטר פליטר. צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. של קורס הטראומה הבינלאומי צילום: פיוטר פליטר.

מדובר במשחק אחד מני רבים אשר הומצא במסגרת פיילוט של פעילות יצירה ולמידה שיתופית בעולמות תלת-מימד מרובי משתתפים שבית הספר "נופים", בניהולה של אסתי גרינבוך, מקדם ומוביל מזה חמש שנים. את הפלטפורמות שהתלמידים מפתחים, יחד עם מוריהם, הם משתפים במסגרת הפעלות שונות שהם מקיימים בקהילה, בארץ ובחו"ל, כאשר הממציאים הצעירים משמשים גם כמדריכים לעולמות הווירטואליים שיצרו במו ידיהם. את התמיכה בפרויקט מספקים שבתאי קמינר ואורי שפירא, שני יזמים אשר הקימו את Eureka World - סביבת למידה ויצירה בעולמות וירטואליים, אשר מאז שהחלה לפעול ב"נופים" נכנסה לבתי ספר נוספים. 

בפעילות שהתקיימה ברמב"ם לקחו חלק תלמידי ארבעת כיתות הלימוד של ביה"ח "רות" לילדים, שהצטרפו לקבוצות השחקנים אונליין. "זוהי חוויה של למידה אחרת בקבוצה", מסבירה יעל בר-און ריניש, רכזת המחשבים בביה"ס "נופים" שהתלוותה למנטורים ברמב"ם, "זירת המשחק התחלקה לעשרה חדרים בהם הוטמנו מטבעות זהב אותם היה ניתן לקבל באמצעות מענה על רמזים וחידות הקשורות בחג החנוכה. חברי הקבוצה, המזוהים על פי צבע בגדיהם, שזכו במספר המטבעות הגדול ביותר בסוף המסע, הם אלו שניצחו את המשחק. בסוף המשחק התכנסו תלמידי כיתות רמב"ם יחד עם המנטורים מ"נופים" וחבריהם ברשת להדלקה סימולטנית של נרות חנוכה - בביה"ח "רות" ואונליין.

"אנו מקיימים שיתופי פעולה רבים ומגוונים עם בתי ספר רבים בקהילה", מציינת אילנה לוי, מנהלת מרכז חינוכי ברכ"ה שמפעיל את כיתות החולים ברמב"ם, "זו פעם ראשונה שפרויקט כזה מפגיש בין קהילה של ילדים בריאים ומאושפזים. זה מדהים לראות את ההירתמות של התלמידים לעזרת הילדים המאושפזים ואת החיבור שנוצר בניהם בתוך דקות ספורות. אלו חוויות ערכיות שפועלות לטובת כל הצדדים והתוצאות מרגשות".

בעקבות הפעילות שהתקיימה לראשונה בביה"ח "רות", מתכוונים תלמידי "נופים" לפתח משחקים נוספים בתחומי למידה שונים, אשר יתאימו לילדים המאושפזים ולהמשיך לשמש להם כמנטורים ולספק להם תמיכה דרך הרשת.

"רמב"ם הוא מקום שבו נפגשים ילדים המגיעים מעולמות שונים, אמונות שונות ודוברים שפה שונה",  אומרת פרופ' מרים בן-הרוש, מנהלת בית החולים "רות" לילדים, "למרות השוני הם מצליחים למצוא שפה משותפת מתוקף החוויה ומעצם היותם ילדים. החיבור הטבעי הזה בין ילדי בית החולים לילדי הקהילה שלנו עושה פלאים לחוויית האשפוז ולתחושות של המטופלים הצעירים שלנו – וזה חלק בלתי נפרד מהתמודדות עם מחלה ומהדרך להחלמה"