חדשות רמב"ם

בריאות הלב: החדשות הטובות והחדשות המצוינות

תאריך פרסום: 28/02/2019 11:00
הכנס השנתי ה-11 של מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם איחד את מיטב המומחים בישראל ועוד מאות רופאים אחיות שעוסקים בתחום.
מעבר לטכנולוגיה העילית שהוצגה בכנס, דנו המשתתפים בעובדה שכיום ברור שמטופל בתחום הלב זקוק לצוות רב-תחומי כדי להבטיח טיפול מיטבי בבעיה הרפואית ממנה הוא סובל
בתמונה: פרופ' גיל בולוטין במהלך הכנס | צילום: פיוטר פליטרבתמונה: פרופ' גיל בולוטין במהלך הכנס | צילום: פיוטר פליטר
מאות רופאים, אחיות וטכנאים שהמשותף לכולם הוא הלב האנושי זרמו ביום ד' (יום ד' 27.2) לרמב"ם להשתתפות בכנס השנתי האחד-עשר בתחום ניתוחי הלב שאותו ייסד ויזם פרופ גיל בולוטין, מנהל מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם. השנה עמד הכנס בסימן "טכנולוגיות חדשות לטיפול בחולי לב" והוקדש לגישות ולטיפולים החדשים בתחום הלב.  הכנס הצליח לאחד בתוכו גם את מיטב רופאי הלב, הרופאים הפנימאים ורופאי המשפחה בצפון וגם הכניס תחת קורת גג אחת תחומים ברפואת הלב שבשנים עברו היו פונים לכנסים נפרדים – למשל מנתחי לב, ומצנתרים. בכנס כמו זה שהתקיים ברמב"ם באה לידי ביטוי התפיסה הרב תחומית – המיוצגת ע"י מנתחי לב, מצנתרים, מומחים לשבץ מוחי, ועוד.
 
מושב הראשון בכנס נפתח בהתמקדות בפן האתי של הטיפול בחולים עם הרצאתו של פרופ' סלמן זרקא, מנהל המרכז הרפואי "זיו" בצפת, בסוגיית הטיפול הרפואי לאזרחים לסורים בבית החולים הצבאי שהוקם ליד הגבול בגולן.
בתחום הטכנולוגיה העילית הוצג המקרה הראשון בצפון הארץ של השתלת מכשיר מתקדם מהדור החדש המסייע לחדר שמאל LVAD)), הידוע בשמו הפופולארי, "הלב המלאכותי". השתלת הלב המלאכותי ברמב"ם נעשתה לראשונה לפני כחודש, ובכך הונגש ערוץ טיפולי נוסף לחולי לב בצפון.
 
וידאו: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם
 
כאמור ההתמקדות השנה היא ברב תחומיות, או מה שנקרא "צוות הלב" (Heart-Team), הכולל את הקרדיולוגים, מנתחי-הלב והרופא המפנה. כיום, לקראת טיפול בחולי לב מתקבץ צוות הלב, בוחן את כל האפשרויות ומקבל יחד את ההחלטה לגישת הטיפול המתאימה ביותר למטופל. צוות הלב דן במגוון מטופלים, כמו חולים עם מחלה כלילית וחולים עם בעיה מיסתמית. הדיון המשותף של צוות הלב מבטיח למטופלי הלב שנעשה דיון משמעותי עליהם, נשקלו דרכי טיפול אפשריות ואז נערכת שיחה עם החולה ובה מוצגות לו האפשרויות הטיפוליות וההמלצה של הצוות.
 
המשתתפים בכנס קיבלו סקירות על ההתפתחויות העולמיות האחרונות  בתחום מסתמי הלב, וגם על הגישה ההיברידית המשלבת ניתוח מעקפים בגישה מזערית במהלכו מתבצע חתך קטן בכלוב הצלעות בצד שמאל אשר דרכו מבצעים מעקף לעורק החשוב ביותר בלב, הניתוח מבוצע ברמב"ם בעזרת הרובוט דה וינצ'י.
 
הכנס נפתח בברכות של ד"ר מיקי הלברטל, מנהל רמב"ם החדש, וננעל בצורה סמלית בהרצאה של פרופ' רפי ביאר, מהל רמב"ם היוצא שגם סיכם 30 שנות ניסיון כקרדיולוג וממציא בתחום הקרדיולוגיה מהמובילים בעולם.