חדשות רמב"ם

מחקר ורפואה: רופאי רמב"ם זוכים במענקים לקידום מחקר פורץ דרך

תאריך פרסום: 24/12/2018 09:00
רמב"ם, בית החולים הגדול בצפון, הוא כבר מזמן הרבה יותר ממרכז רפואי מוביל. עם שת"פ בינלאומיים, הקמת חממות, עידוד וטיפוח יכולות מחקר בקרב הצוות המטפל ומיזם מגדל התגליות הרפואיות שנבנה בימים אלו, נראה שמחקר ורפואה הפכו לערכים משלימים לפי שיטת ביה"ח. יום המחקר האחרון נתן הצצה קטנה להיקף העשייה המחקרית ברמב"ם
בתמונה: נותני הרצאות הבזק ביום המחקר של רמב"ם | צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"םבתמונה: נותני הרצאות הבזק ביום המחקר של רמב"ם | צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם
גנטיקה, גסטרואנטרולוגיה, תזונה ופריון, קרדיולוגיה ומחלות זיהומיות, הם רק ממקצת התחומים המהווים השראה לרופאי-חוקרי רמב"ם, בעבודות מחקר אשר הוצגו במהלך יום המחקר השנתי, ה-15 במספר, שנערך ברמב"ם ביום חמישי האחרון. במסגרת האירוע, המהווה מפגן עוצמה של תפיסת המחקר בבית החולים, הציגו אנשי סגל בית החולים מחקרים נבחרים אשר נחשפו במהלך השנה האחרונה וזכו לתמיכה של גופים שונים בארץ ובעולם, וכן – הוכרזו זוכי מלגות המחקר השונות שרמב"ם מעניק לחוקריו כחלק מקידום הפעילות המחקרית, היזמות והחדשנות בבית החולים. רק בחודשים האחרונים חתם רמב"ם על מספר שיתופי פעולה עם גופים מובילים בארה"ב לטובת קידום מחקר ופיתוח חדשנות בתחום הרפואה הדיגיטלית.
 
אחד המחקרים שהוצג במהלך יום העיון, הינו מחקר פורץ דרך, לו שותפים חוקרי רמב"ם והטכניון.
על פי מאמר אשר תיאר את המחקר ופורסם בכתב העת Reports Scientific מקבוצת ,Nature קבוצת החוקרים שפכה אור, לראשונה, על המנגנון העומד בבסיס התפתחותה של דלקת לבלב חריפה – מחלה שכיחה שכיום אין לה טיפול יעיל ובכ-20% מהמקרים יכולה להחמיר עד לכדי סכנת חיים.
על פי המאמר, קבוצת החוקרים סיפקה לראשונה ראיה למעורבותו של האנזים הפרנאז במחלה, והראתה כי חומרת המחלה נמצאת ביחס ישר לפעילות ההפרנאז בתווך הבין-תאי. עוד גילו החוקרים כי עיכוב של אנזים זה עשוי לבלום את התפתחותן של דלקת לבלב חריפה ושל מחלות אחרות כגון אי-ספיקת כליה חריפה. את המחקר הובילו ד"ר איאד ח'מאיסי, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה פולשנית ברמב"ם ופרופ"ח זיאד עבאסי, בשיתוף פעולה עם פרופ' אמריטוס ישראל ולודבסקי וחוקרים נוספים.
 
באי הכינוס נהנו מהרצאותיהם של חוקרי רמב"ם והטכניון, ותיקים וצעירים, אשר הציגו הצעות מחקר מקוריות, הנבדקות על ידי ועדה מקצועית המורכבת מחברי סגל בכירים ברמב"ם ומחוצה לו. כאמור, הכינוס הינו אירוע בעל חשיבות רבה בתחום המחקר הרפואי ולקחו בו חלק חוקרים רבים בעלי שם עולמי. ביום העיון לקחו חלק גם כ-40 תלמידים מתיכון "חוגים" בחיפה ומתיכון קריית חיים.
את דברי הפתיחה נשאו פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, פרופ' שמעון מרום, דיקן הפקולטה לרפואה בטכניון ופרופ' יהודה חוברס, מנהל אגף המחקר בביה"ח. את הרצאת האורח נתנה פרופ' קרן אברהם, סגנית דיקן המחלקה לגנטיקה מולקולרית אדם וביוכימיה בפקולטה לרפואה באונ' ת"א, וכן – פרופ' קרל סקורצקי, דיקן הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי באונ' בר-אילן. ד"ר הדר זיגדון, אשר מארגנת השנה את יום המחקר, הנחתה את האירוע. בהמשך הוצגו שש הרצאות בזק אודות תקצירי מחקר מצטיינים בתחומים שונים.
 
את יום המחקר חתמה מסורת חלוקת מלגות המחקר לשנה זו, כאשר פרופ' רם וייס, מנהל מחלקות ילדים א' ו-ב' ברמב"ם הכריז על הזוכים: 13 רופאים ואנשי סיעוד אשר קיבלו מענקי מחקר בהיקפים שונים למימוש מחקריהם מטעם מלגות אופקים למחקר - מענקי מחקר תחרותיים למומחים, מענקים למחקר קליני למתמחים, מלגת ניצוץ - קרן רמב"ם להמצאות ויזמות בתחום הרפואה, מלגת מעוף - מענקים למחקר ופיתוח בסיעוד ומלגות מיטב - מענקי מחקר תחרותיים למעבדות רפואיות ברמב"ם.
 
"ממיטת החולה אל מעבדת המחקר עובר המסלול הטבעי ביותר עבור אנשי הסגל שלנו", אומר פרופ' ביאר, מנהל רמב"ם, "המחקר הוא חלק בלתי נפרד מקידום הרפואה וזוהי חובתנו לתרגם את הידע והניסיון שלנו לטובת חשיבה והבנה של מנגנונים שונים הקשורים בטיפול. המחקר הוא ערך מרכזי בפרקטיקה היומיומית שלנו, לצד יזמות וחדשנות, ואנו מעודדים את עובדי רמב"ם לקחת חלק בכל מסלול ופרויקט המקדם את הערכים הללו לטובת מטופלינו".