חדשות רמב"ם

המחלה ש"מתחזה" למחלות אחרות: ברמב"ם נפתחה מרפאה ראשונה בישראל לטיפול בסרקואידוזיס

תאריך פרסום: 13/04/2022 13:30

לראשונה בישראל מכון ריאות במרכז הרפואי רמב"ם הקים מרפאה ייעודית למטופלים המאובחנים עם סרקואידוזיס, במטרה לסייע לחולים להתמודד עם המחלה שעלולה להיות מורכבת, תחת קורת גג אחת.

בתמונה: דר' אלעד מור, רופא במכון ריאות, רופא בכיר במחלקה פנימית ג', רמב"ם. קרדיט: הקריה הרפואית רמב"םבתמונה: דר' אלעד מור, רופא במכון ריאות, רופא בכיר במחלקה פנימית ג', רמב"ם. קרדיט: הקריה הרפואית רמב"ם

סרקואידוזיס היא מחלה דלקתית שאינה מדבקת ולרוב אינה מסוכנת. בחלק נרחב של המקרים היא מוגדרת כ׳קלה׳ ואף חולפת מעצמה או בסיוע טיפול תרופתי תוך מספר חודשים או שנים בודדות. במיעוט המטופלים, המחלה נשארת קבועה וכרונית ולעיתים קשה, אולם הבשורה המשמחת היא שקיימים טיפולים המסייעים להתמודדות עם הסימפטומים הנלווים.

סרקואידוזיס – לא נעים להכיר
מחלה זו מתאפיינת ביצירת תאי דלקת היוצרים מבנים מיקרוסקופיים הנקראים ״גרנולומות״. הסיבות להופעת המחלה אינן ידועות והיא מופיעה לרוב במבוגרים צעירים (גילאים 20-40), אך יכולה להופיע כמעט בכל גיל. ב-90 אחוזים מהחולים הגרנולומות הללו מופיעות בריאות ובדרך כלל גורמות לסימפטומים של שיעול וקוצר נשימה. תאי הדלקת האלו יכולים להופיע במגוון איברים שונים בגוף בנוסף לריאות ולגרום תסמינים בהתאם לאיבר המעורב, כגון פריחות בעור, הפרעות קצב בלב, הפרעות ראייה, הפרעות נוירולוגיות ועוד.

האבחון של מחלת הסרקואידוזיס מתבצע לרוב על ידי רופאי ריאות, בדרך כלל לאחר דגימה של הממצאים הדלקתיים המופיעים בריאות (קשרי לימפה או תהליכים דלקתיים ברקמת הריאה עצמה). לאחר אישוש האבחנה ובהתאם למידת חומרתה מחליטים על הצורך בטיפול מתאים.

בשל צורך שעלה בעיקר מהשטח על-ידי חולים במחלה, נפתחה לראשונה בארץ, במכון הריאות של הקריה הרפואית רמב״ם, מרפאה ייעודית לטיפול בסרקואידוזיס במסגרתה המטופלים עוברים הערכה מקיפה של מצב מחלתם וטיפול מותאם. לאור העובדה שהמחלה עלולה לערב מערכות גוף נוספות מעבר למערכת הנשימה, קיים שיתוף עבודה פעיל עם מגוון מחלקות רלוונטיות הקיימות בקריה הרפואית רמב"ם כגון קרדיולוגיה, ראומטולוגיה, עיניים, כבד, נפרולוגיה, עור ועוד. באופן זה מצליחים במרפאה לשמור תחת קורת גג אחת את כל התהליך הרפואי, מהאבחון ועד לקביעה ומתן טיפול מותאם אישית.

ד״ר אלעד מור, רופא במכון ריאות ורופא בכיר במערך הפנימי בקריה הרפואית רמב״ם, מרחיב: ״אחד הדברים שהכי מפריעים לחולי סרקואידוזיס מהמשוב שאנחנו קיבלנו הוא שבגלל שהמחלה היא רב-מערכתית ומצריכה ממשקים רבים מול הרבה רופאים, המטופלים לעיתים מרגישים שאין להם ״אבא ואימא״ בניהול הטיפול במחלה. התחושה היא שהם צריכים לעבור בין מספר רופאים ובעצם לנהל את "תיק המחלה" שלהם בעצמם. את הנטל הזה אנחנו מבקשים להסיר מהמטופלים ע"י כך שאנו דואגים שכל המעקב והטיפול הרפואי הנוגע למחלת הסרקואידוזיס, יהיה במסגרת המרפאה הייעודית ובתוך כותלי המרכז הרפואי רמב"ם. הדבר הזה מאפשר למטופל נוחות, קיצור זמני המתנה, ובעיקר שקט נפשי שיש מי שדואג לו״.

סרקואידוזיס? הכתבה הבאה תעשה לכם סדר>>