חדשות רמב"ם

דרמה משפחתית: האב התמוטט, בנו בן ה-16 בצע החייאה והציל את חייו

תאריך פרסום: 08/10/2017

כשבנו של איוון נזי'נסקי, בן 37 מקרית ים, נולד לפני 16 שנה ידע האב שאליה הפעוט יביא לו שמחה גדולה, אבל הוא לרגע לא שיער שיום אחד הוא יציל את חייו. לפני כשבועיים, במהלך השבת, כשהמשפחה הייתה בבית, שמע נזי'נסקי הבן קול חבטה גדול. צעקותיה של אמו הזעיקו אותו למטבח, שם מצא את אביו על הרצפה כשהוא מחוסר הכרה ואינו מגיב.
בתושייה רבה החליט הנער להתקשר למד"א ולדווח על מצבו של האב, על מנת להזעיק עזרה. במוקד הבינו כי הסימנים אינם מבשרי טובות וכי חייו של האב בסכנה, והדריכו את הצעיר, בן 16 בסך הכל, לבצע החייאה באביו בזמן שצוות מד"א עושה את דרכו אל ביתם.

צילום: דוברות רמב"ם
צילום: דוברות רמב"ם
צילום: דוברות רמב"ם
צילום: דוברות רמב"םצילום: דוברות רמב"ם צילום: דוברות רמב"ם צילום: דוברות רמב"ם צילום: דוברות רמב"ם
"אבא הלך לשתות קפה ופתאום שמענו קול של נפילה", משחזר נזי'נסקי הבן את אירועו אותו הבוקר, "כששמעתי את אמא צועקת, רצתי למטבח וראיתי שאבא לא מגיב. לא היה לי זמן להיכנס להלם. מיד התקשרתי למד"א והם הדריכו אותי מה לעשות. איך לעזור לאבא עד שהאמבולנס יגיע". 
כשהוא תחת פעולות החייאה פונה נזי'נסקי אל מיון רמב"ם, שם הוכנס במהירות אל חדר הצנתורים להמשך אבחון וטיפול. כשהוא סובל מהפרעת קצב קטלנית אשר גורמת לליבו להפסיק את פעולתו שוב ושוב, צוות רמב"ם ביצע בו החייאות חוזרות ונשנות על מנת לנסות ולייצב את מצבו. משהסתיים שלב האבחון הראשוני ומכיוון שחייו של נזי'נסקי המשיכו להיות בסכנה, הוחלט לחברו למכשיר אקמו ((ECMO על מנת לתת לגופו את הזמן והאפשרות להתאושש. את הפעולה ביצעו ד"ר צבי אדלר וד"ר צבי פלד, ממחלקת ניתוחי לב בביה"ח, וד"ר סרגיי יאלונצקי מקרדיולוגיה, כולם רופאים בכירים בעלי ידע וניסיון ייעודי בשימוש בטכנולוגיה מצילת החיים הזו. 
מכשיר האקמו הינו סוג של מכונת לב – ריאה, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות. בישראל ישנם מספר מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך. כאמור, את המכשיר מפעיל צוות ייעודי.  
במשך מספר ימים שהה נזי'נסקי ביחידה לטיפול מוגבר במחלקת ניתוחי לב ברמב"ם כשהוא מורדם ומונשם ומכשיר האקמו מחליף את פעילות ליבו וריאותיו. בכל הזמן הזה, מצבו של נזי'נסקי עדיין הוגדר קשה ולא היה ברור מה יהיו השלכות ההחייאות הממושכות שעבר על חייו ותפקודו הנוירולוגי. לפני כמה ימים הוא החל להראות סימני התאוששות, ולאחר גמילה הדרגתית מתהליך ההנשמה, שב נזי'נסקי להכרה מלאה והוא מתפקד. 
"זה מסוג האירועים שגורמים לנו שמחה גדולה", אומר פרופ' גיל בולוטין, מנהל מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם, שם מאושפז נזי'נסקי כעת, "גבר צעיר שסבל מבעיה לבבית קטלנית, התמוטט והיה למעשה במצב של מוות קליני מספר פעמים, חזר להכרה מלאה, מתפקד היטב, מתקשר עם סביבתו, ללא כל פגיעה נוירולוגית. אין ספק שאלו תוצאות נהדרות. ההחייאה המוקדמת שבנו ביצע בו הייתה גורלית לתוצאה", מוסיף פרופ' בולטין ומסביר, "במקרים הללו כל דקה חשובה והבן ביצע את פעולות החייאה בזמן הנכון וכנראה גם בצורה טובה". 
  
לצד מיטת האשפוז של נזי'נסקי במחלקה לכירורגית לב ברמב"ם, שם הוא שוהה להמשך השגחה וטיפול, עומד בנו איליה והשניים מתרגשים. בעקבות האירועים הדרמטיים, החליט הבן להיענות להזמנה של מד"א ולהצטרף לקורס עזרה ראשונה. הוא החל את לימודיו לפני ימים אחדים ולוקח אותם מאוד ברצינות: "אמא סיפרה לי שאבא בכה, כשהרופאים אמרו לי שהצלתי את חייו. אני גם לא מעכל את זה כל כך", מסכם הגיבור הצעיר את אירועי הימים האחרונים, "אני לומד הנדסה ואף פעם לא חשבתי לעסוק במשהו שקשור לרפואה, אבל עכשיו אני מבין שזה משהו שחשוב לדעת. גם אם לא אעסוק בזה בעתיד. חשוב שכולם ידעו איך לעשות החייאה או שידעו לקחת את עצמם בידיים ולהקשיב להנחיות של מד"א אם קורה משהו. ככה אפשר להציל חיים".