חדשות רמב"ם

בזמן טיפולי הדיאליזה, המטופלים מקבלים אימון פילאטיס

תאריך פרסום: 04/04/2016

יד אחת מחוברת למכונת הדיאליזה, ויד שניה מותחת גומייה אלסטית או מתעמלת בעזרת הכדור. כך נראה אימון פילאטיס במקום הכי לא צפוי – יחידת הדיאליזה של רמב"ם

בתמונה: מטופלי יחידת הדיאליזה ברמב"ם באימון פילאטיס.
צילום: עופר גולן, דוברות רמב"ם. ​בתמונה: מטופלי יחידת הדיאליזה ברמב"ם באימון פילאטיס. צילום: עופר גולן, דוברות רמב"ם. ​

פרויקט ייחודי של פעילות פילאטיס למטופלי המודיאליזה ברמב"ם, נחנך לאחרונה במחלקת נפרולוגיה ויתר לחץ דם בביה"ח. במסגרתו זכו מטופלי היחידה לפעילות מקדמת בריאות בזמן שהם מחוברים למכשירי הדיאליזה. הפעילות הנה יוזמה של העמותה לקידום ושמירת זכויות חולי הכליות, ונעשית בשיתוף פעולה עם צוות יחידת ההמודיאליזה בביה"ח, ובראשם ד"ר גיא מילוא, מנהל היחידה ומזל בוכניק, אחות אחראית ביחידה.

יחידת ההמודיאליזה ברמב"ם, חלק אינטגרלי מהמחלקה לנפרולוגיה ויתר לחץ דם, בניהולה של ד"ר סוהיר אסדי ואחות אחראית זהבה גביש, מספקת שרותי דיאליזה לחולים הסובלים מאי- ספיקת כליות חריפה וכרונית וזקוקים לטיפול כלייתי חלופי. היחידה משרתת עשרות מטופלי דיאליזה מאזור הצפון ושאר חלקי הארץ ומצוידת במכונות דיאליזה מהמתקדמות ביותר בעולם.

מפאת מחלתם, מטופלי היחידה מתחברים למכונות אלו למשך כ-12 שעות בממוצע בשבוע, בכדי לסייע לגופם להתנקות מהרעלים במקום הכליות שכשלו ולמעשה אינן מתפקדות כהלכה.

במקביל לטיפול הדיאליטי, מעביר מדריך הפילאטיס אימון, תוך שימוש בכדורים, גומיות ואבזרי אימון נוספים ותוך דגש על שליטה בתנועה ונשימה נכונה, כך שהאימון מותאם באופן אישי לצרכים הייחודיים ולמגבלות של כל מטופל ומטופלת. המטרה הינה להביא לחיזוק השרירים, שמירה על אורכם, חיזוק השליטה במרכז הגוף, הפעלת המפרקים ושיפור התנועתיות של עמוד השדרה. יש לציין כי פעילות הפילאטיס חשובה במיוחד למטופלים הסובלים מסוכרת כיוון שישיבה ללא תזוזה בכיסא הדיאליזה מזיקה לתפקוד הרגליים שלהם.

"הפרויקט מיועד להמשך מספר חודשים", מסביר ד"ר מילוא, "המטרה היא לנצל את שעות הטיפול הממושכות ביחידה לטובת פעילות גופנית שתתרום לשיפור התפקוד הפיזי והנפשי של המטופל".