חדשות רמב"ם

שיר במבחנה: "בית המרקחת הפואטי" של רמב"ם מציע "תרופה" לכל רגש

תאריך פרסום: 05/09/2023 14:00
רק מילה טובה: מילים יכולות לרגש, לשמח, להעציב ולעורר געגוע, לתת תקווה ולהפיח אומץ. על כוחה של המילה הכתובה, אין עוררין, אז ברמב"ם החליטו לגייס אותה לטובת טיפול רגשי המוני.

בתמונות: צוות השירות לליווי רוחני ברמב"ם בבתי המרקחת הפואטיים שפעלו היום במרכז הרפואי. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.
בתמונות: צוות השירות לליווי רוחני ברמב"ם בבתי המרקחת הפואטיים שפעלו היום במרכז הרפואי. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

"בית מרקחת פואטי" נפתח הבוקר (יום ג', ה-5.9.23) ברמב"ם, כדי להעניק לציבור הרחב - באי המרכז הרפואי, מטופליו, בני משפחותיהם ועובדי בית החולים, מילים מחזקות ומעודדות, מותאמות אישית לפי צורך רגשי.

צוות בית המרקחת, שפעל בשלוש עמדות שונות שמוקמו ברחבי קמפוס הקריה הרפואית, הציע לפונים שאלון קצר המאבחן את הרגש או התחושה שהם חשים הבוקר באופן העז ביותר, למשל עצב, בדידות, געגוע או דאגה, והתאים לדיאגנוזה שיר  שנמסר במבחנה, בעברית, ערבית או רוסית.

"התגובות היו מאוד מרגשות", מתאר מייק שולץ, מנהל השירות לליווי רוחני, שקיים את הפעילות הבוקר ברמב"ם, "אנשים הביעו צורך רגשי אמיתי וקיבלו תשומת לב ממוקדת שנתנה להם הרגשה טובה. היו אצלנו מטופלים, היו בני משפחה שביקשו שיר עבור יקיריהם, היו לא מעט מעובדי בית החולים שזקוקים לחיזוק בעצמם. לא צריך יותר מכמה דקות של יחס, כדי להיטיב תחושות ורגשות".

את היוזמה, עליה אחראית אילת ויל - נבנצל, הנמנית על צוות השירות לליווי רוחני ברמב"ם, התקיימה בהשראתו של  אמן ישראלי בשם אבישי חורי, אשר הקים בעבר בית מרקחת פואטי. הרעיון להתאים את הפעילות למקום המעורר רגשות מורכבים כמו בית חולים, היה הדבר הטבעי ביותר עבור צוות השירות לליווי רוחני ברמב"ם, וכך נולדה הפעילות.

"שירים יכולים להדהד לנו לפעמים את מה שאנחנו לא יכולים לנסח היטב במילים", אומר שולץ, "משוררים שמיומנים במילה הכתובה, יכולים לסייע לנו בהגדרת הרגש ובביטוי שלו, ולתת לנו תחושה שאנחנו לא לבד עם התחושות הללו.  בחרנו שירים של מיטב המשוררים בשפות שונות, כדי שנוכל לספק לכל אחד את הצורך שלו. ראינו שההתייחסות לעניין השפה מאוד ריגש את דוברי הערבית והרוסית".

לדבריו של שולץ, דווקא עובדי רמב"ם היו קבוצת הפונים הגדולה ביותר לעמדות בית המרקחת הפואטי, דבר שמעיד על האתגרים הרגשיים שעבודה בתחום הבריאות יכולה לעורר. הרגשות והצרכים הרגשיים שאובחנו בתדירות הגבוהה ביותר בעמדות בתי המרקחת הפואטיים היו הכמיהה לשקט והגעגוע ליחד או לחיבוק. "היו כאלה שאמרו לנו שזה בדיוק מה שהיו צריכים הבוקר ואפילו כאלה שביקשו מאיתנו חיבוק, והמשיכו ליומם. מדהים איך שמילה טובה יכולה להעלות חיוך, להיטיב עם רחשי הלב ולתת הרגשה טובה. אנחנו בשירות לליווי רוחני ברמב"ם מאמינים בזה וממליצים לכולם לנסות".

שיר במבחנה. כך עושים טוב על הלב ברמב"ם>>