חדשות רמב"ם

הקריה הרפואית רמב"ם מציינת את ​חודש המודעות לסרטן השד

תאריך פרסום: 13/10/2015

אוקטובר הוא חודש המודעות העולמי לסרטן השד. לציון הנושא החשוב, התקיימה היום (שלישי) בקריה הרפואית רמב"ם, פעילות חווייתית לעידוד המודעות למחלה ולחיזוק הנשים המתמודדות איתה. האירוע שכבר הפך למסורת שנתית מתקיים בתמיכת "רוש מושיטה יד", הפרויקט החברתי של חברת התרופות רוש ישראל

בתמונה: פעילות מפנקת למטופלות ביה"ח בסיוען של מתנדבות מכל צפון הארץ. ​
צילום: פיוטר פליטר, דוברות הקריה הרפואית רמב"ם.בתמונה: פעילות מפנקת למטופלות ביה"ח בסיוען של מתנדבות מכל צפון הארץ. ​ צילום: פיוטר פליטר, דוברות הקריה הרפואית רמב"ם.

יוזמה של מערך בריאות השד בביה"ח, הפכה למסורת שנתית, במסגרתה הוקדש הבוקר (יום שלישי) לנשים המתמודדות עם סרטן השד.
הפעילות כללה הרצאה אודות השפעתה הדרמטית של החשיבה החיובית על ההתמודדות הנפשית והפיזית של הנשים, מפי פרופ' דניאלה קידר, מומחית בתקשורת אנושית וחוקרת מוח, רגש והתנהגות. ד"ר מיכל שדה, פסיכולוגית שיקומית ומומחית בתחום הנוירופסיכולוגיה, הרצתה בנושא "כימותרפיה והמוח".

במקביל להרצאות – עמדו לרשות המוזמנות עמדות פינוק: רפלקסולוגיה, קרניו-סקראל, שיאצו, מריחת שמן, מריחת לק מקצועית, אשר ניתנו בהתנדבות על יד אנשי מקצוע שונים מאזור הצפון ואיפור מקצועי (עמדה המאוישת על ידי 4 מתנדבות, עובדות רוש ומאפרות מקצועיות בהכשרתן).

אמנם בשנים האחרונות ישנה יותר מודעות למחלה, אך בד בבד נראה כי ישנה עלייה באבחון מטופלות חדשות. "כולנו מכירים את הביטוי אחת מתשע", אומר ד"ר לירון אלדור, מנהל מערך בריאות השד ברמב"ם ומוסיף, "לצערנו הסטטיסטיקה כבר השתנתה והיום אנו מדברים על אחת משמונה. יותר ויותר נשים מודעות לסימנים המקדימים, והולכות להיבדק. החודש, בכל העולם מקיימים פעילות לעידוד המודעות למחלה, ואנחנו מדגישים שגילוי מוקדם יכול להציל חיים".

במערך לבריאות השד ברמב"ם מטופלות נשים רבות במסגרת רב-תחומית, הכוללת את הפן הרפואי-פיזי ואת הפן הנפשי. "טיפול הוא מילה עם משמעות רחבה", מסבירה אפרת לוין, אחות אחראית מערך לבריאות השד ברמב"ם, "ישנם הטיפולים הקונבנציונליים במחלה, כגון תרופות, ניתוחים והקרנות, אבל אנחנו יודעים שחשוב לא פחות להעניק למטופלות שלנו תמיכה ועידוד, וללוות אותן לאורך כל הדרך בהתמודדות עם המחלה המורכבת הזו. אירועי "שלישי בוורוד" מוקדשים למטופלות שלנו ומאפשרים להן לקבל את כל מה שהן ראויות לו".

הגישה הרמב"מית: מרכז רב-תחומי לבריאות השד
תחת מערך בריאות השד ברמב"ם פועלים מומחים שונים ושירותים מגוונים, לרווחת המטופלות. כחלק מתפיסת הטיפול במערך בריאות השד שבביה"ח, הקימו לפני כשנה מרכז רב-תחומי המאגד את כל שירותי הבריאות הקשורים לטיפול בסרטן השד, תחת קורת גג אחת. "לעובדה שרמב"ם הוא בית החולים הגדול בצפון יש יתרון משמעותי, המתורגם לטובת המטופלת", מסביר ד"ר אלדור, "ביה"ח מרכז את המומחים המובילים, אשר פועלים בשיתוף פעולה זה עם זה, וצובר ניסיון רב בטיפול בהיבטים השונים של סרטן השד".

מערך בריאות השד ברמב"ם מאגד תחתיו מומחים מתחום כירורגית השד, אונקולוגיה, רדיולוגיה, פלסטיקה, מערך תומך סיעודי וסוציאלי, שנותן מענה למטופלת במשך כל שעות היום באמצעות מתאמות שד, עובדת סוציאלית ייעודית, קבוצת תמיכה בה לוקחות חלק מטופלות ומחלימות, שירותים של ייעוץ גנטי, טיפולים משלימים, דיאטנית ועוד ועוד. תחת שירותי המערך פועלת גם מרפאה לנשים נשאיות הגן ולנשים בסיכון גבוה.

לפרטים ומידע נוסף בנושא:
http://www.rambam.org.il/DepartmentsandClinics/AmbulatoryDepartment/BreastHealth/Pages/Default.aspx\