חדשות רמב"ם

חיסון בקליק: רמב"ם פיתח תהליך ממוחשב לניהול מבצע ההתחסנות

תאריך פרסום: 17/01/2021 13:30

אלפים מעובדי הקריה הרפואית רמב"ם ואזרחים בני שישים ומעלה, חוסנו בשבועות האחרונים ברמב"ם, במסגרת מבצע חיסוני הקורונה בישראל "נותנים כתף".

בתמונה: שרה צפריר עם אח בצוות המחסנים של רמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.בתמונה: שרה צפריר עם אח בצוות המחסנים של רמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

לצד הצוותים השונים, האמונים על ביצוע המשימה החשובה בבית החולים, פועל גם צוות אגף מידע, מחשוב ותקשורת בבית החולים, אשר פיתח תהליך פשוט ויעיל לניהול, תיעוד, בקרה ושליטה על תהליך החיסונים, הן עבור רמב"ם והן בחיבור עם משרד הבריאות.

"מבצע החיסונים החל בימים הראשונים עם צוותי בית החולים ובתוך מספר ימים התרחב לחיסון אזרחים בקבוצות הסיכון בקהילה", מציינת שרה צפריר, מנהלת אגף מידע, מחשוב ותקשורת ברמב"ם, "תהליך המחשוב החל כבר אז, באמצעות הנגשה אונליין של זימון אוטומטי לאזרחים. אולם, עם הגעתו של המתחסן לקבלת החיסון הוא נתבקש למלא טופס תשאול ידני שליווה אותו לעמדת החיסון, הושלם ידנית ע"י הצוות המחסן עם פרטי החיסון והועבר בשלב מאוחר יותר להקלדה למערכות המחשוב. הדבר גרם לסרבול התהליך, לאי דיוקים, לבזבוז זמן יקר ולמידע לא מקוון שהקשה על קבלת תמונת מצב עדכנית. עם תחילת חיסוני הקהילה בביה"ח, הבנו שיש פה צורך בהתייעלות וניגשנו למשימה".

בתמונה: תהליך החיסון הדיגיטלי ברמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.


בפרק זמן קצר, ותוך יישום תפיסה של טרנספורמציה דיגיטלית של התהליך, מקצה לקצה, פותחה  על ידי צוות "פרומתאוס" -  הצוות האמון ברמב"ם על פיתוח התיק הרפואי הממוחשב - אפליקציה לשימוש הצוות המחסן לתיעוד התשאול של המתחסן ופרטי החיסון. התהליך, שרק ימים ספורים קודם לכן בוצע באמצעות טופס תשאול ידני, שהוזן בהמשך למערכות המידע של בית החולים ומשרד הבריאות באמצעות הקלדה, הפך לפרוצדורה קלה, מהירה ונוחה לביצוע באמצעות אפליקציה זמינה בטלפון נייד או בטאבלט.

"היה חשוב לנו להבין היכן נמצאים האתגרים או הבעיות של התהליך הקיים ולפתור אותם", מסבירה צפריר, "האפליקציה מאפשרת בתוך כמה הקלקות לבצע תשאול של המתחסן, לוודא שהוא אכן עומד בקריטריונים ויכול לקבל את החיסון ולהזין את כל הפרטים הרלוונטיים אודות החיסון שקיבל. הכל בכמה קליקים, ללא טעויות, אי דיוקים, ובזמן אמת. המידע מתעדכן מיד ברשומה הרפואית של המתחסן. אתגר נוסף שעמד בפנינו היה הטמעת המערכת, אולם הפשטות של האפליקציה גרמה לצוות הסיעודי שאחראי לביצוע החיסונים לאמץ אותה בחום וכמעט ללא צורך בהדרכה".

לאחר החיסון מקבל כל מתחסן זימון אוטומטי למנה השנייה. בנוסף, כל מתחסן מקבל קישור לאפליקציה לדיווח על תופעות לוואי. כל המידע הסטטיסטי מוצג למקבלי ההחלטות באופן מקוון ומאפשר ניהול יעיל של התהליך כולו.

מעבר לתיעוד התהליך, שהוא בעל חשיבות בפני עצמו, מאגר המידע הכולל אודות החיסונים, תופעות הלוואי, מאומתים בקורונה, תוצאות בדיקות סרולוגיות לנוגדנים לקורונה, כל אלה יאפשרו לבצע מחקרים מעמיקים לטובת שיפור באיכות הטיפול והסקת מסקנות לגבי יעילות החיסונים לאורך זמן.