חדשות רמב"ם

על צום וצמא: ברמב"ם מסבירים איך להפחית את תחושת הצמא לקראת יום הכיפורים

תאריך פרסום: 20/09/2023 16:00

רבים מאתנו מעבירים את יום הכיפורים בצום. הקושי בהימנעות ממזון הוא גדול, אך לא פחות קשה ממנו היא תחושת הצמא שמלווה את הצמים. לקראת ציון יום הכיפורים תשפ"ד, ביקשנו ממאיה אברמוביץ', דיאטנית במכון לבדיקות תקופתיות ובמחלקת טיפול נמרץ בקריה הרפואית רמב"ם, לרכז מספר המלצות להפחתת תחושת הצמא שיעזרו לציבור הצמים לעבור את הצום הזה בדרך הטובה ביותר:


בתמונה: מאיה אברמוביץ', דיאטנית במכון לבדיקות תקופתיות ובמחלקת טיפול נמרץ בקריה הרפואית רמב"ם.
צילום: הקריה הרפואית רמב"ם בתמונה: מאיה אברמוביץ', דיאטנית במכון לבדיקות תקופתיות ובמחלקת טיפול נמרץ בקריה הרפואית רמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם
  1. מים! חשוב לשתות כ - 10 כוסות מים לאורך היום שלפני, ואותה כמות של כוסות גם ביום הצום עצמו. מומלץ לא לנסות לשתות את כל הכמות דקה לפני כניסת הצום, אלא לפזר את השתייה על פני הימים שלפני הצום.
  2. ניתן להוסיף קוביות פרי קר, חתיכות לימון, עלי נענע ועוד - זה צבעוני, זה מעניין ויעודד אתכם לשתות יותר.
  3. חשוב שתדעו: קפה וקולה לא נחשבים בספירת כוסות המים - שתיית משקאות המכילים קפאין כמו קפה, קולה ומשקאות אנרגיה גורמת לאובדן נוזלים מהגוף ותחושת צמא. לכן מומלץ להתחיל להפחית בכוסות הקפאין כ-3 ימים לפני הצום, כך אולי גם תחסכו לעצמכם כאבי ראש ביום הצום.
  4. גם אלכוהול יכול לגרום להתייבשות וצמא, אז לפני הצום - מומלץ להימנע.
  5. פחות מלח, תבלינים וגם סוכר- מזון מתובל מאוד ומלוח יגביר את תחושת הצמא. לכן, חשוב להפחית שימוש במלח, תבלינים רבים, אבקות מרק, רטבים. 
  6. גם מתוקים מצמיאים. אז חכו לעונג הזה עד אחרי הצום ובצאתו התפנקו לכם עם תה ופרוסת עוגה או לחם עם ממרח מתוק.


  7. הקריה הרפואית רמב"ם מאחלת לכל בית ישראל צום קל ומועיל וגמר חתימה טובה!

למחלקת תזונה קלינית ברמב"ם