חדשות רמב"ם

לזכור ולא לשכוח: רמב"ם חובר לעמותת "שם ונר" במפעל הנצחת השואה

תאריך פרסום: 24/04/2017

לקראת יום השואה שחל היום (יום ב', ה-24.4.17), הוקם ביום חמישי האחרון בכניסה לרמב"ם מתחם זיכרון ייחודי ובו חולקו נרות נשמה עם שמות נספים ומידע אודותיהם. מדובר ביוזמה של עמותת "שם ונר", אשר מקדמת מסורת לאומית חדשה וקוראת לכל אזרח באשר הוא, להדליק נר נשמה אישי, מידי שנה, בערב יום השואה.

בתמונה: סימה גודמן ​מקבלת את הנר מידיהם של צוות פנימית ד' ברמב"ם. 
צילום: פיוטר פליטר.בתמונה: סימה גודמן ​מקבלת את הנר מידיהם של צוות פנימית ד' ברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר.

מאות מהנרות המיוחדים חולקו בשבוע שעבר בבתי החולים הגדולים בישראל, לעוברים והשבים, כאשר ברמב"ם בוצעה המשימה על ידי בנות שירות שהסבירו למבקרים אודות המיזם וחשיבותו. מלבד שמותיהם של הנספים ופרטים אודותיהם, על גבי תווית הנרות מופיע ברקוד לסריקה המפנה לסיפור חייו של אותו נספה, במטרה להבטיח כי סיפורי הנספים ימשיכו להישמע גם כאשר אחרון הניצולים כבר לא יהיה עוד בחיים. רבים מאלו שקיבלו את הנרות התרגשו מאוד מהיוזמה והביעו עניין בפרויקט.

על פי נתונים שפורסמו לאחרונה, בישראל חיים כיום כ-158,000 אזרחים שנרדפו במהלך השואה ועוד כ-56,000 נוספים שהוכרו כנפגעי התנכלויות אנטישמיות וגזעניות בתקופת מלחמת העולם השנייה. גילם הממוצע הוא כ-85 שנה, ומדי חודש נפטרים כ-1,000 מהם. במחלקות השונות ברמב"ם מטופלים קשישים רבים, ביניהם ניצולי שואה, המהווים את אחרוני השורדים שנותרו להעיד על הזוועה שעברה על יהודי אירופה. אחת מהן היא סימה גודמן, בת 89, המתגוררת בקרית חיים. גודמן, ילידת קייב, הייתה הצעירה מבין עשרה ילדים. ארבעה מהם נרצחו בשואה. כאשר קיבלה את הנר לידיה התרגשה מאוד והחלה מספרת את סיפורה לצוות הרפואי שמטפל בה במחלקת פנימית ד', שם היא שוהה כבר זמן מה.

לדבריו של פרופ' צבי דוולצקי, מנהל השירות הגריאטרי ברמב"ם, מדובר ביוזמה חשובה: "כבית חולים המטפל בניצולי שואה רבים, אנו מברכים על היוזמה. הנצחת שמות הקורבנות הינה בעלת חשיבות עצומה והפרויקט הזה מאפשר למטופלים שלנו לקחת חלק במלאכת השימור ולנצור את זכרם של הנספים לדורי דורות".