חדשות רמב"ם

אביב הגיע - גל לידות ביומיים האחרונים ברמב"ם

תאריך פרסום: 13/04/2020 17:00

על רקע התפשטות הקורונה, בשורות טובות מגיעות ממערך ההיריון והלידה של רמב"ם, שם מדווחים על גל לידות ב-48 שעות האחרונות: 25 לידות שהסתיימו בהצלחה ובילודים בריאים.

בתמונה: שני שקורי והבייבי ברמב"ם.

צילום: באדיבות היולדת.בתמונה: שני שקורי והבייבי ברמב"ם. צילום: באדיבות היולדת.

בין הילודים שנולדו ביומיים האחרונים ברמב"ם ישנם 18 בנות ו-7 בנים. "קיבלנו הרבה פניות מיולדות חוששות בשבועות אחרונים", מספרת מיכל קרנצלר, מנהלת הסיעוד במערך ההיריון והלידה של רמב"ם, "זה מובן. זו תקופה לא פשוטה עבור רבים ובמיוחד יולדות שנמצאות במצב כה רגיש. אנחנו מאפשרים לכל יולדת להגיע לכאן וללדת בדרך שלה, באופן בטוח, למרות המגבלות השונות, כאשר יולדות החשודות כנשאיות או חולות בקורונה יולדות במתחם נפרד לחלוטין. ביומיים האחרונים המחלקה הרגישה כמו בימים הרגילים שלפני תחילת המשבר. אין דבר משמח יותר ממחלקה עמוסה ביולדות".

אחת היולדות ששוהות בימים אלו במערך ההיריון והלידה של רמב"ם היא שני שקורי, בת 32 מכפר יהושע שבעמק יזרעאל, שילדה את בנה הבכור בלידה רגילה. "הגעתי עם צירים ומסיכה", היא מספרת וצוחקת, "זה היה קשה... חוץ מזה, אני די נהנית מהשקט. אין מבקרים אז יש זמן לישון ולנוח. זה עצוב שהסבא והסבתא לא יכולים לבקר, כיוון שזה נכד ראשון משני הצדדים, אבל זו אולי ההתמודדות היחידה. לא חששתי להגיע אל בית החולים כי אני יודעת שחולי הקורונה נמצאים בבניין אחר לגמרי ושהכל מנוהל כאן באופן מאוד מסודר. כולם פשוט נהדרים: האחיות, הרופאים, הצוות בתינוקייה – אני פשוט רגועה".

*לידה בימי הקורונה: כל מה שצריך לדעת על לידה בטוחה ברמב"ם*

מרגע שרמב"ם החל בקליטת חולי קורונה לפני כחודש, הוקם מתחם ייעודי עבור יולדות אשר אומתו כחולות מאובחנות והוא נמצא בבניין נפרד לחלוטין ממזה שנמצא בו מערך ההיריון והלידה של בית החולים. במתחם, אשר מהווה חלק ממחלקת "כתר" (קורונה) בביה"ח קיימים חדר לידה וחדר בדיקה ייעודיים לחולות קורונה הריוניות. בנוסף, ברמב"ם קיים חדר ניתוח ייעודי לחולות קורונה הנדרשות לניתוח קיסרי. היולדות נקלטת במתחם המבודד של בית החולים, שם יש חדר לידה מצוייד בכל המכשור הנדרש. היא נבדקת על ידי רופא בכיר ובמהלך כל הלידה שוהים איתה אותו רופא ומיילדת. לאחר הלידה, מועברת היולדות למתחם הקורונה והילוד מבודד עד קבלת תוצאות הבדיקה שלו.

עבור חולות יולדות החשודות כחולות הוקם ברמב"ם חדר בדיקה וחדר לידה נפרדים (הכוונה לנשים הנמצאות בבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת או נשים הסובלות מתסמינים מחשידים לקורונה). אגף זה ממוקם בבניין סמי עופר, קומה 1- וגם הוא נפרד לחלוטין מחדרי הלידה, מיון היולדות, מחלקות היולדות והתינוקייה, הנמצאים בבניין סמי עופר, קומה 3.

החולות הבריאות, שאינן מראות תסמינים, מופנות לחדרי הלידה הרגילים, בבניין סמי עופר, קומה 3. גם מחלקות היולדות והתינוקייה נמצאים בבניין זה בקומה 4 ומרוחקים ממחלקת הקורונה הנמצאת בבניין ייעודי, נפרד וסטרילי. מרפאות הריון בסיכון ממשיכות לפעול כרגיל בשלב זה.

יש לציין כי ברמב"ם מקפידים מאוד על נהלי ההתמגנות של משרד הבריאות ודואגים לבריאות היולדת, היילוד ולבריאות הצוות.

בכל שאלה בנושא הריון ולידה, ניתן ליצור קשר עם צוות המערך בטלפון : 04-7771779 או בעמוד הפיסבוק - מחוברות – קהילת היולדות של רמב"ם.