חדשות רמב"ם

מרתון ניתוחים במדגסקר: רופאי רמב"ם בצעו עשרות ניתוחים לטיפול בחיך ושפה שסועים בצד השני של העולם

תאריך פרסום: 25/07/2022 13:00

למעלה מעשור שד"ר עומרי אמודי, סגן מנהל מחלקת כירורגית פה ולסתות ברמב"ם וד"ר צח שרוני, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בקריה הרפואית, לוקחים חלק במשימה בינלאומית – למגר את בעיית החיך והשפה השסועים במדינות עולם שלישי. מדינה, מדינה, יבשת, יבשת, עוברים השניים, יחד עם משלחות המונות עשרות אנשי רפואה ממדינות שונות ומטפלים באלפי אנשים מסביב לעולם, הכל במסגרת פרויקט הדגל של ארגון "Operation Smile". לאחרונה הם שבו ממשימה נוספת, הפעם בעיר הנמל הצפונית טאמאטבה ((Tamatave, שבמדגסקר הרחוקה, שם השתתפו במרתון ניתוחים שנמשך כעשרה ימים. 

ד"ר עמרי אמודיד"ר עמרי אמודי

כ- 30 מיליון איש חיים במדגסקר הרחוקה, אבל רק חמישה (!!!) רופאים בכל האי מחזיקים במיומנויות לביצוע ניתוחים לטיפול בחיך ושפה שסועים, כך שהבעיה מאוד נפוצה והצורך בטיפול הוא גבוה.

162מטופלים, ילדים ומבוגרים, נותחו בזה אחר זה לטיפול במומי פנים מולדים שונים, מתוך מטרה להביא להם איכות חיים. המטופלים שנותחו נבחרו מתוך מאות מקרים, שנבחנו מקרוב בימי מיון שנמשכו שעות ארוכות ולאחר מחשבה קפדנית של למי ניתן לסייע הכי הרבה בפרק הזמן הקצר שעומד לרשותם.
חלק מהמטופלים שהגיעו אל צוות המתנדבים עשו את דרכם במשך שבועות ארוכות ממקומות שונים ברחבי מדגסקר, הכל כדי לזכות בטיפול רפואי שיוכל לשנות את חייהם מקצה לקצה: "עבודת הארגון נמשכת כל השנה", מסביר ד"ר אמודי שמצטרף למשלחת הבינלאומית זו הפעם העשירית, "לרוב מפרסמים את מועדי הגעת המשלחות כחצי שנה מראש ואנשים מגיעים מכל רחבי המדינה. את הימים הראשונים אנחנו מקדישים למיון המקרים ולקבלת החלטות לגבי תעדוף המקרים לניתוח. אלו שלא יטופלו הפעם, יוזמנו לפעם הבאה".


דר אמודי מימין,  באמצע פרופ' לאלאת, לשעבר שר הבריאות של מדגסקר ודר שרוני משמאל.

עם סיום בחינת המקרים מתארגנים עשרות חברי המשלחת, שהגיעו הפעם מ-31 מדינות מכל רחבי תבל, לביצוע ניתוחים. בחמישה חדרי ניתוח שהוקמו לטובת הפרויקט, במשך למעלה -12 שעות ניתוח רצופות בכל יום, נותחו המטופלים על ידי הצוות הרב-תחומי שכולל כירורגים, מרדימים, רופאי ילדים, רופאי שיניים, אחיות, טכנאים, אנשי דימות ועוד רבים – כולם מגיעים בהתנדבות ונרתמים למשימה.

"מצאנו את עצמנו מנתחים יחד עם קולגות מארה"ב, שוודיה, אנגליה ואפילו מצריים השכנה", משחזר ד"ר אמודי, "אחד החברים שלנו לצוות חדר הניתוח היה פרופ' לאלאת, שר הבריאות לשעבר של מדגסקר, כירורג כללי במקצועו, שהצטרף אלינו לטובת המרתון. מדובר בפסיפס אנושי מרתק שחובר יחד למשימה אחת וזה תמיד מרגש להיות חלק מזה".

אתיופיה, ויאטנם, גאנה והודו הם רק רשימה קטנה מתוך המקומות ששני הרופאים החיפאים שהו בהם במשימות ההומנטריות הקודמות בהן השתתפו כחלק מקבוצת "Operation Smile". הארגון האמריקאי שמוביל את הפרויקט ביותר מ-40 מדינות עולם שלישי יותר מ-40 שנה, ביצע למעלה מ-200,000 ניתוחים והיד עוד נטויה.

החוויה המורכבת של ביצוע הליכים רפואיים מתקדמים בתנאי שטח לא פשוטים, לא עוצרת את מתנדבי הארגון, ובכללם ד"ר שרוני וד"ר אמודי מלעמוד באתגר, אבל בתום ימי הניתוחים המפרכים, המשמעות נשארת: "קשה לתאר במילים את התחושות ממפגש ארוך ומשמעותי עם אוכלוסייה מקומית החיה בתנאי עוני קשה, ללא חשמל או מים זורמים, וללא נגישות לתנאים בסיסים כמו שירותי רפואה, כמו שקשה לתאר את הסיפוק מתוצאה של ניתוח האורך בסה"כ כשעה וחצי, אך משנה לחלוטין את חייו של הילד ומשפחתו", אומר ד"ר שרוני, "אותו הסיפוק, יחד עם תחושת המחויבות הנובעת מבדיקת המוני מטופלים אשר לא זוכים לניתוח במסגרת אותה המשלחת, היא שמביאה אותנו שוב ושוב לחזור למקומות אלו. רק במדגסקר לבדה, ממתינים עוד למעלה מ-2,000 ילדים לניתוח שפה שסועה, כך שעבודה רבה עוד לפנינו".


ד"ר צח שרוני