חדשות רמב"ם

נדיר ומורכב: כליותיו של תינוק בן 9 חודשים וחצי הצילו את חייו של ילד בן 4

תאריך פרסום: 23/05/2024 15:00

במבצע רפואי מורכב הונצלו שתי כליותיו של פעוט בן 9 חודשים וחצי, בן לתושבי הצפון, שהרופאים נאלצו לקבוע לו מוות מוחי. בשעתם הקשה, הוריו לא היססו ונעתרו לבקשת הרופאים לביצוע הנצלת איברים מגופו הקטן, לטובת ילד בן 4 שנזקק להשתלת כליה. מבצע ההנצלה יצא לדרך לאחר שהרופאים סקרו היטב את כל הנתונים שיכולים לתת חיים טובים לנתרם, והגיעו למסקנה כי סיכויי ההצלחה גבוהים. כך יצא לדרך ההליך הרפואי כשעיקר האתגר הוא פער הגודל הפיזי בין התורם הקטן לבין הנתרם.

ד"ר רן שטיינברג, מנהל מחלקת כירורגית ילדים בביה"ח רות לילדים ברמב"ם | צילום: הקריה הרפואית רמב"ם
ד"ר רן שטיינברג, מנהל מחלקת כירורגית ילדים בביה"ח רות לילדים ברמב"ם | צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

גודלן הפיסי של כליות של תינוק בן 9 חודשים, כך מסביר ד"ר רן שטיינברג, מנהל מחלקת כירורגית ילדים בבית החולים רות לילדים ברמב"ם,  ומי שעמד בראש הצוות שביצע את הניתוח, הן כגודל כגרגר פול, כך שבטרם הפניה להליך הקציר והתרומה, יש לבדוק ראשית את תפקודן הכללי של הכליות, גודל כלי הדם ומידת ההתאמה שלהן לטובת הנתרם, המבוגר מהתורם ב-3 שנים במקרה זה, מה שמצריך נפחי עבודה גדולים יותר מצד הכליות המושתלות החל מרגע ביצוע ההשתלה.

לדברי ד"ר רן שטיינברג: "הליך נדיר שכזה, המבוצע במרכזים רפואיים גדולים ברחבי העולם, כולל בתוכו אתגר טכני עצום לרופאים – חיבור כלי הדם. חשוב להבין שכלי הדם של תינוק בן 9 חודשים הם כמעט שקופים. לכך יש להוסיף את הצורך "לסדר" את שתי הכליות בגוף של הנתרם כך ששתיהן תתפקדנה במידה שווה וששתיהן תיתנה שתן באופן זהה ובאותו הזמן".

ד"ר רן שטיינברג. מנהל מח' כירורגית ילדים בבית החולים רות לילדים ברמב"ם

"אתגר טכני עצום לרופאים"  - ד"ר רן שטיינברג. מנהל מח' כירורגית ילדים בבית החולים רות לילדים ברמב"ם. צילום: ניצן זוהר

בהליך הרפואי המורכב לקחו חלק רופאים ואנשי צוות ממגוון תחומים, בין היתר מתחום כירורגית ילדים, השתלת איברים, כירורגית כלי דם, נפרולוגיה, טיפול נמרץ, הרדמה, רדיולוגיה ועוד. הניתוח התבצע לפני שלושה חודשים אולם במחלקה החליטו להמתין עם הדיווח על ההישג הניתוחי עד שיוודאו כי הכליות נקלטו היטב ומתפקדות ללא כל בעיה או קושי. ד"ר שטיינברג סיכם: "כבר על שולחן הניתוחים ראינו את הכליות החדשות מתפקדות לעילא וכעת, שלושה חודשים לאחר הניתוח אני יכול לציין ששתי הכליות מתפקדות יפה ובאופן נורמלי ועל כך אנחנו מאד מרוצים".

צפו בכתבה המרגשת: