חדשות רמב"ם

רמב"ם: לחסוך קרינה והרדמה לילדים שחולים בדלקות מעי

תאריך פרסום: 07/05/2024 13:30

יחידת הטיפול בדלקות  מעי בילדים ברמב"ם הוכרה כמרכז הדרכה בינ"ל

בתמונה: ד"ר רמית מגן-רימון. צילום: דוברות רמב"ם.
בתמונה: ד"ר רמית מגן-רימון. צילום: דוברות רמב"ם.

השירות למחלות מעי דלקתיות בילדים בניהולה של ד"ר רמית מגן-רימון, מומחית לגסטרו ילדים בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם, הוכר על ידי ארגון International Bowel Ultrasound (הארגון הבינלאומי לאולטראסאונד המעי), כמרכז הדרכה ברמה ארצית ועולמית. היחידה ברמב"ם הוכרה להכשרת רופאות ורופאים, לזיהוי וטיפול בדלקות מעי בילדים ונוער, באמצעות בדיקת אולטראסאונד פשוטה. מאחורי ההחלטה המכובדת של הגוף הבינ"ל יש גם בשורה של הקלה לילדים החולים במחלות מעי דלקתיות,  והכרה בפעילות שהחלה ד"ר מגן-רימון לבצע לפני מספר שנים: לערוך בדיקות לילדים הסובלים מדלקות מעי כרוניות (קרוהן וקוליטיס כיבית), באמצעות מכשיר אולטראסאונד. התוצאות המתקבלות באמצעות מכשיר האולטראסאונד, דומות ביכולות באיתור פעילות דלקתית, היקף פעילותה במערכת העיכול ומידת החומרה שלה, לבדיקות כמו C.T. או MRI.
היתרונות של בדיקה באמצעות מכשור אולטראסאונד הן עצומות ביחס לבדיקות במכשור "כבד", מסבירה ד"ר מגן-רמון,  שכן הילד מקבל אבחון מדויק, אין חשיפה לקרינה ב-CT או צורך בהרדמה לילדים קטנים לביצוע MRI. עבור ההורים מדובר בחיסכון רב של שעות עבודה ועבור הילדים נחסכים אובדן ימי לימודים. נוסף על כך, אין צורך להנפיק הפניות יקרות מצד קופות החולים עבור בדיקות היקרות, אין צורך בזימון תורים נוספים לבדיקות, הילדים שותפים מלאים לבדיקה ולדברי ד"ר מגן-רימון, הם אף משתפים פעולה, שכן הם רואים את איבריהם שלהם בזמן-אמת על גבי המסך, מה שמסיח את דעתם מאווירת הבדיקה ומבטל לחלוטין את תחושת הפחד מהכאב.
כאמור - הניסיון של דר רמית - גורן הצטבר לכדי הכרה במכון גסטרו ילדים ברמב"ם בתחום מחלות מעי דלקתיות, כמרכז מצוינות בינ"ל שמורשה להכשיר רופאות ורופאי גסטרו ילדים בתחום מתפתח זה.
ד"ר רמית מגן-רימון מסכמת: "למחלות מעי בילדים, כגון קרוהן וקוליטיס, יש מעין 'חתימה ייחודית' שאותה אנחנו יכולות לאתר באמצעות מכשור זול, אמין וזמין, כמו אולטראסאונד. באופן הזה, אנחנו חוסכים לכל הצדדים – הן לילד, להוריו ולמערכות הרפואיות השונות – כל כך הרבה משאבים, סבל וזמן, ומעמידים לרשות הילדים והורים מעטפת רפואית מתקדמת ומותאמת, המגיבה למצבו הרפואי של ילדם בזמן אמת. ההכרה של הארגון העולמי ביכולות אלו, היא הכרה נוספת בבית החולים ע"ש רות רפפורט לילדים כמרכז מצוינות מוביל מסוגו למען תושבי הצפון הצעירים ובני משפחותיהם".

צפו בד"ר רמית מגן-רימון – מסבירה על החדשנות הטיפולית ועל ההכרה הבינ"ל>>

 

בתמונה: ד"ר רמית מגן-רימון, במהלך בדיקת אולטראסאונד למטופל צעיר. צילום: דוברות רמב"ם.