חדשות רמב"ם

כ-40 מושתלי מח עצם מרמב"ם, הצוות המטפל ובני משפחותיהם השתתפו במרוץ חיפה

תאריך פרסום: 09/11/2015

מאות רצים לקחו חלק במרוץ חיפה ה-17, שהתקיים בשישי האחרון לאורך חוף הים, לרבות כ-43 רצים מעובדי רמב"ם הקריה הרפואית אשר קידמו מסר של אורח חיים בריא. ​

בתמונה: חברי קבוצת "מושתלי הברזל" של המכון ההמטולוגי ברמב"ם. 
צילום: דוד פיטרו.בתמונה: חברי קבוצת "מושתלי הברזל" של המכון ההמטולוגי ברמב"ם. צילום: דוד פיטרו.

בין הספורטאים החובבים והרצים המקצועיים, שהשתתפו במקצים השונים, בלטה במיוחד קבוצה מיוחד במינה בשם "מושתלי הברזל". מדובר בקבוצה הכוללת מושתלי מח עצם המטופלים במכון ההמטולוגי ברמב"ם, אשר אליהם חברו הצוות המטפל ובני משפחותיהם. הקבוצה, שמנתה כ-40 משתתפים, לקחה על עצמה את אתגר מקצה ההליכה העממי שאורכו 2.5 ק"מ, ועמדה בו בהצלחה.

עבור רבים מחברי הקבוצה, ההשתתפות במרוץ מהווה סגירת מעגל אחרי התמודדות לא פשוטה עם מחלה קשה. לדבריו של דורון בלוך, עובד רמב"ם המתחרה באופן קבוע ומקצועי, ומי שלקח על עצמו לאמן את הקבוצה, במקרים מסוימים מדובר בנס של ממש: "הקבוצה מתאמנת קצת יותר משנה, פעם בשבוע, במתכונת של צוות ומטופלים", הוא מסביר, "כל אחד מהמשתתפים הגיע ממקום אחר של התמודדות. חלקם לפני טיפול, חלקם אחרי, היו גם שהחלו את האימונים לפני שנה על כיסא גלגלים וביום שישי האחרון עשו את המסלול כולו. למי שמלווה אותם כבר תקופה ארוכה ורואה את התהליך, זה דבר מרגש מאוד".

כאמור, קבוצת "מושתלי הברזל" היא קבוצה מעורבת, אך מעבר לעובדה שהיא מחברת צוות רפואי ומטופלים, חברי הקבוצה גם מגיעים מתרבויות ואמונות שונות, גילאים שונים ושלבים שונים של התמודדות עם המחלה. בעזרת הפעילות המשותפת הם מצליחים לגשר על ההבדלים ולהתלכד סביב העשייה שתורמת לכל אחד ואחד מהם הן במישור הפיזי והן במישור הרגשי.

"אני יודעת שזה נשמע קלישאה, אבל אנחנו משפחה אחת גדולה", אומרת פרופ' משנה קליני צילה צוקרמן, מנהלת היחידה להשתלות מח עצם ומיוזמות הקמת הקבוצה, "לפעילות הגופנית יש ערך גדול בהתמודדות עם מחלות, אבל במקרה הזה מדובר במשהו שהוא הרבה יותר רחב. זו קבוצה חברתית של ממש. אחרי האימון אנחנו יושבים ומשוחחים. יש לנו פעילויות משותפות ואנחנו מבלים הרבה כקבוצה מחוץ למסגרת הטיפולית, הכל בתמיכתם של ידידים וחברים המסייעים לנו במימון הפעילות החשובה. יש לנו ניסיון של אלפי מטופלים, את חלקם אנחנו עדיין מלווים וכולם קרובים לליבנו. אנחנו כל הזמן צועדים קדימה, תרתי משמע, ומנסים לחשוב על דרכים חדשות לסייע להם ולחתור להחלמה".