חדשות רמב"ם

צוות רמב"ם זכה בפרס ממשרד הבריאות על פיתוח שחוסך 4,000 שעות צוות בשנה

תאריך פרסום: 01/02/2021 06:00

צוות רמב"ם זכה לאחרונה בפרס מנכ"ל משרד הבריאות למצוינות בלוגיסטיקה במערכות הבריאות, בגין הטמעת אפליקציה שפיתח בנושא של החייאה. הפרס ניתן מטעם המועצה הלאומית ללוגיסטיקה במערכות הבריאות לשנת 2019, עבור המקום השני, וכאמור הוענק לצוות רמב"ם, בגין הטמעת אפליקציה המסייעת לצוותים הסיעודיים והרפואיים לשמור על זמינות וכשירות גבוהה של הציוד המיועד לביצוע החייאה

 

 

בתמונה: אילנה סימן טוב – דודלס ותעודת הפרס. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.בתמונה: אילנה סימן טוב – דודלס ותעודת הפרס. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

נהלי משרד הבריאות מחייבים את הצוותים הרפואיים לוודא כי הציוד המיועד להחייאה נמצא בכל פרק זמן נתון זמין ובתוקף.  הציוד הכולל עגלות החייאה, דפיברילטורים (מפעמים), ומזוודות ליווי לחולים מורכבים  מונה למעלה מ-3,000 פריטים בכל עגלת החייאה. חשיבות הימצאות הציוד כולו זמין, כשיר, תקין ובתוקף, מהותית מאד לטובת העלאת סיכויי ההצלחה של משימת ההחייאה.

הנהלים  שמחייבים בקרות חוזרות ונשנות על הציוד מדיי יום הצריך שעות עבודה רבות ויקרות של הצוותים בכל מחלקה ויחידה. בעידן קורונה שבו נחיצות וזמינות גבוהה של אנשי צוות ליד מיטת החולה הן משאב יקר, מדובר בבזבוז שעות עבודה חיוניות מאד.

כדי לשפר את ההליך  גיבשו בקריה הרפואית רמב"ם צוות המונה את מירית ברזלי, מהנהלת הסיעוד, דודו לוי, מנהל תפעול חדרי ניתוח באגף הכירורגי ואילנה סימן טוב – דודלס, מרכזת מערך ההחייאה בבית החולים.  הצוות איתר את הצרכים השונים ונמצא פתרון בדמות כלי יעיל . 
איך זה עובד? כל תכולת העגלה והציוד הוזנו לתוך מאגר מידע . המידע כולל את שם פריט, מספר האצווה שלו, התוקף, המינון והכמות הנדרשת על פי הנוהל. ההליך החדש, מאפשר לכל איש צוות שקיבל הרשאה, לבדוק בסריקת ברקוד פשוטה את מכלול הפריטים בעגלה ואת תוקפם. זה מאפשר שיפור בטיחות המטופל, ניהול מדויק ומהיר, חיסכון במשאבים כספיים וזמן עבודה של הצוות, ובעיקר  שמירה על כשירות תקינה של העגלה לשעת הצורך. כתוצאה מיישום הפרקטיקה החדשה  נחסכו למעלה מ-4,000 שעות עבודה שנתיות של הצוות, פריטים יקרים שעמדו בפני פקיעת תוקף  קודמו לצריכה מיידית ותחושת הביטחון של הצוות המטפל, עלתה.

אילנה סימן טוב – דודלס:  "כמי שבמסגרת תפקידה אחראית על כך שנוכל לבצע את ההחייאה באופן המיטבי, אני רואה חשיבות רבה בצורך למקד את הצוות בהליך ההחייאה עצמו מבלי להתעסק במלאי העגלה בזמן היקר הנדרש להצלת חיים".