חדשות רמב"ם

רמב"ם מציג: בן שנה או בן 90, לניתוחי לב מסובכים אין מגבלת גיל

תאריך פרסום: 22/02/2023 16:00

620 ניתוחי לב בוצעו במחלקה לניתוחי לב ברמב"ם בשנת 2022. למספר הזה יש משמעות מיוחדת כי הוא מספר על גידול של 50 ניתוחי לב בשנה האחרונה לעומת השנים 2020-2021, ומאשר שגם בתחום הזה ההשפעה של הקורונה, שהביאה לירידה בפעילות הניתוחית בכל התחומים – חלפה.

בתמונות: הרצאתו של פרופ' גיל בולוטין בפני אולם המלא מפה לפה
צילום: הקריה הרפואית רמב"םבתמונות: הרצאתו של פרופ' גיל בולוטין בפני אולם המלא מפה לפה צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

הנתונים על היקף הפעילות העצום של מחלקת ניתוחי הלב העסוקה בצפון ואחת הפעילות בישראל, הוצגה השבוע בכנס ה-14 של מחלקת ניתוחי הלב בניהולו של פרופ' גיל בולוטין, שהחל במסורת הכנסים השנתיים בשנת 2009 (שנה שבה אגב, בוצעו 526 ניתוחי לב).

הכנס השנתי של מחלקת ניתוחי הלב של רמב"ם הוא למעשה חגיגה צפונית של עשייה בתחום ניתוחי הלב – הוא מפגיש את מיטב אנשי המקצוע בתחום מכל בתי החולים וקופות חולים בצפון והדבר בא לידי ביטוי במגוון ההרצאות ומצגות בכנס: על מהפיכת התרופות החדשות לסוכרת והרזיה תרצה ד"ר עידית דוברצקי מבית חולים בני ציון, על איזון כולסטרול ירצה ד"ר ברק צפריר מכרמל, את הפאנל הדן במחקרים חדשים בתחום הלב ינחה פרופ' אריאל רוגין מהלל יפה, על אקו לב תסביר ד"ר לימור אילן-בושארי מבי"ח העמק, ועל הטיפול בחולה בשוק ירצה ד"ר אור צפריר מביה"ח בנהריה. אלו כאמור רק חלק מההרצאות שבהן יוכלו אנשי המקצוע הקרדיולוגי מכל רחבי הצפון להיחשף לחידושים בתחום. לצדם יהיו כמובן רופאי רמב"ם ונשות הסיעוד של רמב"ם שירצו ויציגו על חידושים. עוד ישתתפו אורחים מומחים בתחומם מארה"ב ומקפריסין.
פרופ' בולוטין בעצמו הציג בכנס את המחקרים המסקרנים שמתבצעים במחלקה, בהם מחקר של הטכניון המנתח את יעילות הפעילות בניתוחי לב ע"י ניתוח של בינה מלאכותית ומחקרים שישפרו בשנים הקרובות את הדמיות האולטרה-סאונד שמבוצעות בזמן אמיתי בחדר הניתוח.

בתמונות: הרצאתו של פרופ' גיל בולוטין בפני אולם המלא מפה לפה

הביצועים המרשימים של מחלקת ניתוחי הלב שהוצגו בכנס כוללים את העובדות הבאות: מתוך 620 ניתוחים – 287 היו ניתוחי מעקפים, עוד נתון מעניין מלמד ש-249 ניתוחים היו של חולים מרמב"ם, כל השאר הופנו מבתי חולים ומרפאות בצפון. כאשר בוחנים את החלוקה בין נשים לגברים מתגלה תמונה עגומה עבור הגברים: 471 גברים נותחו מול 149 נשים שנותחו – פי שלושה! כאשר בודקים את טווח הגילאים יש זהות בין שתי קבוצות גיל משני הקצוות – 47 מנותחים לפני גיל שנה ו-43 מעל גיל 85. ארבעה מנותחים היו בגיל הקרוב ל-90. לסיום, למרות שהקורונה מאחורינו (נכון לעכשיו), התופעה שפרצה לחיינו באותן שנתיים קשות עדיין פה – החיבור המסיבי למכונות אקמו. צוותי האקמו של רמב"ם המשיכו בשנת 2022 לצאת בלילות לכל קצוות הארץ לסייע בחיבור חולים במצב אנוש למכונות לב-ריאה ולנסות להציל את חייהם. 42 חיבורים בוצעו בשנת 2022 למכונת האקמו ע"י צוותי רמב"ם, במחצית מהמקרים הצליחו להציל את חיי החולים. מדובר כאמור בהליך רפואי שהוא הסיכוי האחרון בהחלט להצלת חיי חולים קשים ולעיתים אנושים, ואחד מהם גם עמד על רגליו בכנס וסיפר לקהל את סיפורו המרגש.

הציבור הרחב המתעניין בחידושים בתחום ניתוחי הלב ישמח לדעת שהכנס העשיר במידע צולם ויעלה לצפייה חופשית בערוץ האקדמי של הקריה הרפואית רמב"ם "Rambam Pro" לרשות הציבור, בקישור הבא:


https://www.youtube.com/@RambamPro