חדשות רמב"ם

עליה של 400% במספר החולים האפילפטיים המטופלים באופן שאינו תרופתי ברמב"ם

תאריך פרסום: 21/01/2019 08:00
ניתוחי מוח מורכבים, טיפולי גירוי מתקדמים וחידושים רפואיים נוספים עומדים לרשותם של חולי אפילפסיה רבים החיים בארץ ואינם מגיבים לטיפול תרופתי. עבור הילדים והמבוגרים הנמנים על הקבוצה הזו, השירות הייחודי שניתן ברמב"ם לתושבי הצפון, הוא לא פחות ממשנה חיים
 
בתמונה: מתוך טכס ההוקרה למשפחת צוקיר ברמב"ם | צילום: פיוטר פליטרבתמונה: מתוך טכס ההוקרה למשפחת צוקיר ברמב"ם | צילום: פיוטר פליטר
80 מטופלים חולי אפילפסיה, אשר אינם מגיבים לטיפול תרופתי, הצטרפו במהלך השנה החולפת למאגר מטופלי מרכז המצוינות המקיף למחקר ולטיפול באפילפסיה ע"ש משפחת צוקיר, הפועל ברמב"ם, כך עולה מנתוני המרכז. מדובר בקפיצה של 400% במספר מטופלי מרכז המצוינות, העומד כעת על 100 מבוגרים וילדים.
 
בתוך כך, 18 ניתוחי מוח מורכבים לטיפול באפילפסיה בוצעו בשנת 2018 על ידי צוות המרכז, כאשר עבור 14 מהם הניתוח פתר את בעיית ההתקפים לחלוטין. ביתר המנותחים נרשמה הטבה משמעותית במצבם.
 
ההערכות הן שכאחוז מהאוכלוסייה סובל ממחלת האפילפסיה, כאשר בישראל כ-0.6% מהקבוצה הזו היא חולים בני 18 ומטה. חלק מהמטופלים אינם מגיבים לטיפול התרופתי ונאלצים לחיות עם ההשלכות הרפואיות והחברתיות של ההתקפים. עבור הקבוצה הזו הוקם ברמב"ם מרכז המצוינות ע"ש צוקיר לאבחון ולטיפול באפילפסיה, מרכז ייחודי באזור צפון הארץ, הפועל במטרה לענות על מגוון הצרכים של החולה האפילפטי ומשפחתו. "המרכז נותן מענה לעשרות מטופלים הזקוקים לפתרונות מורכבים יותר עבור המחלה", מסביר ד"ר מוני בניפלא, מנהל יחידת נוירוכירורגית ילדים בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם, המשמש גם כמנהל מרכז המצוינות, "עם הידע והניסיון שיש לצוות הרב תחומי שלנו, אנו מצליחים לסייע למטופלים עם אחוזי הצלחה גבוהים".
 
הנתונים המרשימים הוצגו לאחרונה בטכס שנערך ברמב"ם, בהשתתפות פרופ' הנרי צוקיר, נציג קרן ג'ייקוב וגיטלה צוקיר, בהוקרה על תרומתם המכובדת להקמת המרכז וקידום הטיפול בחולים אפילפטיים בצפון הארץ.
 
ניתוחים, תמיכה וחינוך קהילתי – הכל במרכז אחד
פעילות מרכז המצוינות המקיף למחקר ולטיפול באפילפסיה ע"ש משפחת צוקיר ברמב"ם כוללת אבחון וסיווג ההתקפים, הערכת מידת השפעת ההתקפים על המטופל, התאמת טיפול תרופתי מיטבי, מעקב אחרי נשים עם אפילפסיה והתאמת טיפולים לא תרופתיים לחולים הסובלים מאפילפסיה עמידה לתרופות, ביניהם ניתוחי אפילפסיה וקוצב וגלי .(VNS)
 
המרכז מופעל על ידי צוות רב מקצועי הכולל רופאים נוירולוגים המומחים בתחום האפילפסיה, נוירוכירורג מומחה לניתוחי אפילפסיה, אחות מתאמת, נוירופסיכולוגיות  וטכנאי EEG מתוך אמונה כי התמודדות עם מחלת האפילפסיה צריכה לכלול גם היבטים רגשיים וחברתיים, פרט לאלה הפיזיים. בנוסף, מציע המרכז מגוון שירותים נוספים, שמטרתם לסייע לחולה ולבני משפחתו בהתמודדות עם המחלה. המרכז עוסק גם במחקר קליני ומעבדתי בתחום האפילפסיה, ומשתתף במחקרים קליניים בינלאומיים הבודקים יעילות של טיפולים ניסיוניים חדשים.
 
לאחרונה החל המרכז בפעילות חינוכית רחבה בקרב תלמידי בתי הספר באזור חיפה, במטרה להעלות את המודעות למחלת האפילפסיה בקרב ילדים ובני נוער ולהקטין את התפיסות השגויות באשר לאלו החולים בה. הפרויקט נעשה בשיתוף עם משרד החינוך במחוז חיפה ומחלקת החינוך בעיריית חיפה.