חדשות רמב"ם

מתנות קטנות: על הקשר בין חולי סרטן, המלחמה בקורונה וקרטיב רמזור

תאריך פרסום: 18/01/2021 13:00

העוברים והשבים ברמב"ם כבר התרגלו לראות את אנשי הצוות המסתובבים ביניהם במדים אדומים, סימן היכר לאלו העובדים במחלקות ה"כתר" (קורונה) השונות במתחם התת קרקעי של בית החולים. אולם, לא רק הצבע האדום של המדים מסגיר את מי שבדיוק סיים משמרת ארוכה ומתישה בסרבלים אטומים מתחת לפני האדמה. רבים מהם מסתובבים, גם בימים הקרים, עם קרטיבים בצבעי רמזור. אז איך הפכו המרעננים הצבעוניים על המקל לפריט חובה? הכל טמון ביוזמה אחת קטנה ומתוקה.

תמונה: דר' מיקי הלברטל, מנהל רמב"ם, מתרענן אחרי שהיה במתחם התת-קרקעי לטיפול בחולי קורונה ברמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"םתמונה: דר' מיקי הלברטל, מנהל רמב"ם, מתרענן אחרי שהיה במתחם התת-קרקעי לטיפול בחולי קורונה ברמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

בבתי החולים השונים בישראל, לרבות ברמב"ם, מפוזרים 19 מקררי גלידה בנקודות טיפול שונות בחולים אונקולוגיים. מאחורי היוזמה הארצית הזו עומדת עמותת "מטרות" ורצון של איש אחד, אלעד בוקר,  לסייע לחולי סרטן ולהנציח את זכר אביו, אבי, שנפטר מהמחלה.

כאשר ביקש להנציח את זכר אביו בדרך מיוחדת ושונה, נזכר בוקר כי כל מה שאביו רצה אחרי ההקרנות ותופעות הלוואי המטרידות שלהן, היה משהו קריר ומרענן שיפיג את התחושות הלא נעימות בפה וימנע פצעים. הכעס על כך שאביו של בוקר והמטופלים האחרים נאלצים לשלם סכום לא קטן אחרי כל טיפול לרכישת קרטיב או משקה קר, הוליד את מיזם "מתנות קטנות" ואפשר לחולי סרטן מצפון ועד דרום ליהנות מקרטיבים ללא עלות בתום הטיפולים שהם מקבלים. 

ברמב"ם ממוקמות שלוש נקודות אספקת קרטיבים עבור מטופלים אונקולוגיים, לרבות בבית החולים "רות" לילדים. אולם, לאחרונה הורחב המיזם וקיבל תפנית "מרעננת": צוותי הטיפול במחלקת הקורונה התת-קרקעית זכו למקרר משלהם, במטרה לסייע להם בהתרעננות אחרי משמרות ארוכות בחליפות אטומות. מקרר מלא קרטיבים הועמד באתר ההתפשטות והיציאה מהמתחם התת-קרקעי לטיפול בקורונה, ובתום תהליך הסרת המיגון הכבד והמיוזע וחיטוי הגוף, רבים מהמטפלים שזה עתה יצאו משהיה ארוכה ומתישה במחלקות ה"כתר" נהנים מפינוק מתוק וקר. המקרר המיועד לצוותי הטיפול בקורונה הינו תרומתם של ענת ועמרי לביא, זוג חיפאים לשעבר וחבריו של בוקר, אשר תומכים בעמותה ובמיזם.

בתמונה: אלעד בוקר ומירב גבירצמן ממחלקת ריפוי בעיסוק, חולקים רגע מתוק ברמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

"העבודה במתחם התת קרקעי לא פשוטה", אומרת מירב גבירצמן, מהמחלקה לריפו בעיסוק, המטפלת בחולי קורונה ברמב"ם, "המשימה קשה גם במובן הפיזי וגם במובן הרגשי. זה נעים לדעת שמישהו חושב עלינו, אפילו בדברים הקטנים, ונותן לנו סיום מתוק למשמרות הללו. תודה לכם בשם כולם על היוזמה המקסימה".

בחמישי האחרון הגיע בוקר לרמב"ם כדי לתמוך מקרוב בצוותי רמב"ם העומדים בחזית המאבק בקורונה. בזמן שפגש כמה מלובשי המדים האדומים שזה עתה סיימו את עבודתם במתחם התת-קרקעי, הוא ביקש לומר להם תודה באופן אישי והעניק להם קרטיבים מרעננים מתוך המקרר של מיזם "מתנות קטנות": "חודשים ארוכים שהאנשים האלה עובדים מסביב לשעון, במסירות גדולה, ומטפלים בחולים, תוך כדי התמודדות עם וודאות, שחיקה, תשישות ועוד", אומר בוקר, "כיף לראות את המלאכים בלבן שנותנים כל כך הרבה מעצמם לכולנו, כדי שנצליח לצאת מזה. זו הדרך של התורמים ושלי לומר להם תודה".

רגע מתוק עם צוותי הטיפול בקורונה ברמב"ם>>