חדשות רמב"ם

הכי מהיר בצפון, הכי מהיר בארץ, הכי מהיר בכלל: אבחון סרטן ריאה ברמב"ם

תאריך פרסום: 07/02/2022 10:00

ברמב"ם נפתח מרכז לאבחון מהיר של סרטן ריאה, ראשון מסוגו בישראל, שיקצר ל-14 ימים את משך הזמן מהביקור הראשון של החולה עם נגע ריאתי חשוד, דרך אבחנת המחלה והחלטה טיפולית, ועד לתחילת הטיפול. לשם ההמחשה: הזמן הממוצע בישראל כיום הוא 3-6 חודשים מההפניה הראשונה ועד לטיפול בסרטן הריאה. גם במדינות אחרות בעולם, בארה"ב לדוגמא, הזמן הממוצע עומד על 6 חודשים.

בתמונה (שורה עליונה מימין לשמאל): דר' יניב דותן, דר' עמית כץ ופרופ' זוהר קידר.  (שורה תחתונה מימין למשאל) ד"ר לודה גורלניק, ד"ר מרים וולנר וד"ר יניב זוהר. קרדיט: דוברות הקריה הרפואית רמב"םבתמונה (שורה עליונה מימין לשמאל): דר' יניב דותן, דר' עמית כץ ופרופ' זוהר קידר. (שורה תחתונה מימין למשאל) ד"ר לודה גורלניק, ד"ר מרים וולנר וד"ר יניב זוהר. קרדיט: דוברות הקריה הרפואית רמב"ם
סרטן הריאה הוא גורם המוות מספר אחד מסרטן בישראל ובעולם בגברים ובנשים
מדיי שנה מאובחנים בישראל כ-2,500 חולים חדשים בסרטן ריאה, וכ-1,300 חולים מתים מהמחלה. לאבחון מהיר יש משמעות על תוחלת החיים ועל קביעת הגישה הטיפולית. רוב החולים בסרטן ריאה מאובחנים בשלב מאוחר (שלב 4) שבו הגידול מפושט, ונתון זה מסביר את שיעור ההישרדות הנמוך יחסית, העומד על כ-20% בתום 5 שנים ממועד האבחון.
 
לאבחון המהיר יש השלכות משמעותיות על מצב בריאות החולה, שכן גידול שניתן לנתח קרוב ככל האפשר לגילוי הסימפטומים הראשוניים, ממשיך לגדול במהלך החודשים שחולפים עד האבחון, ממשיך להתפשט ועלול להפוך את ההליך הניתוחי לכלי לא רלוונטי. על-פי מחקר, בישראל זמן ההמתנה הארצי הממוצע בין סימפטום ראשון לאבחנה ולטיפול עומד על 3-6 חודשים. מהנתונים הללו ניתן ללמוד גם שמדינת ישראל אינה שונה ממה שמוכר בעולם: בבריטניה הזמן הממוצע בין החשד הראשוני לאבחון עומד על 3 חודשים, ובארה"ב הזמן הממוצע לאבחון עומד על 6 חודשים, כשלאחרונה הוקמו צוותים רב-תחומיים במטרה להוריד את זמן האבחון ל-44 ימים.
 
כיום החולה נאלץ להתרוצץ, במשך חודשים ארוכים בין מרכזים רפואיים ורופאים שונים שלא בהכרח מתקשרים ביניהם. מדובר באיבוד זמן יקר, שהוא קריטי עבור החולים, שכן כיום כל חולה חמישי נפטר לפני שהתחיל טיפול בסרטן הריאה.
כדי לקצר את זמני התגובה ולהרוויח זמן יקר, הוקם המרכז לאבחון מהיר של רמב"ם, הכולל שיתוף פעולה רב-תחומי והוא מציע מסלול מהיר לכל הבדיקות הנדרשות. תחילה המטופל פוגש רופא מהצוות הרב-תחומי שבונה עבורו תכנית אבחון ייעודית. תכנית זו כוללת בדרך כלל בדיקות הדמיה וביופסיות, שכולן תתבצענה ברמב"ם ותאפשרנה להגיע לקביעה מדויקת של שלב המחלה. הביופסיות נשלחות מייד למכון הפתולוגי שמבצע אנליזה מלאה שלהן כולל פרופיל מולקולרי מלא המאפשר לקבוע לכל חולה את הטיפול הטוב ביותר עבורו.  בסיום תהליך האבחון שנמשך לא יותר משבועיים מרגע התחלתו, מתכנס צוות רב-תחומי שכולל רופאים אונקולוגים, רופאי ראות וכירורגים של בית החזה, שבהתאם לשלב, סוג והפרופיל המולקולרי של המחלה, מחליטים על תכנית הטיפול הרלוונטית.
 
ד"ר יניב דותן, אחראי תחום רפואת ריאות פולשנית וסגן מנהל מכון ריאות, מסביר: "המרכז לאבחון מהיר יעבוד במודל מתקדם בקנה מידה עולמי. המרכז כולל מערך שלם הפועל בתיאום ושיתוף פעולה של צוות רב-תחומי הכולל רופאי ריאות, מנתחי בית חזה, אונקולוגים, רדיולוגים ופתולוגים. המטופל יקבל מסלול מהיר של בדיקות, שכולן ייערכו בבית החולים, באמצעות בדיקות ומכשור המתקדמים בעולם. בסיום השבועיים מקבל הצוות הרב-תחומי את תשובות הבדיקות ומגבש יחד את תכנית הטיפולים המיטבית, במידה והתשובה חיובית לסרטן״.  
 
״המשמעות של אבחון מוקדם של סרטן ריאה היא שבשלבים המוקדמים של המחלה ניתן להסיר את הגידול בשלמותו בעזרת ניתוחים שרובם הגדול מתבצעים בשיטה זעיר-פולשנית, אחריהם ההתאוששות מהירה ומתאפשרת חזרה מהירה לאיכות חיים טובה מאוד עם סיכויי שרידות מצוינים לאורך זמן", מסביר ד"ר עמית כץ, מנהל מחלקת ניתוחי חזה. ״קיצור משך האבחון יכול להגדיל באופן משמעותי את הסיכוי לאבחן את החולה בשלב בו אנחנו יכולים להציע להם ניתוח כחלק ממכלול הטיפול״.
"תהליך האבחון כולל שורה של בדיקות ובהן בדיקות דימות (CT ו-PET-CT), ביופסיה ובדיקות מולקולריות לחולים בשלב מתקדם. המאפיינים הגנטיים של הגידול הסרטני משפיעים על בחירת אפשרויות הטיפול התרופתי, והעובדה שכל הבדיקות נערכות במקביל מובילות להקדמת הטיפול האונקולוגי בחודשים״, מוסיפה ד"ר מור מושקוביץ, רופאה בכירה באגף האונקולוגי בקריה הרפואית רמב"ם.
פרופ' זוהר קידר, מנהל המכון לרפואה גרעינית אומר על ההערכות המכון: "נגדיל ב-150% את הכמות החודשית של הבדיקות, כדי לקצר תורים ולאפשר זמינות גבוהה לחולים נוספים. כך למשל, בתוך 3 ימים נתנו אבחון לשמונה חולים בסרטן ריאה שהגיעו בפיילוט של המרכז לאבחון מהיר".
 
בעניין זה מציין ד"ר כץ: "פיילוט שנערך בחודשים האחרונים הסתיים לשביעות רצוננו. כעת אנחנו נכנסים לשלב היישומי של הפרויקט שבו נהיה ערוכים לבצע תהליך מהיר ומקצועי זה לכמות רבה יותר גדולה של מטופלים.  מבחינתנו כל מטופל שאובחן אצלו ממצא החשוד לגידול ריאתי יכול ליצור איתנו קשר ואנו נזמן אותו למרכז לאבחון מהיר ונשלים את כל הבדיקות הדרושות תוך שבועיים. אנחנו מאמינים שתהליך זה ישפר משמעותית את היכולת שלנו לספק טיפול רב-תחומי יעיל ואפקטיבי למרבית המטופלים".