חדשות רמב"ם

מינויים חדשים ברמב"ם

תאריך פרסום: 11/05/2021 08:00

פרופ' ליאור גפשטיין, מנהל המערך הקרדיולוגי ברמב"ם, מונה לראש אגף המחקר בבית החולים. 

בתמונה: חזית הקריה הרפואית רמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.בתמונה: חזית הקריה הרפואית רמב"ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

פרופ' גפשטיין סיים את לימודי הרפואה בפקולטה לרפואה של הטכניון. באותו מוסד הוא גם ערך את עבודת הדוקטורט (PhD) שלו שעסקה בפיתוח מערכת ייחודית למיפוי חשמלי של הלב. מערכת זו משמשת כיום כשיטה המובילה לטיפול בהפרעות בקצב הלב באמצעות צריבה חשמלית.

פרופ' גפשטיין השלים את ההתמחות בפנימית ובקרדיולוגיה ברמב״ם ולאחר מכן יצא להשתלמות בת שנתיים באלקטרופיזיולוגיה בבית החולים UCSF שבסן פרנסיסקו.

פרופ' גפשטיין השתלב כחבר סגל בפקולטה לרפואה בטכניון עם תום התמחותו וכבר מתחילת הדרך התמקד בחקר תאי לב עובריים ובמיונם לתאי לב. כיום, הוא פרופ' מן המניין בפקולטה לרפואה בטכניון, עומד בראש המעבדה למחקר אלקטרופיזיולוגי ושיחזור תפקודי של הלב ע"ש משפחת סוניס בפקולטה לרפואה של הטכניון וכן משמש כקרדיולוג ביחידה לאלקטרופיזיולוגיה של הקריה הרפואית רמב"ם, לצד תפקידו כמנהל המערך הקרדיולוגי.

מחקריו של פרופ' גפשטיין מתמקדים בתחומים של אלקטרופיזיולוגיה של הלב, חקר מחלות גנטיות של הלב ושימוש בטכנולוגיות של תאי גזע, הנדסת רקמות, והנדסה גנטית לשם פיתוח שיטות טיפול חדשניות במחלות לב. מעבדתו של פרופ' גפשטיין הייתה מהחלוצות בתחום פיתוח שיטות התמיינות של תאי גזע ליצירת רקמת לב אנושית במעבדה. על תרומתו לקרדיולוגיה זכה פרופ' גפשטיין במספר פרסים יוקרתיים ביניהם פרסים מטעם האגודה האמריקאית לקרדיולוגיה, האגודה הקרדיולוגית האירופאית, האיגוד הקרדיולוגי הישראלי ועוד.
---------------

דר' אורן כספי, רופא בכיר במערך הקרדיולוגי ברמב"ם, מונה לאחרונה לתפקיד מנהל היחידה לאי ספיקת לב בביה"ח. 

ד"ר כספי סיים את לימודי הרפואה (MD) בהצטיינות בטכניון בשנת 2003. הוא ביצע דוקטורט מחקרי (PhD) במעבדתו של פרופ' גפשטיין, אשר התמקד באסטרטגיות להתמיינות יעילה של תאי-לב מתאי אב, תכנון פלטפורמות לסקירת תרופות ופיתוח שיטות לחידוש שריר הלב באמצעות תאי אב אנושיים פלוריפוטנטיים.

במחקריו היה דר' כספי בין החלוצים להדגים את יכולתם של תאים אלו לשפר את תפקוד שריר הלב לאחר אוטם שריר הלב ופיתח טכנולוגיות להנדסת רקמות תלת מימדית של רקמת לב אנושית הכוללת בתוכה כלי דם.
פעילותו המחקרית של דר' כספי פורסמה בעיתונים המדעיים המובילים בעולם ובגין מחקרים אלו הוענקו לו פרס ציגלר ל- Regenerative Medicine, פרס רפפורט ופרס נויפלד כפול.

ד"ר כספי התמחה ברפואה פנימית ובקרדיולוגיה ברמב"ם וזכה בפרס דניאל שירן כמתמחה מצטיין של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי.
 
ד"ר כספי הוא בוגר התוכנית היוקרתית להכשרת מומחים לאי ספיקת לב באוניברסיטת ציריך (UZH) ובחברה האירופית לקרדיולוגיה (ESC). הוא ביצע הכשרה באי ספיקת לב מתקדמת ותמיכה מכנית במחזור הדם (Mechanical Circulatory Support) במרכז המוביל באי ספיקת הלב –  UCSD – University of California San Diego וכמו כן השתלם בתחום במרכזים נוספים באירופה ובארה"ב והוא מוסמך בתחום זה מטעם האיגוד הבינלאומי להשתלות לב וריאה (ISHLT).

ד"ר כספי הקים ברמב"ם את המרפאה לאי ספיקת לב מתקדמת וכן את תוכנית השתלת מסייע לב מלאכותי (LVAD) בשיתוף פעולה עם ד"ר צביקה אדלר. כמו כן, הוביל לאחרונה את פתיחת תוכנית שיקום לב מרחוק ברמב"ם.

המחקר הבסיסי הנוכחי של ד"ר כספי מתמקד ביצירת מודלים לקרדיומיופתיות גנטיות ונרכשות (בעיקר בתחום הקרדיו-אונקולוגי) באמצעות טכנולוגיית תאי אב פלוריפוטנטיים מושרים (induced pluripotent stem cells ) ובחידוש שריר הלב מבוסס תאי אב. בשנה האחרונה, במסגרת פעולותיו לסיוע להתמודדות עם מגיפת הקורונה, הוביל דר' כספי קבוצת מחקר אשר פיתחה עבור "מגן ישראל" מערכות ניהול למקבלי החלטות לזיהוי התפרצויות וניתוב מבצע החיסונים.

ד"ר כספי משמש כמנהל היחידה למחקר קרדיווסקולרי וחדשנות במחלקה הקרדיולוגית. הוא מוביל את המעבדה למחקר קרדיווסקולרי באמצעות תאי אב ומשמש כמרצה בכיר וחוקר ראשי בפקולטה לרפואה של רפפורט, במכון הטכנולוגי-ישראלי ובמכון למחקר קליני ברמב"ם (CRIR).
---------------
גב' רונית פרידמן מונתה לאחרונה לתפקיד מנהלת המחלקה לתזונה קלינית ברמב"ם.

פרידמן היא בעלת תואר ראשון במדעי התזונה מהפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית ותואר מוסמך בבריאות הציבור מאוניברסיטת חיפה. היא החלה את דרכה ברמב"ם כסטאז'רית לתזונה בשנת 1989, בהמשך עבדה בתפקיד ראש צוות הדיאטניות במחלקות הכירורגיות, במערך המיילדותי ומרפאת סוכרת הריון.
לאחר הפסקה של מספר שנים חזרה לרמב"ם בשנת 2014 לתפקיד סגנית מנהלת המחלקה לתזונה, כאשר בין תחומי האחריות שלה היו:  אחריות בנושאי מחשוב, קידום בריאות, הכנת המחלקה לתזונה לאקרדיטציה, רצף הטיפול ועוד.

פרידמן פעילה במסגרת מקצועית ארצית – היא משמשת כיו"ר תת ועדה לרצף הטיפול בחטיבה לתזונה במשרד הבריאות. היא יוזמת הגדרת תפקיד לדיאטנית מרכזת בכירה מזון ייעודי, הצעה שהתקבלה ע"י נציבות שרות המדינה ואוישה בכל בתי החולים. בנוסף, פרידמן משמשת כנציגת עמותת הדיאטנים "עתיד" במפגשי עבודה בינ"ל במסגרת תכנית Optimal Nutrition Care for All  המסונפת לארגון ESPEN, וכן חברת ועדת הביקורת של העמותה במשך 6 שנים.