חדשות רמב"ם

החיים זה לא משחק: בן 13 תרם מכונת נינטנדו ביום שהשתחרר מבידוד לאחר שעבר בהצלחה השתלת מח עצם

תאריך פרסום: 10/07/2022 12:00

בימים אלו מציינים ביחידה להשתלות מח עצם בילדים ברמב"ם נקודת ציון משמעותית: כ-500 השתלות. מדובר בדרך ארוכה שאת ראשיתה ניתן למצוא עוד בשנת 1996, עת הוקמה היחידה, המטפלת כיום בכ-30 ילדים ומתבגרים מדיי שנה. היחידה הוקמה על ידי פרופ' יעקב רואו יחד עם פרופ' רונית אלחסיד. בשנים שלאחר ההקמה היחידה נוהלה על ידי דר' אירנה זיידמן. במהלך תקופתה של פרופ' מרים בן הרוש הוקם מערך ההשתלות, ולאורך כל השנים הפנתה משאבים לפיתוח התחום. כעת עומדת בראש המערך ההמטו-אונקולוגי לילדים דר' שפרה אש האמונה על הצעדת היחידה אל רפואת העתיד. במהלך החודשים האחרונים צוות היחידה בראשות דר' רוני גפן עמל על חגיגת נקודת ציון חשובה זו בהשתתפות ילדים בוגרי היחידה בעת הנוכחית וילדים שהחלימו בזכות התרומה מצילת-חיים משמעותית לה זכו בעבר.

אייל רובינפלד הצעיר ביום השחרור מבידוד ביחידה להשתלת מח-עצם לצד דר' רוני גפן והאחות יאנה דיאמנד. קרדיט: הקריה הרפואית רמב"ם.אייל רובינפלד הצעיר ביום השחרור מבידוד ביחידה להשתלת מח-עצם לצד דר' רוני גפן והאחות יאנה דיאמנד. קרדיט: הקריה הרפואית רמב"ם.

האירוע המרגש לציון כ-500 השתלות מח עצם מוצלחות בילדים, התקיים לאחרונה במחלקה ההמטו-אונקולוגית שבבית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט שברמב"ם. בשל מגבלות נגיף קורונה והעלייה בתחלואה, האירוע התקיים בפאטיו הפתוח של המחלקה תחת כיפת השמיים, כאשר המשפחות השמחות זכו לקבלת פנים שמחה, בלונים, כיבוד קל, הפעלות, קישוטים ומוסיקה טובה.

במהלך האירוע, דר' רוני גפן, מנהל היחידה להשתלות מח-עצם בילדים, הודה להורים וילדיהם, ואמר: "סבלתם ממחלות קשות והייתם במצב של סכנת חיים. הדרך שלכם אל הרפואה עברה דרך המדבר שנקרא "השתלת מח עצם", והנה אתם כאן, בצד של האור ושל החיים. תודה לכם הורים יקרים, שנתתם בנו אמון והפקדתם בידינו את היקר לכם מכל - את ילדיכם, סמכתם על המקצועיות והאנושיות של הצוות הרפואי והסיעודי שלנו, ונתתם לנו להוביל אתכם יד ביד באותו מדבר רצוף סכנות ואתגרים".

ביחידה מתבצעות כל סוגי השתלות מח עצם בילדים, החל מהשתלה עצמית, דרך השתלות מתורם בן משפחה, השתלות מתורם זר ואף מדם טבורי זר. מאגרי התורמים הזרים של היחידה נסמך על מאגרי התורמים של מדינת ישראל ומגובה על-ידי המאגרים הבינלאומיים מאירופה, ארה"ב, אוסטרליה ודרום אמריקה. מאגרים אלו כבר הספיקו במהלך השנים להניב סיפורים מרגשים, למשל בין תורמים לילדים נתרמים ובני משפחותיהם שהתאחדו בזכות תרומה מצילת חיים שכזו.

בין הילדים הגיבורים שהיוו במהלך השנים סיפור הצלחה של היחידה, נמצא אייל רובינפלד, כיום בן 13, בן קיבוץ דגניה ב'. אייל אובחן בגיל 5 כמי שסובל ממחלה אונקולוגית ונאלץ עוד בשנת 2014 להתמודד עם מורכבות גדולה בגיל צעיר כל כך. אייל הצליח לגבור על המחלה אולם במהלך 2021 הוא אובחן שוב כחולה אונקולוגי. הוא נאלץ לעבור מספר טיפולים כימותרפיים, דבר שאילץ אותו להיעדר לא פעם מספסל הלימודים בשל האשפוז הממושך. אייל הבין כי הוא הולך לבלות זמן רב באשפוז, והחליט לרכוש מדמיי הכיס שחסך מכשיר נינטנדו סוויץ' על מנת שיוכל להעביר את הזמן הממושך. כדי להגביר אצל אייל את המוטיבציה להחלמה ולהישאר אופטימי, העלתה קרובת משפחה פוסט לרשתות החברתיות בו היא ביקשה ממי שיכול, להירתם לטובת שיפוץ חדר המגורים של אייל בביתו. בין כל התרומות שהתקבלו נמצאה גם חברת 'נינטנדו ישראל', אשר תרמה לאייל מכשיר נינטנדו סוויץ' חדש, עם כותרי משחק, בובות גדולות של אנימה ופוסטרים ייחודיים. כך מצא את עצמו אייל עם שני מכשירים זהים, עם אותם אביזרים ומשחקים.

כעבור תקופה קצרה ובמסגרת ההליך הרפואי, הוחלט יחד עם משפחתו התומכת שהוא יעבור השתלת מח עצם עצמית ביחידה להשתלות מח עצם ברמב"ם כבר בתחילת חודש מרץ 2022, ואייל שוב נדרש להיכנס לחדר בידוד. עבור ילד מתבגר בגיל בר-מצווה, המשמעות היא היעדרות נוספת ממפגשים עם חבריו לספסל הלימודים וחבריו לקיבוץ. יחד איתו נכנסו לסירוגין אימו נעה ואביו ערן. כארבעה שבועות בילה אייל בבידוד לאחר השתלה מוצלחת שעבר, עד הגיע זמנו להשתחרר בתחילת חודש אפריל. מספר ימים לפני שיצא מחדר הבידוד, בהתייעצות עם אימו ולאחר שבחר שלא לפתוח את האריזה של הנינטנדו שקיבל במתנה, החליט אייל להעניק את הערכה היקרה על כל מרכיביה לילד או לילדה הבאים שייכנסו לבידוד ביום שבו ייצא חזרה לחיק משפחתו הרחבה בקיבוץ. הצוות הנרגש מייד נרתם לטובת המבצע וביום השחרור של אייל הוא מסר את הערכה לצוות שהעביר אותה לחדר הבידוד הסמוך, שם קיבל אותה ילד בן 10 מכפר כנא שבגליל. השניים לא יכלו להיפגש אבל את הברכות הלבביות והמרגשות האחד לשני הם בהחלט קיבלו זה מזה.

אייל: "החלטתי לתרום את הנינטנדו כדי שגם אחרים יהנו פה במהלך האשפוז ביחידה. יש לי מכשיר אחד בבית ואני לא צריך אחד נוסף. זה ממלא אותי בתחושה של נתינה. מה שאני מרגיש בחודש וחצי האחרונים זה בחילות ואני רוצה כבר לחזור הביתה. כשאני אחזור הביתה בני הדודים שלי מחכים לי ואני הולך לשחק איתם. החלום שלי הוא לעבוד בפארק הלגו בדנמרק בתור בנאי לגו. אני רוצה לאחל בריאות לכל מי שנמצא פה במחלקה ושלא יסבלו", סיכם אייל באצילות רבה.

דר' שפרה אש, מנהלת המערך ההמטו-אונקולוגי בילדים מציינת: "יחידת השתלות ילדים נותנת מענה לכלל ילדי צפון מדינת ישראל, מאזור חדרה וצפונה, לילדי הרשות הפלסטינאית ואף לילדים מחו"ל במסגרת תיירות מרפא. כל זאת ללא הבדלי דת, גזע ומין. הילדים המטופלים ביחידה הם בגילאי 0 ועד 20 (אם החלו טיפול בילדות) וחלקם ממשיכים במעקב במרפאת המעקב לטווח ארוך, אף מעבר לגיל 20.

צוות היחידה כולל רופאים בכירים ומתמחים, אחיות וצוות רב מקצועי נרחב: פסיכולוגית, עו"ס, פיזיותרפיסטית, מרפא באומנות, מורות, צוות מנהלי. זהו צוות מיומן ומקצועי הנותן יחס אישי לכל מטופל ולמשפחתו ומשרה אווירה חמה ומשפחתית במהלך תהליך ההשתלה וגם אחריו. המעשה של אייל רק מוכיח לכולנו כמה חשוב לעטוף את המטופלים הצעירים הללו בהרבה חום, אהבה ודאגה לזולת. הדבר בא לידי ביטוי בנתינה המיוחדת שלו למטופל אחד שכלל לא הכיר ומעידה על סולידאריות רבה ואהבת הזולת".

את חגיגת 500 השתלות מח-עצם בילדים ארגנה רותי אופיר, אחות אחראית המערך ההמטו-אונקולוגי ילדים, יאנה דיאמנד, אחות מתאמת השתלות מח עצם ביחידה וגרייס יעקוב, עו"ס המערך ההמטו-אונקולוגי ילדים בסיוע תורמים ועמותות הפעילות במערך.