חדשות רמב"ם

השגרירים הכי טובים של ישראל בגיאורגיה - רופאי רמב"ם

תאריך פרסום: 21/11/2017

ב-5 השנים האחרונות מתחזקים רופאי כירורגית ילדים ברמב"ם פרויקט הומניטרי מרגש. פעמיים בשנה הם נוסעים לבירת גיאורגיה, מנתחים שם ילדים הסובלים מבעיות מורכבות ומעבירים את הידע והניסיון שלהם לצוותים המקומיים. אחד הרופאים, הוא יליד העיר שחוזר למחוזות ילדותו כמומחה ישראלי. אז מה הפלא שתומך מספר 1 של הפרויקט הוא נשיא גיאורגיה בכבודו ובעצמו.

​​צילומים: מתוך הפעילות ברמב"ם.
צילום: פיוטר פליטר. ​

צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. 

של קורס הטראומה הבינלאומי
צילום: פיוטר פליטר.

צילום: פיוטר פליטר
צילום: פיוטר פליטר. 

​בתמונה: ורד הראל
צילום: גלן ווילסון
צילום: פיוטר פליטר, דוב​​צילומים: מתוך הפעילות ברמב"ם. צילום: פיוטר פליטר. ​ צילום: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם. של קורס הטראומה הבינלאומי צילום: פיוטר פליטר. צילום: פיוטר פליטר צילום: פיוטר פליטר. ​בתמונה: ורד הראל צילום: גלן ווילסון צילום: פיוטר פליטר, דוב

משלחת רופאי בית החולים "רות" לילדים ברמב"ם שבה לאחרונה מטביליסי, גיאורגיה, שם ניתחו במשך חמישה ימים מספר גדול של מטופלים מקומיים עם בעיות מורכבות – כולם ילדים הזקוקים לעזרת הרופאים מישראל.

המשלחת, המורכבת בעיקרה מרופאי מחלקת כירורגית ילדים ברמב"ם וכן רופאי טיפול נמרץ והרדמה, פועלת במסגרת שיתוף פעולה ייחודי בין רמב"ם לממשלת גיאורגיה, אשר יזמה לפני כמה שנים פרויקט בין לאומי לקידום מצב הרפואה במדינה המזרח אירופית. הפרויקט, שמאחוריו עומד נשיא גיאורגיה בכבודו ובעצמו, מבוסס על תמיכתה של מחלקת כירורגית ילדים ברמב"ם במחלקה המקבילה לה בבית החולים האוניברסיטאי לילדים בטביליסי Givi Zhvania , קשר אשר נוצר לפני כחמש שנים ומתקיים מאז באופן הדוק.

במסגרת שיתוף הפעולה בין המוסדות, רופאי רמב"ם נוסעים לגיאורגיה פעמיים בשנה, שם הם מטפלים במהלך שהותם במקרים קשים, מסובכים, כאלה שהידע של הצוותים המקומיים אינו מספק כדי לטפל בהם וכאלה שהטיפול בהם נכשל. "לקראת הגעתנו הרופאים אוספים את המקרים הרלוונטיים, אלו המטופלים בבית החולים בטביליסי ובבתי חולים נוספים", מסביר ד"ר רן שטיינברג, מנהל מחלקת כירורגית ילדים ב"רות" ומי שמוביל את שיתוף הפעולה מצד רמב"ם, "ביום הראשון להגעתנו אנחנו בוחנים את המקרים ומשלימים את כל הבירורים הנדרשים. בימים שנותרים לנו אנחנו מנתחים במשך שעות ארוכות בשני חדרי ניתוח מקבילים, כמה שיותר ילדים. אלו מקרים מורכבים ולעיתים גם מאתגרים, אבל הכוונה היא לעזור לכמה שיותר ילדים בזמן שאנחנו שם".

במשך השנים הצליח הצוות מרמב"ם "לאסוף" קבוצת מטופלים די גדולה בבית החולים הגיאורגי. בזמן הביקורים שם הם מקפידים לנצל את הזמן כדי לבדוק את המטופלים הוותיקים ולעקוב אחר מצבם. "גם כאשר אנחנו לא שם אנחנו עם היד על הדופק", אומר ד"ר שטיינברג, "הקשר עם הצוות הגיאורגי קיים כל השנה בהתייעצויות לגבי חולים שטופלו על ידנו, וכן בנוגע לחולים חדשים. לעובדה שאנחנו בשותפות מתמשכת עם הצוות הרפואי בטביליסי, ישנם הרבה יתרונות מבחינת הטיפול במטופלים. היחסים הממושכים מסייעים לנו לפתח "שפה" משותפת איתם ועוזרים לנו להעניק טיפול מייטבי במטופלים שאנו עוקבים אחריהם כבר זמן מה. אפשר לומר שזו ממש שלוחה של רמב"ם בגיאורגיה", הוא מסכם בחיוך. 

אחד הרופאים הנמנים על הצוות מרמב"ם הוא ד"ר ארקאדי וצ'יאן, מנהל היחידה לכירורגיה זעיר פולשנית בביה"ח "רות" לילדים, אשר נולד וגדל בטביליסי. שנים רבות אחרי שעזב לישראל כרופא צעיר, הוא שב לעיר הולדתו כרופא מומחה ומנוסה בתחומו, כדי לנתח את המטופלים המקומיים והדריך את הצוותים הרפואיים הפועלים בבתי החולים באזור. "המפגש הזה מרגש בכל פעם", מעיד ד"ר שטיינברג.

שיתוף הפעולה בין המחלקה ברמב"ם לזו בטביליסי, מעורר עניין רב במדינה האירופית. לפני כשנתיים הוזמן הצוות הישראלי לארמון הנשיא לביקור רשמי ומאז גם זכו למפגש עם שר הבריאות הגיאורגי ושגריר ישראל במדינה, שהגיע לחזק את הרופאים בחדר הניתוח. "אין ספק שהם רואים בשיתוף הפעולה הזו חשיבות גדולה", מסכם ד"ר שטיינברג, "הצוותים שם זוכים לחשיפה לשיטות טיפול מתקדמות ולומדים מאתנו איך לבצע את הדברים. אנחנו מלאי מוטיבציה לסייע ככל הניתן ומתמלאים מחדש בכל פעם כשאנחנו רואים את התוצאות בשטח".