חדשות רמב"ם

חגיגות יום העצמאות: רופאי רמב"ם חילצו מגן דוד מקנה הנשימה של נער בר מצווה

תאריך פרסום: 08/05/2022 08:30

ום העצמאות ה-74 למדינת ישראל, חל רק לפני ימים אחדים ואפשר לישראלים רבים לחגוג ולשמוח. 
חגיגה אחת הסתיימה בנס, כאשר חתן בר מצווה שאף בטעות קישוט בצורת מגן דוד, שנתקע בקנה הנשימה שלו. בפעולה מהירה הצליחו רופאי רמב"ם לשלוף את העצם הזר, שסיכן את חיי הנער.

בתמונה: הקישוט בצורת מגן דוד לאחר שנשלף. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.בתמונה: הקישוט בצורת מגן דוד לאחר שנשלף. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

"חגגנו לגלעד את אירוע בר המצווה שלו בחוות הרוכבים בכרמל", מספרת סיגל בדלוב, אמו של גלעד, נער בר המצווה, "על שולחן הכיבוד היו קישוטי מגן דוד ברוח יום העצמאות. כנראה שאחד מהם נפל בטעות לכוס השתייה וגלעד שתה ושאף אותו. בתוך זמן קצר הוא התלונן על קשיי נשימה וטען שמשהו תקוע לו בגרון. ניסינו מים, לחם, עזרה מחובש, דבר לא עזר ונראה שהמצוקה שלו רק גדלה. אנחנו מאזור המרכז. בהתייעצות עם קרובים, הומלץ לנו להגיע לרמב"ם וכך עשינו".

כשארוע בר המצווה נמשך, הובהל חתן האירוע יחד עם אביו אל רמב"ם, שם עבר תהליך בירור מהיר על ידי דר' אליה קופייב, במהלכו אבחן הצוות הרפואי את מיקומו של גוף זר בעל פינות מחודדות שהתמקם באזור מיתרי הקול.

"כיוון שמדובר בגוף עשוי מפלסטיק, לא ראינו דבר בצילומים ולא היה ברור מהו אותו גוף זר, אבל הנער הציג מצוקה אמיתית והמיקום יכול היה לסכן אותו", מסביר דר' נדים חבשי, רופא בכיר במחלקת אא"ג, ניתוחי ראש צוואר ברמב"ם, שטיפל בנער, "הוחלט להכניס אותו מיד לחדר הטיפולים ולשלוף את העצם הזר לפני שמצבו ידרדר".

בהליך אנדוסקופי (מונחה מצלמה), כשהוא מטושטש ומונשם, החדיר הצוות הרפואי מלקחיים אופטיים אל לועו של הנער ושלף בזהירות את העצם שהתברר להפתעתם כמגן דוד קטן. "יום עצמאות שמח", קרא דר' חבשי בתום הטיפול שהסתיים בהצלחה.

"זה יכול היה להסתיים אחרת", מסכם דר' חבשי, "המיקום המסוכן, הצורה המחודדת שפצעה את מיתרי הקול. אם זה היה מתמקם כמה מילימטרים למטה, היינו נמצאים בסיטואציה שונה לחלוטין. לשמחתנו זה הסתיים בשלום".

עבור גלעד והוריו, אבי וסיגל בדלוב, מדובר בלא פחות מנס: "אנחנו אנשים מאמינים", אומרים ההורים, "ברגע ההתרחשות לא הבנו באיזו סכנה גדולה גלעד נמצא. הטיפול המהיר, העיטוף שקיבלנו, ההכלה וההקשבה לתלונות של גלעד, הובילו אותנו לסוף טוב. עכשיו יש לנו סיפור יום עצמאות לספר לנכדים".

צפו ברגע שליפת העצם הזר מהגרון בחדר הטיפולים