חדשות רמב"ם

ממאיו-קליניק לחיפה: תכירו את הרופא-חוקר שעומד בראש תחום מחלות עצב-שריר ברמב"ם

תאריך פרסום: 04/12/2022 12:00

מינוי חדש ברמב"ם: ד"ר שחר שלי, מונה לראש תחום מחלות עצב-שריר ואלקטרופיזיולוגיה קלינית, תחת המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי רמב"ם.

בתמונה: ד"ר שחר שלי. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.בתמונה: ד"ר שחר שלי. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

ד"ר שלי, אשר שימש עד לאחרונה כרופא בכיר בשיבא, הגיע לרמב"ם לאחר ששהה בארה"ב שנים רבות, שם עסק בטיפול בחולים מורכבים  ובמחקר מולקולארי באחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בעולם, "מאיו קליניק", שבמינסוטה, ארה"ב, בו הוא משמש גם כיום כפרופסור משנה. עם הצטרפותו של ד"ר שלי לצוות רמב"ם, הורחבו שירותי המרפאה למחלות עצב-שריר במרכז הרפואי, אשר נחשבת לגדולה מסוגה באזור הצפון.

המרפאה למחלות עצב-שריר ברמב"ם עוסקת באבחון ובטיפול במחלות נרכשות או גנטיות של מערכת העצבים ההיקפיים, השרירים והצומת שביניהם. בין המחלות שמטופלות במסגרת המרפאה, חלקן נדירות ומורכבות לאבחון ולטיפול, ניתן למצוא: נוירופתיה neuropathy – מחלות עצבים היקפיים, מיאסטניה גרביס myasthenia gravis – מחלת חיבור עצב-שריר, תסמונת למברט-איטון (Lambert–Eaton myasthenic syndrome (LEMS – מחלת חיבור עצב-שריר, מיופתיה myopathy – מחלות שריר, מיוזיטיס myositis – דלקת שרירים, מיאלגיה myalgia – תסמונות כאבי שרירים, דיסטרופיות של שרירים Muscular Dystrophy – מחלות שריר ניווניות, מיוטוניה myotonia – מחלות התכווצויות שרירים, ו- Amyotrophic Lateral Sclerosis ALS – ניוון שרירים ומחלות פאראנאופלסטיות.

ד"ר שלי הוא כאמור, מומחה בנוירולוגיה עם תת התמחות במחלות עצב-שריר. לאחר שסיים את תקופת התמחותו בנוירולוגיה בבית חולים שיבא תל השומר בהצטיינות, הוא השלים תת התמחות קלינית בבית החולים האוניברסיטאי "מאיו קליניק", רוצ'סטר מינסוטה בארה"ב, במחלות עצב-שריר ואלקטרופיזיולוגיה קלינית. בהמשך לכך הקדיש קרוב לשנתיים נוספות של מחקר במחלקת נוירואימונולוגיה ופתולוגיה ב"מאיו קליניק". ד"ר שלי מחזיק כיום במינוי של פרופסור משנה (Assistant Professor) במוסד הידוע ברחבי העולם, כאחד המובילים בתחומו.

בעשור האחרון מתמקד ד"ר שלי במחקר וגילוי אחר סמנים ביולוגים (biomarkers)  למחלות נוירולוגיות שונות בייחוד בהקשר של מחלות נוירולוגית וסרטן. נוסף לכך עוסק בהשפעות של תרופות חדשות לסרטן (ביולוגיות) וההשפעה על מערכת העצבים והשרירים בתוך כך, הוא חוקר פעיל ושותף במחקרים אודות השפעות תרופות וננו חלקיקים על מחסום הדם המוחי. במסגרת המחקרים, פרסם בשיתוף פעולה עם "מאיו קליניק" (2022) מחקר חלוצי אודות שימוש בבינה מלאכותית לצורך איתור חולים עם נטייה לפתח סיבוכים הקשורים ללב במחלות נוירולוגיות דרך אק"ג. פרסומים רבים נוספים קשורים להגדרת תסמונת נוירולוגית חדשה (CISP-PLUS) בשיתוף פעולה עם מחלקת נוירולוגיה ב"מאיו קליניק", ומחקר אפידמיולוגי מקיף על מחלת שריר השכיחה בגברים שקיבל הכרה כמאמר שנבחר על ידי העורך.

ד"ר שלי זכה במענק מילוביץ לחמשת הרופאים המבטיחים של העתיד לשנת 2017, בהמשך זכה בפרס החוקר הצעיר המבטיח של שנת 2019 בכנס איגוד הנוירולוגים העולמי, ובשנת 2021 הוכר כאחד מעשרת החוקרים משפיעים ביותר בנוירולוגיה מטעם דוקסימיטי (Doximity) עם מעל 30 פרסומים בעיתונים מדעיים מובילים.