בלוג רפואה אסתטית

המאצ'ו עושה פילינג: טיפולים וניתוחים אסתטיים בגברים

כרבע מכלל הניתוחים הפלסטיים בישראל מתבצעים כיום בגברים. מסתבר, שהמאצ'ו הישראלי כבר לא מתבייש לעבור מתיחת פנים, להזריק 'בוטוקס' לפנים או להסיר שיער בלייזר. להלן רשימת הטיפולים והניתוחים האסתטיים הנפוצים אצל הגברברים הישראלים החדשים​

המאצ'ו עושה פילינג: טיפולים וניתוחים אסתטיים בגבריםהמאצ'ו עושה פילינג: טיפולים וניתוחים אסתטיים בגברים
מאת: נעם שדה עם פרופ' יהודה אולמן, מנהל המחלקה  לכירורגיה פלסטית ואסתטית​, הקריה הרפואית רמב"ם

"אצל הבוס הקודם שלי, אם היה בא אליו גבר ומבקש לעבור ניתוח לצרכים אסתטיים - הוא היה שולח אותו קודם כל לפסיכיאטר, כדי לקבל אישור שאין לו הפרעה כזו או אחרת", מספר פרופ' יהודה אולמן, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית ואסתטית ברמב"ם. אך כיום, בפרוזדור של מרפאת הרפואה האסתטית, כבר ממש לא מתרגשים מגבר המבקש להקטין את האף, להזריק קצת בוטוקס במצח או לשאוב שומן מהמותן.
נכון להיום, 10%-15% מכלל הניתוחים האסתטיים מתבצעים בגברים. אם נוריד מהסטטיסטיקה הזו את הניתוח הפופולארי ביותר והרלוונטי לנשים בלבד - הגדלת חזה, הרי שנתח המטופלים הגברים גדול אפילו יותר: בניתוחי אף ,לדוגמא, 30% מהמנותחים הם גברים, בניתוחי אוזניים 40%-50% גברים, עפעפיים - 30% גברים, ואנחנו מדברים כאן על הגבר הישראלי, המאצ'ו.

הטיפולים והניתוחים האסתטיים הפכו לשוק תחרותי מאוד, המגלגל בישראל כ-60 מיליון דולר בשנה. ההוצאה הממוצעת של מטופל (גברים ונשים) עבור ניתוח פלסטי היא כ-4,300 דולר.
 
 
הטיפולים האסתטיים הנפוצים בגברים:

אף
ניתוח פופולארי אצל גברים בכל הגילים. בניתוח מתקנים את השלד של האף, כאשר כל העבודה נעשית מתוך הנחיריים, מבפנים. לאחר הניתוח, העור נמתח על פי הצורה החדשה של האף. לפעמים, צריך לשלב בניתוח תיקון של מעברי האוויר, ואת זה עושה רופא אף אוזן גרון. ניתוח אף מתבצע בהרדמה מקומית עם חומר מרגיע, ואחרי שעה הולכים הביתה.
 
אוזניים
ניתוח פופולארי במיוחד אצל גברים, מאחר שלא ניתן להסתיר אוזניים בולטות בתספורת גברית קצרה או בגברים מתקרחים וקרחים. יש עליה גדולה בשיעור מנותחי אוזניים בקרב צעירים לפני צבא. הניתוח כולל עיצוב מחדש של הסחוס, שנותן את הצורה לאפרכסת האוזן. אצל רוב המטופלים (70%-80%) עושים זאת ללא חתכים, באמצעות השחלת חוטים מתחת לעור, דרך הסחוסים, וכך מצמידים את האוזן לצד הראש. בטכניקה הזאת לא נשארים חתכים וצלקות וההחלמה קצרה יותר. במקרים אחרים, בהם צריך להוציא חלק של הסחוס, יש להוסיף גם חיתוך של סחוס וחלקי עור.ניתוח אוזניים מתבצע בהרדמה מקומית עם חומר מרגיע, ותוך שעה מסוף התהליך אפשר ללכת הביתה.
 
הרמת פנים/ מתיחת פנים וצוואר
ניתוח שהולך ונעשה פופולארי יותר ויותר אצל גברים. פרופ' אולמן: "המטופל המבוגר ביותר, שעבר כאן ניתוח מתיחת פנים, היה אדם בן 89, שעמד להתחתן עם אישה צעירה ממנו, כבת 60".
בניתוח מבצעים חתך בצידי הראש - מאזור הפאה, דרך קידמת האוזן ועד לקו השיער בעורף. משחררים את רקמת העור מהפנים ומהצוואר, מרימים את השרירים הפנימיים כלפי מעלה ומחזקים אותם. לאחר מכן, חותכים את עודפי העור.הניתוח כרוך בהרדמה מקומית עם הרגעה והמטופל נשאר לאשפוז של לילה אחד.
 
מסירים את שקיות השומן, שמתבלטות עם השנים החוצה. התוצאה כאן דרמטית. גם כאן, הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית עם חומר מרגיע, ואחרי שעה אפשר ללכת הביתה. 
מסירים את שקיות השומן, שמתבלטות עם השנים החוצה. התוצאה כאן דרמטית. גם כאן, הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית עם חומר מרגיע, ואחרי שעה אפשר ללכת הביתה. 

עפעפיים עליונים
כאן מבצעים בעיקר הסרת עודפי עור, שנוצרים עם השנים בגלל הירידה בגמישות של העור. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית ובתוספת חומר מרגיע, כך שהמטופל ישן לאורך הניתוח. בד"כ, שעה לאחר הניתוח יכול המטופל לחזור לביתו.

עפעפיים תחתונים
מסירים את שקיות השומן, שמתבלטות עם השנים החוצה. התוצאה כאן דרמטית. גם כאן, הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית עם חומר מרגיע, ואחרי שעה אפשר ללכת הביתה. 
 
מסירים את שקיות השומן, שמתבלטות עם השנים החוצה. התוצאה כאן דרמטית. גם כאן, הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית עם חומר מרגיע, ואחרי שעה אפשר ללכת הביתה.
 
פרופ' אולמן במהלך ניתוח

פילינג בלייזר
יצירת כוויה מדרגה שנייה על הפנים, שמטרתה ליצור עור חדש - מתוח יותר ופחות מקומט. הטיפול מתבצע ללא הרדמה, באמצעות משחה מאלחשת שנמרחת על העור לפני הטיפול. זמן ההחלמה נמשך כשבועיים, שבהם יש להישאר בבית. לאדמומיות על העור לוקח קצת יותר זמן לעבור.
 
 
טיפול בהבזקי אור (IPL)
נועד להסרת כתמים חומים מעור הפנים ומגב היד, וכן לטיפול בהרחבת כלי דם על הפנים (מה שקרוי בשפה העממית – 'קופרוז'). לא מתבצעת הרדמה, אלא מריחת משחה מאלחשת לפני הטיפול.ניתן לחזור לעבודה כעבור יום-יומיים. לפעמים, יש לטשטש קצת את עקבות הטיפול באמצעות מייק-אפ קל.
 

טיפולים בפנים הכוללים הזרקות:
 
בוטוקס
השם 'בוטוקס' לקוח משם החלבון 'בוטוליניום טוקסין A ', המופק מחיידק רעיל, הנמצא בד"כ בקופסאות שימורים מקולקלות. כאשר מדללים את החומר ניתן להשתמש בו לצרכים רפואיים.
ההזרקה של ה'בוטוקס' נועדה לבטל את הקמטים בצידי העיניים, הנוצרים בזמן החיוך, וכן במצח. הבוטוקס גורם לשיתוק זמני של השרירים, הגורמים להחמרת הקמטים. הטיפול כולל הזרקות בכ-20 נקודות, והוא יעיל למשך כשלושה חודשים.
בגלל האפקט של השיתוק, כמעט שלא משתמשים בבוטוקס לטיפול בקמטוטים מסביב לשפתיים, מכיוון שזה עלול ליצור איזושהי בעיה במימיקה.
 
מילוי קמטים עמוקים
יש שתי דרכים למלא את השקעים והקמטים העמוקים בפנים:1.הזרקה של חומר מילוי סינתטי. האפקט של הטיפול הזה יעיל למשך שנה.2.שימוש בשומן עצמי, שנשאב ממקום אחר בגוף המטופל, ומוזרק לתוך השקעים. 

פרופ' אולמן
: "אני מעדיף את השימוש בחומר הזרקה סינתטי. היתרון שבהזרקת שומן עצמי הוא, שברגע שהשומן נקלט – הוא יישאר שם לתמיד. החסרונות הם, שבעצם נדרש לבצע עוד ניתוח של שאיבת שומן ממקום אחר. כמו כן, לא ניתן לנבא כמה מהשומן שהוזרק לתוך הקמט יישאר שם בסופו של דבר, ולכן צריך להזריק יותר חומר מהנדרש. כמו כן, זמן ההחלמה במקרה של חומר סינתטי הוא קצר - תוך שעה אפשר לחזור לעבודה. במקרה של שומן עצמי, נדרשת החלמה של כשבועיים בבית".
 
הסרת שיער
גברים מסירים שיער בעיקר מהגב. אזורים נוספים המבוקשים ע"י גברים הם החזה, הבטן, הכתפיים, הצוואר, הישבן, עצמות הלחיים וכן באוזניים ובחיבור בין הגבות.
השיטה הנפוצה להסרת שיער הינה באמצעות לייזר. הלייזר הוא למעשה קרן אור ממוקדת המוליכה חום אל שורש השערה ומשמידה אותו. כדי להסיר שיער ביעילות יש צורך בסדרת טיפולים, בד"כ לא פחות מ- 6-8 טיפולים ולעיתים אף יותר. משך הטיפול נקבע לפי גודל האזור, ועשוי להימשך בין דקות ספורות לאזור קטן ועד לשעתיים לאזור נרחב כמו גב וכתפיים. פרופ' אולמן: "חשוב לזכור כי בטיפולי הסרת שיער, לא מצליחים אף פעם להוריד לגמרי את השיעור".
 
הקטנת חזה
'גינקומסטיה' (GYNECO – אישה, MASTOA – שדיים) הינה תופעה של צמיחת חזה נשי אצל נערים וגברים. היא יכולה להופיע כבר בלידה, להתפתח בגיל ההתבגרות או להופיע אצל קשישים.
 
במסגרת ניתוח הקטנת שד בגברים, מבצעים חתך מתחת לפיטמה וחושפים את רקמת השד. במרבית המקרים, משלבים בניתוח גם שאיבת שומן וכריתה של רקמת השד.
הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ועל פי רוב, נדרש יום אשפוז להשגחה. לאחר הניתוח, נדרש המטופל ללבוש גופיית לחץ במשך חודש, כדי לזרז את תהליך הריפוי ולמנוע הצטברות מקומית של נוזלים. רמת הכאב נמוכה בד"כ, וניתן לחזור לפעילות רגילה, למעט ספורט, תוך מספר ימים.אגב, רוב המנותחים במרפאה האסתטית ברמב"ם הם צעירים, בגילים 17-40.
 
 
שאיבת שומן
אצל גברים, ניתוח שאיבת שומן מתבצע, בד"כ, באזורי המותניים והבטן. אולם, יש להבחין בין "כרס גברית" (שנוצרת כתוצאה מהצטברות של שומן בתוך חלל הבטן), לבין "הצמיג" (שנוצר מהצטברות של שומן בין השרירים לבין שיכבת העור). את שאיבת השומן אפשר לבצע רק במקרה האחרון. מכיוון שאצל מרבית גברים ההשמנה היא בכרס ולא באזורים ברי ניתוח, הניתוח הזה פחות פופולארי אצל גברים.
 
לפרטי​ם נוספים וליצירת קשר פנה למחלקה לכירורגיה פלסטית ואסתטית.
 
קוד מוסרי של פלסטיקאים - יש דבר כזה?
ידוע על הפרעות אישיות מסוימות, הקשורות בדימוי גוף (dismorphic syndrome). לאנשים אשר סובלים מהפרעות כאלו; יש בעיה עם המראה שלהם, והם יעשו הכל כדי לשנות אותו עוד ועוד. אבל הם אף פעם לא יהיו מרוצים, כי הבעיה המקורית שלהם מורכבת ועמוקה יותר. על פי פרופ' יהודה אולמן : "באנשים כאלו אסור לגעת עם סכין המנתחים".
 
זהו הקוד המוסרי של הפלסטיקאים?
"הלוואי שזה היה הקוד של כולם. לצערי, יש מנתחים שיהיו מוכנים לנתח כל דבר עבור הכסף".
 
איך אתם מוודאים, שהמטופל אינו סובל מהפרעה כזאת?
"חלק גדול מהראיון שלנו עם המטופלים נועד לשלול תופעה כזו. אם יש לי חשד, אני שולח את המטופל לאבחון אצל פסיכיאטר. מעבר לכך, יש אנשים שמראש נראים לי בעייתיים, ואותם אני לא אשלח בכלל לפסיכיאטר, כי בכל מקרה אני לא מוכן לנתח אותם. יש כאלה, שאני סבור בביטחון שהם בסדר, וגם אותם לא אשלח לפסיכיאטר. באמצע יש את האנשים, שיש לי סימן שאלה לגביהם. רק אותם אפנה לאבחון".

מכון פרטי או בית חולים - היכן כדאי לעבור טיפול/ניתוח פלסטי?
 
פרופ' אולמן: "רוב הטיפולים הם ניתוחים, וניתוחים ראוי שיבוצעו במקום שערוך ומאורגן לכך, כלומר - בית חולים. מי שמגיע לעבור ניתוח אסתטי ברמב"ם נהנה משירותיהם של רופאים מיומנים, השומרים על הקוד המוסרי של הפלסטיקאי. בנוסף, אנחנו מעניקים ליווי צמוד של אחות בכל שלבי הניתוח ואחריו.
 
מחירי הניתוחים והטיפולים במרפאה האסתטית של רמב"ם הינם בטווח המחירים הממוצע של השוק. פרופ' אולמן: "יש אנשים שחושבים, שיותר זול אצלנו בגלל שמדובר בבית חולים. אבל זה בהחלט לא כך. אנחנו לא יקרים יותר אך גם לא זולים יותר".