כתבות

בלוטת התריס

תאריך פרסום: 01/12/2012

9 דברים שלא ידעתם על הבלוטה שאחראית לקצב הפעילות של הגוף

בלוטת התריסבלוטת התריס

מאת: אראלה טהרלב בן־שחר


הפרפר שבצוואר
בלוטת התירואיד (התריס) נמצאת בקדמת הצוואר, שוקלת כ־20 גרם, צורתה כפרפר או פפיון, והיא נעה מעלה ומטה בעת בליעה. הבלוטה מייצרת שלושה הורמונים שהחשוב ביניהם הוא התירוקסין, שנקרא גם T4 והופך בגוף לטרייודוטירונין (T3) שמשמש כהורמון הפעיל המייצר את הפעילות הביולוגית של הבלוטה.

קוצו של יוד
את התירוקסין מפיקה הבלוטה מחומצת האמינו תירוזין ומיוד שמקורו בתזונה (בעיקר במלח). בארצות שבהן חסר יוד במים או במזון יכולות להופיע בשכיחות גבוהה יותר הגדלה של בלוטת התריס ותת פעילות של הבלוטה. חסר משמעותי ביוד בזמן היריון יכול לגרום לפגיעה בהתפתחות העובר.

שומר על קצב
במבוגרים הורמון התירוקסין משפיע על קצב הפעילות של כל האיברים בגוף, ביניהם: הלב, הכבד, רקמת השומן, העצמות והמוח. שיבושים ברמת ההורמון גורמים להפרעה בפעילות התקינה מערכות אלה. בילדים, להורמוני בלוטת התריס יש השפעה על התפתחות הגוף והמוח.

בהילוך גבוה
פעילות יתר של הבלוטה מעבירה להילוך גבוה הרבה מערכות בגוף: קצב הלב מואץ, חילוף החומרים מואץ, יש הרגשת חום, ירידה במשקל ושלשולים. פעילות יתר של בלוטת התריס גורמת גם לעצבנות, לרעד בידיים ולהפרעות שינה.

מחיר העודף
עודף קל ובלתי מאובחן של פעילות בלוטת התריס יכול לגרום לירידה בצפיפות העצם (בעיקר בנשים בגיל הבלות), הפרעות בקצב הלב (פרפור פרוזדורים), הפרעות ראייה (ראייה כפולה), קיצור משך השינה ושיפור במצב הרוח.

בהילוך נמוך
תת פעילות של בלוטת התריס מופיעה בכ־5% מהאוכלוסייה הבוגרת ושכיחה יותר בנשים. במצב זה הגוף מפריש פחות מדי תירוקסין ולכן קצב המערכות בגוף יורד: קצב הלב נעשה איטי, חילוף החומרים מואט, יש עלייה במשקל, נטייה לעצירות, לרגישות לקור ואף לדיכאון.

כדור כתחליף
אנשים שאין להם בלוטת תריס (נולדו בלעדיה או עברו כריתה) ואנשים שבלוטת התריס שלהם נמצאת בתת פעילות, יכולים לפצות על כך באמצעות נטילת כדור של הורמון התירוקסין (T4). אם נוטלים את הכדור בקביעות ועל פי ההוראות, כמעט לא מרגישים בחסרונה של הבלוטה.

טיפול מורכב
הטיפול בפעילות יתר של הבלוטה מורכב מאחר שיש כמה סיבות לכך. לעתים מדובר בדלקת שחולפת לבד. לעיתים מדובר בייצור בלתי מבוקר של הורמוני התריס T3 ו T4 בכמות עודפת. במקרים אלו ניתן לטפל בתרופות המעכבות את ייצור הורמוני התריס או ביוד רדיואקטיבי במינונים נמוכים. במקרים נדירים יש צורך בניתוח לכריתת הבלוטה.

גידול בולט
בשנים האחרונות מבחינים בעלייה בשכיחות סרטן בלוטת התריס. ברוב המקרים מדובר בסרטן עם אחוז גבוה מאוד של ריפוי, הניתן בדרך כלל לטיפול על ידי שילוב של ניתוח, מתן יוד וטיפול וטיפול בתירוקסין.


ייעוץ רפואי: ד"ר שגית זולוטוב, רופאה בכירה במכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בקריה הרפואית רמב"ם