כתבות

אי שליטה על מתן שתן

תאריך פרסום: 01/01/2004

למרות, שניתן לטפל ברוב המקרים של אי שליטה על מתן שתן, רק אחוז קטן מהסובלות מהבעיה פונה לטיפול. הבושה, כך מסתבר, היא המחסום העיקרי

אי שליטה על מתן שתןאי שליטה על מתן שתן

מאת: ד"ר אילן גרינולד, אורולוג בכיר ביחי​דה לאורודינמיקה, הקריה הרפואית רמב"ם

אי שליטה על מתן שתן, המתבטאת בבריחה בלתי רצונית של שתן, אינה בעיה רפואית בלבד. השלכותיה הן הרבה מעבר לכך ונוגעות בתחומים חברתיים, נפשיים, משפחתיים ובתפקוד היומיומי.

כמחצית עד 100% מהקשישים והקשישות בישראל, המאושפזים במוסדות אשפוז, סובלים מאיבוד שתן לא רצוני, כמו גם כ- 20% עד-30% מהקשישים המתגוררים בביתם. נשים סובלות מהבעיה פי 3 מגברים. אולם, למרות השכיחות הגבוהה ולמרות שקיימים בארצנו שירותי בריאות מתקדמים, רק אחוז קטן, ממש קצה הקרחון, מהאנשים הסובלים מהבעיה פונה לטיפול.

רוב הנשים אינן פונות לטיפול בגלל הבושה. אך ישנם גם מיתוסים הקשורים בתופעה ומהווים מחסום בפני פניה לטיפול, כמו המחשבה שמדובר בתופעה רגילה הקשורה לגיל, שאין טיפול טוב לבעיה או שיש לבעיה פתרון כירורגי בלבד.

ברוב המקרים הטיפול יצליח
המבוכה, הדאגה ורגשות האשם, המלווים אי שליטה בשתן, מובילים לירידה משמעותית בפעילות החברתית, לפגיעה בעבודה ובזוגיות. נשים הסובלות מכך, מביאות את עצמן לבידוד חברתי מוחלט עד למצב של דיכאון והתרחקות מבני המשפחה הקרובים ביותר.

החדשות הטובות הן, שניתן לטפל ברוב המקרים של אי שליטה בשתן ולהגיע לתוצאות טובות. מאחר וישנם סוגים שונים של אי שליטה בשתן, הסוד טמון באבחון המדויק של סוג אי השליטה ובבחירת השיטה הטיפולית המתאימה. אחד האמצעים הפשוטים והחשובים, הנותנים מידע ותמונה נכונה ואמיתית של המצב, הוא יומן הטלת השתן (ראה איור).

הסוגים העיקרים של אי שליטה על מתן שתן:

 • אי שליטה במאמץ (Genuine Stress Incontinence)
  דליפת שתן בלתי רצונית, המופיעה בזמן מאמץ כגון הרמת משאות כבדים, שיעול, התעטשות, וכדומה. איבוד השתן נובע בד"כ מחולשה של שרירי רצפת האגן וחולשה של סוגר השתן.
 • אי שליטה עקב דחיפות (Urge Incontinence)
  מתבטא בצורך דחוף להטלת שתן ובאיבוד בלתי רצוני של שתן בגלל אי היכולת להתאפק. הסימפטומים המתלווים הם תדירות גבוהה בהטלת שתן יומית ולילית. איבוד השתן נובע בד"כ מפעילות יתר של השלפוחית.
 • אי שליטה עקב מלאות יתר של השלפוחית (Overflow Incontinence)
  מתבטא בקושי בהתרוקנות וטפטוף קבוע של שתן בכמויות קטנות. סימנים מוקדמים הם קושי בהתרוקנות, זרם שתן חלש, היסוס התחלתי וטפטוף סופי. לרוב נובע מחוסר תחושה של השלפוחית בזמן מילוי או חוסר יכולת להתכווץ.
 • מעורבות של כמה סוגים של אי שליטה (Mixed Incontinence)
  מדובר לרוב, במעורבות של 2 הסוגים הראשונים: דחיפות + מאמץ (Stress + Urge)
 • אי שליטה עקב בעיה תפקודית (Functional Incontinence)
  בעיה הנובעת ממוגבלות פיזית או הפרעה קוגניטיבית, כאשר מערכת השתן התחתונה מתפקדת היטב.

מה ניתן לעשות ?
בפני הרופא עומדות אופציות טיפול רבות ומגוונות והטיפולים שונים בהתאם לסוג אי- השליטה בשתן.
לאי שליטה בשתן במאמץ, לדוגמא, יש טיפולים לחיזוק שרירי רצפת האגן, באמצעות ביופידבק או טיפולים ניתוחיים כירורגיים קטנים. באי שליטה המתבטאת בדחיפות, מטפלים באמצעות טיפולים תרופתיים או באמצעות גירוי חשמלי. בחירת הטיפול המתאים יקבע במידה משמעותית את הצלחתו. לכן, מומלץ מאוד לכל מי שסובלת מהבעיה - לא להתבייש ולפנות לטיפול.

לשרות הציבור עומד קו מידע ארצי לאי שליטה בשתן, באמצעותו ניתן ייעוץ, מידע וכתובות של מרפאות מקצועיות המטפלות בבעיה. טל: 1800-30-37-37