כתבות

שילובים מסוכנים של תרופות ותוספים

​ייעוץ תרופתי: שילובים מסוכנים של תרופות ותוספי בריאות

שילובים מסוכנים של תרופות ותוספיםשילובים מסוכנים של תרופות ותוספים
 
​מאת: פרופ' נורברטו קריבוי,מנהל המכון לפרמקולוגיה קלינית, הקריה הרפואית רמב"ם

מתוך: המדור לחיים בריאים

להלן מספר דוגמאות לשילובי תרופות וחומרים אחרים, אשר מסוכנים לחולים. תופעות הלוואי, כתוצאה מהשילובים, יכולות להיות קלות או חמורות, עד כדי הרעלה ואפילו מוות. במקרים אחרים, השפעותיהן של התרופות סותרות, ולכן לא יתקבל האפקט הרצוי של התרופה.
 
* סיפורי חולים
לדבר סינית 
נ.ב, רווקה בת 27, סובלת מכאב בברך הימנית לאחר שנחבלה במהלך משחק. היא קנתה בבית מרקחת 'נורופן' (Nurofen) ונטלה את הכדורים על פי ההוראות הרשומות בעלון הצרכן.
 
לאחר חמישה ימי טיפול היא עדיין הרגישה רע, והחליטה לפנות ל'מרפא טבעוני' אשר נתן לה תמיסה של "תרופה" סינית כנגד דלקת פרקים בשם TWHF Tripterygium) Wilfordii Hook F ), המופקת מתמצית שורש הצמח - ' Tripterygium Wilfordii.
לאחר 15 ימים של טיפול מצבה אכן השתפר, אך יום לאחר שהפסיקה את הטיפול היא חזרה לשחק ונחבלה שוב באותה הברך. בלי להמתין ועל דעת עצמה, החלה נ.ב לקחת שוב את ה"תרופה" הסינית. בסך הכול נטלה נ.ב את ה"תרופה" למשך חודש וחצי.
במהלך הזמן נ.ב לא קיבלה את המחזור החודשי, והיו לה סיבות לחשוד שהיא בהריון. היא עברה בירור רפואי מעמיק ששלל את החשד להריון ואף עמדה לעבור בירור פולשני יותר.כל המעורבים בסיפור שכחו לברר מהן ההשפעות הנוספות של ה"תרופה" הסינית, מלבד השפעתה נגד כאבי מפרקים. אם היו טורחים לברר, היו מוצאים שהחומר האמור -Tripterygium Wilfordii – ידוע כגורם להפרעות במחזור עד עצירתו לחלוטין. כמו כן, יכול אותו חומר לגרום לחוסר תאבון, כאבי בטן, פצעים בפה, דלקת עיניים ונשירת שיער.
 
כולסטרול ודיכאון 
ר.ס., בן 40 סובל מריכוז שומנים גבוהים בדם ויתר לחץ דם. אביו סובל מאותן מחלות וגם עבר אוטם בשריר הלב. בין היתר מטופל ר.ס. בתרופה ממשפחת הסטטינים להורדת הכולסטרול . רמת הכולסטרול ה"רע" שלו נמוכה והכולסטרול ה"טוב" תקין.

לאחר ביקור אצל הרופא המטפל, רכש ר.ס תרופה ממקור צמחי על פי מרשם רפואי, לטיפול בדיכאון קל. לאחר שלושה חודשים ותוך כדי הטיפול תרופתי, עבר ר.ס בדיקות כולסטרול שהיה חייב לעשות, ונמצאו אצלו רמות גבוהות ביותר של שומנים בדם. מה קרה?
ר.ס לא קרא את עלון הצרכן של התרופה הצמחית החדשה כנגד דיכאון. שם כתוב שאין לקחת את הסטטין המיוחד שהוא נוטל ביחד עם התרופה כנגד דיכאון ממקור צמחי, שנקנתה, כאמור, עם מרשם רפואי.
* אלו דוגמאות בלבד, הדבר החשוב ביותר הוא להתאים תמיד את תוכנית הטיפול התרופתי לכל חולה באופן אינדיווידואלי ולטפל בחולה ולא במחלה.
למי פונים?
ייעוץ תרופתי בהתאמה אישית ניתן בקריה הרפואית רמב"ם על ידי המכון לפרמקולוגיה קלינית. פעילות המכון כוללת ייעוץ, אבחון ,הדרכה ובקרה על מתן תרופות בצורה מושכלת, לשם מניעת תופעות לוואי, הנגרמות משימוש ומשילוב לא נכון של תרופות.
 
למידע נוסף : 04-7772725, פקס: 04-7772092
 
• ייעוץ מקיף והדרכה אישית כרוכים בהתחייבות או בתשלום.