כתבות

הצהרת און: מיניות האדם

תאריך פרסום: 01/03/2012

מה אמר הרמב"ם?

הצהרת און: מיניות האדםהצהרת און: מיניות האדם

מאת: יעל טל

מה אמר הרמב"ם?
"אשתו של אדם מותרת היא לו; ....ואף על פי כן, מידת חסידות שלא יקל אדם את ראשו לכך, ושיקדש עצמו בשעת תשמיש....אין דעת חכמים נוחה ממי שהוא מרבה בתשמיש המיטה...כל הממעט בתשמיש, משובח והוא שלא יבטל עונה אלא מדעת אשתו".
(מתוך משנה תורה, הלכות איסורי ביאה פרק כ"א)
"ולא יאנוס אותה והיא אינה רוצה, אלא ברצון שניהם ובשמחתם. יספר וישחק מעט עימה כדי שתתיישב נפשה".
(מתוך משנה תורה לרמב"ם ספר מדע, הלכות דעות, פרק ה' הלכה ד')

ובתרגום פשוט
הרמב"ם מציג גישה מורכבת למעשה המיני: מחד הוא מתיר אותו ומחייב לעשותו מתוך רצון ושמחה (אך לא מתוך קלות ראש). מאידך, הוא מסתייג מקיום יחסי מין מרובים (אך בטח שהוא אינו ממליץ להתנזר מהם). הסיבה: ההתעסקות היתרה בפיזיות באה על חשבון הרוחניות והאינטלקטואליות. יחסי המין מותרים רק בנישואין שאז יש בהם מימד של קדושה.

מה אומרים המומחים כיום?
בנוגע לתדירות יחסי המין הדעה המקובלת היא שיש למצוא את שביל הזהב בין השמרנות למתירנות המינית. יש מקום חשוב לפעילות מינית גם שלא לצורך פרייה ורבייה. כיום הסיבות השכיחות ביותר לאין אונות בגברים הן עישון, סוכרת, השמנת יתר, נטילת תרופות (בעיקר נוגדי דיכאון ותרופות להורדת לחץ הדם) וזקנה. באמצעות טיפולים ותרופות אפשר לעזור רפואית כמעט לכל גבר ליהנות מיחסי מין במינון סביר.
כמו הרמב"ם גם המומחים מודים שיש קשר בין המצב הנפשי של האדם לתפקוד המיני שלו.
בנוגע לפרודיזיאקים למיניהם אין עדויות שמוכיחות יעילות למאכל ספציפי. הרפואה המודרנית מצאה שיין אדום אמנם מגביר את החשק אך מוריד את הביצועים הגבריים.
לגבי משחות מעוררות, יש כיום הומיאופטים רבים המשתמשים בתרופה המכונה "זבוב ספרדי" (בכדור או כאבקה) שמטרתה לגרות את איבר המין הגברי.
לסיכום, המיניות מהווה אספקט אחד של חיים בריאים ומאוזנים. מטרת הרופאים לסייע למטופליהם ליהנות מחייהם (כולל מחיי המין שלהם). המיניות מסייעת להגיע להגשמה עצמית רגשית, נפשית וגופנית והגשמתה היא חלק מקיום מצוות "פרו ורבו...".


מה עוד?
* בספרו "על המשגל" כתב הרמב"ם המלצות לבן הסולטן שסבל מתפקוד מיני לקוי. המלצותיו התייחסו לתחום הנפשי ולתחום התזונתי, בתחום הנפשי: השמחה, הצחוק, והמנוחה מועילים לאון הגברי, בעוד שחרדה, עצב, צום, עייפות ועבודת יתר מזיקים לו.
* בתחום התזונתי: הוא הכין אפרודיזיאקים (מעוררי תשוקה). דוגמא: 70 גרם אשכי תרנגול, 70 גרם מוח ציפורים, 20 ביצי תרנגולת או יונה מבושלים בשמן שומשום או בחמאה. בנוסף, המליץ על שתיית יין אדום הנוטה למתוק (כ־70 גרם) כתרופה לאין- אונות.
* הרמב"ם המליץ על משחות מעוררות זקפה לעיסוי איבר המין הגברי, לשימוש שעתיים עד שלוש לפני קיום יחסי מין. המשחות כללו שמן חרדל, שמן גזר, שמן צנון וחצי ליטר נמלים אדומות חיות.


ייעוץ רפואי: ד"ר ישי לכטר, רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולוגיה, אחראי על השירות לאולטראסאונד אנדוסקופי בקריה הרפואית רמב"ם, ומרצה בכיר קליני בפקולטה לרפואה של הטכניון, חיפה