אתר הנצחה

תמונה ראשית - אתר הנצחה

דבר מנהל בית החולים - אתר הנצחה

יום הזכרון, תשפ"א, 2021

משפחת רמב"ם והפקולטה לרפואה מרכינים היום ראש ודגל לכבודם ולזכרם של יקירינו, חללי מערכות ישראל שנפלו במחתרות, בזרועות הביטחון, המודיעין והמשטרה, ובצבא ההגנה לישראל. היום אנו מבכים את בנינו ובנותינו שנפלו על זכותנו להיות עם חופשי במולדתנו.
יום זיכרון רודף יום זיכרון ופתאום כולם מגלים שמניין השנים שיקירינו כבר אינם איתנו גדול ממניין השנים שהם היו לצידנו. עם חלוף הזמן, אנו מחפשים כל בדל של זיכרון חדש, כל סימן ליקירנו שנפלו.
אומרים שהזמן מרפא הכל. זה איננו נכון. השנים חולפות והכאב נשאר. אבל עם השנים נמהל אותו רגע של כאב חד ברגעים אחרים של זיכרון הימים הטובים שידענו במחיצת היקרים לנו מכל.
משפחות יקרות, זהו כאב שאתם חשים יום יום, אבל ביום הזיכרון, הכאב הפרטי שלכם הופך ליגון לאומי. ברחבי הארץ, העם כולו עומד בדממה, מרכין ראש ומאמץ לליבו את הנופלים ומשפחותיהם. והיום כולנו משפחה אחת גדולה. כי עמנו למוד הסבל יודע שחירותו הושגה במחיר גבורתם של טובי בנינו, יודע שבזכות הנופלים אנו חיים. בארצנו, מולדתנו.

נכון, יום הזכרון הזה, הוא שונה מכל ימי הזכרון האחרים, יום זכרון בצל הקורונה, ללא טכסים רבי משתתפים וללא התקהלויות בבתי העלמין ללא הניראות של הביחד שמאד מחזקת. אבל זוהי אך ורק ניראות ריחוק פיזי, כולנו קרובים אליכם בנפש, כולנו מתאחדים ומבכים יחדיו את יקירכם, מבכים את הגיבורים שלנו, וליבנו אתכם.

במהלך 72 שנות המדינה, הישגנו מופלאים ,בתעשייה מתקדמת, במחקר ובמדע, בתרבות ובאמנות, ברפואה, בחדשנות ובטכנולוגיה. כל זה נעשה כשנאלצנו, לאחוז בחרב המגן בידנו האחת תוך הקרבה ומסירות אין קץ, ומה שמנחה אותנו הם אהבת האדם וקדושת החיים.
בימים אלה, אני רואה אתכם: מפקדי צה"ל וחייליו פועלים לאור הרוח הנושבת, רוח של שליחות, של עמידה במשימה, של אהבת הארץ ושמירה על  כבוד האדם. זכרו כי אתם אלה הנושאים באחריות לשאת את אותה הרוח; אתם אלה הנדרשים להנחילה לדור העתיד של משרתינו, מתוך ההכרה כי היא זו המאפשרת לנו למלא את ייעודו של צה"ל: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה - ולנצח במלחמה.הערכים המשותפים של אהבת המולדת, הרעות ההדדית ואחוות הלוחמים הם הגוברים על כל פער. גם בזמנים הקשים ביותר, נותר צה"ל עמוד תווך איתן. האחדות והלכידות הן שניצבו לצידנו בשעות הקשות ביותר, הן שהיו לנו לנשק נגד האויב והן המאפשרות לנו להמשיך הלאה.
גם כעת, אנו יודעים כי לא תמה הדרך. מול כל איום – גם זה העומד בפנינו בימים אלו, ושלא ידענו כמותו, עומדים איתן חיילינו בחזית ומוכיחים יחד כי לפנינו ניצב צבא עוצמתי; צבא האוחז ביכולות חסרות תקדים ופועל למען מציאות של בטחון ושגשוג .
אך לא די לנו בשימור הזיכרון. הביטוי העליון ביותר לקדושת החיים, הוא לעשות כל שביכולתנו כדי להקטין את היקף הנפגעים בשגרה ובמלחמה. קדושת החיים לעולם קודמת לכל והיא הצוואה, שהותירו הנופלים, ועלינו, ברמב"ם, להמשיך ולממש אותה בכל יום.
אנו נמשיך לשמור על ארצנו מכל אויב ולעמוד על משמרתנו, לקדש את החיים בעשיה היומיומית שכולנו ברמב"ם אמונים בה.

רמב"ם, הקריה המופלאה לבריאות האדם היא עדות למורשת ארוכת שנים, מורשת הרמב"ם המחברת גוף ונפש, לקדושת החיים כערך עליון, להקרבה אישית ומסירות אין קץ, לחזית הרפואה והטכנולוגיה ולתגליות הרפואיות, לחינוך הדור הצעיר, לבטחון תושבי מדינת ישראל, למזור ולמרפא לתושבי ישראל בכל המכאובים והחוליים, לנפגעי הטראומה, ולכל הנזקקים לשירותינו.
את ההולכים לא נוכל להשיב, אנו מבכים היום את נפילתם ומתברכים במורשתם.

בשם כל עובדי רמב"ם, אני מצדיע לנופלים, מחזק את המשפחות ומחבק אותן.

יהי זכר הנופלים ברוך , נצור בזיכרון האומה לעד.

דר' מיקי הלברטל
מנהל רמב"ם, הקריה הרפואית לבריאות האדם

יִזְכֹּר עַם יִשׂרָאֵל אֶת בָּנָיו וּבְנוֹתָיו,
הַנֶּאֱמָנִים וְהָאַמִּיצִים, חַיָּלֵי צְבָא-הֲגָנָה לְיִשׂרָאֵל,
וְכָל לוֹחֲמֵי הַמַּחְתָּרוֹת וַחֲטִיבוֹת הַלּוֹחֲמִים
בְּמַעַרְכוֹת הָעָם, וְכָל אַנְשֵי קְהִילִיַּת הַמּוֹדִיעִין
וְהַבִּטָּחוֹן וְאַנְשֵי הַמִּשְׁטָרָה אֲשֶׁר חֵרְפוּ נַפְשָׁם
בָּמִלְחָמָה עַל תְּקוּמַת יִשְׂרָאֵל,
וְכָל אֵלֶּה שֶׁנִּרְצְחוּ בָּאָרֶץ וּמִחוּצָה לָהּ
בִּידֵי מְרָצְחִים מֵאִרְגּוּנֵי הָטֶּרוֹר.

יִזְכֹּר יִשׂרָאֵל וְיִתְבָּרַך בְּזַרְעוֹ וְיֶאֱבַל עַל זִיו הָעֲלוּמִים
וְחֶמְדַת הַגְּבוּרָה וּקְדֻשָׁת הָרָצוֹן וּמְסִירוּת הַנֶּפֶש
אֲשֶׁר נִסְפּוּ בַּמַּעֲרָכָה הַכְּבֵדָה.

יִהְיוּ חַלְלֵי מַעַרְכוֹת יִשְֹרָאֵל עֲטוּרֵי הַנִּצָּחוֹן
חֲתוּמִים בְּלֵב יִשְֹרָאֵל לְדוֹר דּוֹר.