שיטות אלטרנטיביות להקלת כאב

נשים רבות מעדיפות כיום להימנע משימוש באפידורל, אך עדיין רוצות להקל את הכאב. לרשותן עומדות שיטות אלטרנטיביות רבות להקלת כאב הלידה. בבסיסן של שיטות אלו עומדת התפיסה כי קיים מתאם בין הציפייה לכאב לעוצמת הכאב.
 
מקלחת וטבילה במים: טבילה במים חמים או מקלחת יכולים להקל על כאבי הלידה. המים החמים משחררים את השרירים והטבילה עצמה במים מפחיתה ממשקל גופה של היולדת, שיכולה לשנות את תנוחות גופה בקלות ולהתמקם בתנוחה הנוחה לה ביותר.בנוסף, ניתן להשתמש בג'קוזי הנמצא בחדר הלידה הטבעית ובו טובלים כבר מתחילת הצירים. יש לציין כי בזמן ירידת מים או דימום השימוש בג'קוזי אינו אפשרי.
 
טיפול שיאצו: הטיפול בשיאצו מבוסס על שחרור חסימות אנרגטיות. ההנחה היא שכאשר האנרגיה זורמת בגוף טוב יותר, ליולדת כואב פחות והיא מסוגלת להתמודד ביתר הצלחה עם הכאב. הטיפול מתבצע על ידי לחיצות בנקודות שונות בגוף ומתווסף לו גם עיסוי. המאמינים בטיפול זה סוברים כי הוא יכול לעזור להתקדמות טובה של הלידה גם בנשים המקבלות אפידורל ובמצבים שבהם הלידה אינה מתקדמת.
 
שמנים אתריים - ארומטרפיה: השמנים האתריים משמשים גם הם לפתיחת ערוצי אנרגיה, להרפיה ולהקלה על תהליך הלידה. עיסוי באמצעות שמנים יכול להקל על הכאבים. בחדר לידה ברמב"ם משתמשים לעיסוי בשמן "אמול", במידה והיולדת מעוניינת להשתמש בשמנים אחרים על פי בחירתה, רצוי להביא אותם עימה ללידה.
 
דיקור סיני: הדיקור הסיני (אקופונקטורה) מתבסס על דיקור באמצעות מחטים במקומות מסוימים בגוף לשחרור חסימות. על פי תפיסת הרפואה הסינית בעיות נוצרות לרוב עקב חסימה בזרימת הצי' בגוף. מטפלים בדיקור סיני ממליצים לקבל טיפולים לפני הלידה ובהמשך גם במהלכה. כמובן שאפשר להיעזר בדיקור רק בשעת הצירים.
 
שיטות אלטרנטיביות נוספות: בנוסף לשיטות שהוזכרו קימות שיטות רבות נוספות כגון: היפנוזה, דמיון מודרך, רפלקסולוגיה וטיפול בחימום.
 
גירוי חשמלי (TENS): מכשיר ה- TENS שולח גירויים חשמליים, המשבשים את ההודעה הנשלחת למוח על עוצמת הציר. המכשיר אינו גורם לטשטוש או לתופעות לוואי כלשהן. ניתן להשתמש בו בשילוב עם משככי כאב נוספים וניתן להפסיק את השימוש בו בכל רגע. את המכשיר ניתן לשכור בארגון "יד שרה".
 
אמצעים נוספים - אמצעי נוחות : קיימות דרכים נוספות העוזרות להתמודדות עם כאב הלידה ואינן קשורות בשיטות רפואה קונבנציונאלית או אלטרנטיבית.
  • כדור פיזיו - כדור אימונים גדול בו ניתן להיעזר בשלבי הלידה השונים.
  • כריות חימום - מסוגים שונים שניתן להניח באזורים שונים (גב, בטן).
  • מוסיקה - ניתן להביא דיסקים.
  • תנועתיות - ליולדות בתנועה יותר קל להתמודד עם הכאב.
 
צוות חדר הלידה של רמב"ם ישמח לייעץ לך לגבי הדרכים השונות להקלת הכאב בכל שלבי הלידה, על מנת להקל, לעזור ולאפשר לך ליהנות מחוויית הלידה. ניתן להביא לחדר לידה כל מה שהיולדת חושבת ומאמינה שיעזור לה (פרט כמובן לחומרים מסוכנים, כגון: נרות, מבערים, קטורת וכד').