כתבות

הוצאת רחם בלפרוסקופיה: ניתוח גדול - חתכים קטנים

הטכנולוגיה של הלפרוסקופיה מאפשרת לבצע כמעט את כל סוגי הניתוחים הגינקולוגיים מבלי לפתוח את הבטן. הניתוח הלפרוסקופי - שלב אחר שלב

הוצאת רחם בלפרוסקופיה: ניתוח גדול - חתכים קטניםהוצאת רחם בלפרוסקופיה: ניתוח גדול - חתכים קטנים

מאת: ד"ר מיכאל דויטש, מנהל מחלקת נשים,
הקריה הרפואית רמב"ם
ד"ר שלמה פילמר, מנהל היח​ידה המיקרוכירורגית
של מחלקת נשים, הקריה הרפואית רמב"םהוצאת רחם הינו הניתוח השכיח ביותר בתחום רפואת הנשים בכל העולם. עד כה, בוצעו רוב הניתוחים בגישה בטנית ובמקרים של צניחת רחם - בגישה נרתיקית.
הודות לפריצת דרך משמעותית ביותר, שנוצרה בשטח הכירורגיה הגינקולוגית בשנים האחרונות, מבוצעים יותר ויותר ניתוחים להוצאת רחם בשיטת הלפרוסקופיה הניתוחית.
לפרוסקופיה היא טכניקה המאפשרת הסתכלות וביצוע פעולות ניתוחיות בחלל הבטן, דרך חתכים קטנים של עד 1 ס"מ, ללא פתיחת בטן, כפי שהיה נהוג עד כה בניתוחים בטניים. ניתן לבצע בשיטה זו כמעט את כל סוגי הניתוחים הגינקולוגיים הנהוגים כיום.


יתרונות הלפרוסקופיה
הלפרוסקופיה מאפשרת לראות את אברי הבטן והאגן הרבה יותר טוב, מאשר בכירורגיה המסורתית, המצריכה פתחים גדולים בדופן הבטן.
הניתוח האנדוסקופי איננו רק ניתוח שמתבצע ללא פתיחת בטן, הוא מאופיין בנזק רקמתי מופחת, קיצור זמן האשפוז, הפחתת התחלואה לאחר הניתוח, הפחתת הצורך במתן כמויות גדולות של משככי כאב לאחר הניתוח, וחזרה מהירה יותר לתפקוד הרגיל.


ההכנה
חולה המופנית לניתוח הוצאת רחם לפרוסקופית, מוזמנת לישיבת ניתוחים במחלקתנו (כמו כל המנותחות האחרות), כאשר היא מביאה איתה את כל הבדיקות שנתבקשה לבצע קודם לניתוח. החולה מתקבלת ונבדקת ע"י רופא נשים, שלאחריה מתקיים דיון לגבי הצורך בניתוח ויכולתה לעבור אותו בהצלחה, לאור נתוניה הבריאותיים.
במידה והניתוח אושר, מקבלת החולה הדרכה מלאה ע"י רופא ואחות, לגבי טיב הניתוח ופרטיו, הליכי האשפוז וההכנות לניתוח. רק במידה והמטופלת הביעה הסכמה מלאה – היא תנותח.


הניתוח
הניתוח הלפרוסקופי מתבצע בהרדמה כללית. חתך קטן ובלתי נראה מבוצע בשקע הטבור, שאליו מוחדרת מחט ודרכה מוכנס גז דו-תחמוצת הפחמן לחלל הבטן. התווך שנוצר מאפשר למנתח מרחב ראיה גדול, יכולת להפרדת רקמות ועצירת דימומים מנימי דם.
את 'הלפרוסקופ', שהינו מכשיר אופטי המחובר למסכי טלוויזיה, מחדירים באותו המקום דרך צינור מיוחד, ארוך וגמיש עם קצה מעוקם, הנקרא 'מחדר' (trocar).
המנתח ועוזריו שומרים כל הזמן על הסתכלות ישירה למקום הניתוח מעל מסך הטלוויזיה. הם מבצעים את הניתוח באמצעות מכשירים ייעודיים דקים, המוחדרים לשניים עד שלושה פתחים נוספים בדופן הבטן- עד 1 ס"מ
(ראה איור). בתום הניתוח מרוקנים את הגז מחלל הבטן וסוגרים את כל החתכים הקטנים.


ההתאוששות
החולה מתעוררת מיד לאחר הניתוח וכעבור כשעתיים עוברת למחלקת נשים.
קצב ההחלמה הוא אישי ואורך יום אחד עד מספר ימים. הכאב לאחר הניתוח הוא קל וההתאוששות מהירה לאין שעור בהשוואה לניתוחי הבטן הרגילים.


ההחלמה
הצלקות הניתוחיות המזעריות מתרפאות תוך חמישה ימים. החולה יכולה לחזור לתפקוד היומיומי או לעבודה תוך שבועיים לאחר הניתוח.
המימד הקוסמטי מהווה מרכיב חשוב בניתוחים הלפרוסקופים. במקום חתך גדול (אורכי או רוחבי) בדופן הבטן, יש למנותחת רק מספר חתכים קטנים בקיר הבטן, שמתרפאים יפה.