כתבות

סכנה מתוקה גילוי מוקדם ומניעת הסוכרת

תאריך פרסום: 01/10/2005

מניעת סוכרת אינה עוד דבר בלתי אפשרי. דיאטה נכונה, פעילות גופנית או טיפול תרופתי, יכולים למנוע את התפתחות המחלה. אז אם אתם בקבוצת סיכון או שעברתם את גיל 45 ואתם בעלי משקל יתר - רוצו לבדיקה כי גילוי וזיהוי מוקדם הם המפתח למניעה

סכנה מתוקה גילוי מוקדם ומניעת הסוכרתסכנה מתוקה גילוי מוקדם ומניעת הסוכרת

מאת: ד"ר יורם קנטר, מנהל המרכז לסוכרת, הקריה הרפואית ברמב"ם

מהי סוכרת
סוכרת הנה קבוצת מחלות שהמשותף להן היא הפרעה בחילוף החומרים, הגורמת לעלייה ברמת הסוכר בדם. ניתן להבחין בשני סוגים עיקריים: סוכרת מסוג 1 - (נקראה בעבר 'סוכרת נעורים'), מופיעה כתוצאה מהרס של תאים המייצרים אינסולין בלבלב, וגורמת להפסקה בהפרשתו. היא פוגעת באנשים צעירים יחסית (45-1 שנים), בעיקר בגיל ההתבגרות. סוכרתיים עם סוכרת מסוג 1 זקוקים להזרקה קבועה של אינסולין, המאזן את רמת הסוכר בדם ומאפשר את כניסת הסוכר לתאים לשם יצור אנרגיה. סוכרת מסוג 2 - מתפתחת בשלב מאוחר יותר בחיים, בד"כ לאחר גיל 40. במצב זה, הלבלב ממשיך לייצר אינסולין, אך יכולת הגוף להשתמש בסוכר נפגמת.
הסוכרת מתגלה בכ-% 8%-6 מכלל האוכלוסייה, בגילאים מבוגרים עולה שכיחותה
לכדי 15%. ההערכה היא שבארץ יש כ- 400,000 סוכרתיים ועוד כ- 200,000 אנשים שאינם יודעים שהם חולים בסוכרת.

יש מה לעשות
כאשר האדם פונה לרופא המשפחה עם תלונות וסימנים של סוכרת, כגון: ריבוי שתן, צמאון יתר, יובש בפה, עייפות וטשטושי ראיה, סביר להניח, שכבר בשלב זה, הסוכרת קיימת למעשה מזה כשנתיים. מצבי הביניים מקדימי הסוכרת מתפתחים, כנראה, עד כ- 5 שנים לפני הופעת סוכרת של ממש.
אולם, מניעת התפתחות מצב של סוכרת מסוג 2 אינה עוד דבר בלתי אפשרי. יותר ויותר עדויות מחקריות מצביעות על כך, שניתן לדחות ואולי אף למנוע את התפתחות הסוכרת על ידי גילוי וזיהוי מוקדם של מצבי ביניים מקדימי סוכרת (Pre-diabetes). במיוחד נכונים הדברים אצל אלה המשתייכים לקבוצות סיכון גבוהות לפתח סוכרת. התערבות נכונה בשלבים המוקדמים, הכוללת: דיאטה נכונה, הפחתה בשומני המזון, העשרת ארוחות בסיבים תזונתיים ופעילות גופנית יום יומית, יש בה כדי לשמור עליכם מבחינה מטבולית ולמנוע סוכרת, העלולה להיות מחלה קשה ומרובת סיבוכים.

הדיאטה הנכונה ובזמן הנכון
ואכן, קבוצת חוקרים נכבדת מפינלנד פרסמה לאחרונה מחקר על הצלחתם במניעת התפתחות סוכרת מסוג 2 ע"י שינוי משמעותי בהרגלי החיים, בנבדקים עם הפרעה במטבוליזם הפחמימות (IGT – ראו מסגרת).
522 מבוגרים עם השמנת יתר, בגיל ממוצע של 55 שנה, חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת, שחבריה שינו את אורח החיים, בדגש על פעילות גופנית ושינוי משמעותי בהרגלי האכילה ובתכולת המזון וקבוצה שניה, קבוצת ביקורת, שמשתתפיה לא שינו דבר בהרגלי החיים.
הקבוצה שחבריה שינו את אורח החיים שלהם, ירדה במשקל בצורה משמעותית בהשוואה לקבוצת הביקורת. השיעור המצטבר של הופעת מקרי הסוכרת בקבוצה זו ב- 4 שנים היה 11% בלבד, בעוד שבקבוצת הביקורת השיעור המצטבר היה 23% - יותר מפי 2!
לראשונה, אם כן, פורסם מחקר שהוכיח את מה שהיה עד כה בגדר של "תחושות בטן" אצל הרופאים והצוותים העוסקים בסוכרת: שינויים בהרגלי החיים, אצל אילו המשתייכים לקבוצות סיכון לפתח סוכרת, יכולים להשפיע משמעותית ולמנוע את הופעת הסוכרת על סיבוכיה!

טיפול תרופתי למניעת סוכרת
מספר מחקרים שפורסמו בשנה האחרונה מעידים על כך שטיפול בתרופות "עוקפות לבלב", יש בו כדי למנוע את ההתקדמות לסוכרת מסוג 2.
אחד המחקרים, שבדק במשך 3 שנים שתי תרופות: "מטפורמין" (גלוקופאז') ו"אקרבוז" (פרנדאז), הראה שהן תורמות להפחתה משמעותית של המעבר לסוכרת באוכלוסיות עם מצבי IGT.
מחקר גדול אחר ("STOP - NIDDM"), הראה כי מתן אקרבוז הפחית את הסיכון להתפתחות סוכרת של ממש ב- 25%. כמו כן, נמצאה עליה בהחלמה של המשתתפים עם ה- IGT וחזרתם למצב תקין ונורמלי.
אגב, פעילות תרופת האקרבוז, היתה ללא תלות בגיל, מין או משקל. מכאן, שכל סוגי הנבדקים עם IGT יכולים להנות מיתרונות שילוב האקרבוז בטיפול המניעתי. בנייה נכונה של המינונים באופן איטי והדרגתי, מסייעת להפחתה משמעותית של תופעות לוואי אפשריות מצד מערכת העיכול.

מצבי קדם סוכרת (ה"פרהדיאבטיים")
"פרהדיאבטיים" הינה הגדרה ישנה חדשה, שבאה לתאר בצורתה המודרנית מצבים בהם קיימת עדות לרמות סוכר גבוהות מהנורמה (היפרגליקמיה), אך עדיין אינן עוברות את רף רמות הגלוקוז הנדרש לאבחנת סוכרת של ממש.
באנשים המוגדרים כמשתייכים למצב זה יש צורך חיוני ביותר בזיהוי מוקדם, ייעוץ, הדרכה וטיפול מתאים, מוקדם ככל האפשר

לפרטים נוספים יש לפנות למרכז לסוכרת ברמב"ם.