כתבות

התבגרות ילדים

תאריך פרסום: 01/04/2007

הטבע מקדים את ההתבגרות המינית וזה כבר לא יוצא דופן לראות בנות המתבגרות לפני גיל שמונה. זה קורה כמעט לחמישית מהבנות בישראל. אצל בנים זה הפוך – הם מתבגרים מאוחר. מדוע זה קורה, למי כדאי לשקול טיפול מעכב או מזרז התפתחות מינית, האם כל מי שמתפתחת מוקדם מפסיקה לגדול ואיפה בדיוק הבעיה כאן?

התבגרות ילדיםהתבגרות ילדים
הילדות האבודה

מאת : 
טל ברק עם פרופ' זאב הוכברג, מנהל יחידת אנדוקרינולוגיה ילדים, "מאייר" – ביה"ח לילדים, הקריה הרפואית רמב"ם

מה עושים עם ילדה המתחילה להתבגר מינית כבר בגיל שבע או אפילו שש? האם נותנים לה להתמודד עם השונות הגופנית שכבר נראית לעין, על כל המשתמע מכך מבחינת הקושי בהסתגלות החברתית וכל התופעות הנלוות לכך? או שאולי כדאי להתחיל בטיפול שיעכב אצלה את ההתפתחות המינית, ימנע ממנה הרבה סבל ויעזור לה לא להיות כל כך שונה בכיתה..? דילמה לא קלה.
 
תאמרו, טוב... בטח מדובר במקרים קיצוניים. אבל לא. כיום כ-15% מהילדות מתבגרות כבר לפני גיל שמונה. פרופ' זאב הוכברג, מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה של ילדים ומתבגרים ב"מאייר, בביה"ח לילדים, מאשר שיותר ויותר בנות בגילאי שש עד שבע מגיעות למרפאה עם הופעת שדיים או שיעור מיני.
 
"בשנים האחרונות, ההתבגרות המינית הולכת ונעשית מוקדמת מדור לדור ובקצב מדהים". אומר פרופ' הוכברג, "אם ב-1860 גיל הווסת הראשונה אצל ילדות היה 16.5, ב-1960 הוא כבר היה 12.8 (וכך אף היום), כלומר במהלך 100 שנים הוא זז בארבע שנים!".
 
תקופת הילדות, בה לילדים אין הורמוני מין, הינה ייחודית לבני האדם. חתול או אפילו שימפנזה, מתחילים לייצר הורמוני מין מיד לאחר שהם נגמלים מיניקה. אצל האדם, מופיעה לאחר הגמילה תקופה של תלות מוחלטת בהורים ובמשפחה, לצורך הגנה ואספקת המזון, לה אנו קוראים 'ילדות'. זיגמונד פרויד, מבלי לדעת דבר באנדוקרינולוגיה, היה הראשון שעלה על כך. הוא קרא לתקופה התמימה הזו והבלתי מינית לחלוטין - 'תקופת החביון'.
 
למרות, שבספרי הרפואה עדיין מודגש, שההתבגרות המינית אצל בנות צריכה להתחיל אחרי גיל שמונה ואצל בנים אחרי גיל עשר, מסתבר, שזה כבר לא יוצא דופן להתחיל התבגרות לפני גיל שבע. בסקר שנעשה לאחרונה בבתי ספר בגליל המערבי ע"י ד"ר קלרה נוטנקו, ד"ר שהאב שיהאב ופרופ' זאב הוכברג, באמצעות לשכת הבריאות בעכו, נמצא שכ-15% מהילדות מתבגרות לפני גיל שמונה. נמצא הבדל קטן בין ילדות יהודיות לילדות ערביות: אצל היהודיות המספר היה 18% ואצל הערביות 13%. 
מדוע זה קורה?
הסיבות להאצה בתופעת ההתבגרות המוקדמת לא לגמרי ברורות.

תיאוריה אחת – 'התיאוריה הסביבתית'
טוענת שהסיבה לכך נעוצה במזהמים בעלי פעילות הורמונלית, הנמצאים באוכל, במים ובסביבה בה אנו חיים. מדובר בעיקר בפלסטיק המשמש בתעשיית המזון ובחומרי ריסוס, שיש להם תכונות של ההורמון הנשי 'אסטרוגן'.
התיאוריה השנייה - 'התיאוריה האבולוציונית' 
טוענת שתנאי החיים של הילדים שלנו כל כך טובים, שהטבע מנסה להרחיב את תקופת הפוריות במחזור החיים של האישה באמצעות הקדמתה.

למרות, שבספרי הרפואה עדיין מודגש, שההתבגרות המינית אצל בנות צריכה להתחיל אחרי גיל שמונה ואצל בנים אחרי גיל עשר, מסתבר, שזה כבר לא יוצא דופן להתחיל התבגרות לפני גיל שבע. בסקר שנעשה לאחרונה בבתי ספר בגליל המערבי ע"י ד"ר קלרה נוטנקו, ד"ר שהאב שיהאב ופרופ' זאב הוכברג, באמצעות לשכת הבריאות בעכו, נמצא שכ-15% מהילדות מתבגרות לפני גיל שמונה. נמצא הבדל קטן בין ילדות יהודיות לילדות ערביות: אצל היהודיות המספר היה 18% ואצל הערביות 13%.
 
"אף שמבחינה סטטיסטית זה כנראה 'נורמאלי', ילדה בגיל שבע לא מתאימה מבחינה נפשית להתחיל התבגרות מינית", טוען פרופ' הוכברג. "ילדה קטנה בת שבע צריכה להיות ילדה ולא מתבגרת. מהילדות האלה נלקחת התקופה הנחמדה של הילדות והן אינן בשלות לזה. לכל ילד מגיעה תקופה של ילדות תמימה".

לרפואה יש כיום דרכים לעצור את ההתבגרות המינית וכשעולה הצורך, היא אכן עושה בהן שימוש. מדובר בטיפול הורמונלי מורכב ויקר, שמעכב את הפרשת הורמוני המין. הוא ניתן בזריקה פעם בחודש ופרופ' הוכברג מגדיר אותה כ"זריקה הכי כואבת שיש ברפואה". הבעיה היא, שברגע שמתחילים עם הטיפול אי אפשר להפסיק אותו עד גיל 12. כך, שהמשמעויות לילדה בת שבע הן חמש שנים של טיפול כואב, יקר וקשה. 
 
על פי אלו שיקולים מחליטים לתת את הטיפול?

פרופ' הוכברג
 

פרופ' הוכברג : "ההתלבטות היא גדולה, מפני שזהו טיפול דרסטי מאוד. אנחנו שוקלים את השימוש בו גם בהתבסס על הנתונים הגופניים של הילדה, אבל בעיקר בהתבסס על הבשלות הנפשית שלה, בהתייעצות עם פסיכולוג וכמובן עם ההורים. בילדות עם התבגרות מוקדמת מאוד, לפני גיל שש או שבע, אנחנו נוטים לעצור את ההתפתחות המינית. אבל בסביבות גיל שמונה, בו כאמור מתבגרות כבר 15% מהילדות – זה לא יהיה הגיוני לתת לכל ה-15% הללו טיפול מעכב".
 
 
הורים, שימו לב לילדות!
אחת הבעיות של תופעת ההתבגרות המוקדמת, היא ניצול מיני של ילדות ע"י מבוגרים. "להורים יש משימה לשמור על הילדות האלה, יותר מאשר שומרים על ילדות אחרות", מסביר פרופ' הוכברג, "יש שלב בו חייבים להסביר לכל הילדות, שלא כל מבוגר שנותן להן סוכרייה הוא חבר שלהן. אולם, אצל בנות המתבגרות מוקדם יש להתחיל בהסבר הזה מוקדם יותר".
 
האם ילדה שמתבגרת מוקדם תפסיק לגדול?
 
פרופ' הוכברג: "הדבר נכון רק במקרים הקיצוניים – בהתבגרות שמתחילה לפני גיל שש. בנות שמתחילות בהתבגרות המינית בגיל שבע או שמונה לא תהיינה נמוכות יותר".
 
אז מדוע לא טוב להתבגר מוקדם?
פרופ' הוכברג: "הבעיה העיקרית בהתבגרות מוקדמת או מאוחרת היא לא בעיה גופנית, אלא בעיה חברתית, נפשית. אני תמיד מסביר להורים, שהטיפולים לעיכוב או זירוז ההתבגרות הם לא טיפולים רפואיים, אלא טיפולים נגד 'כאבי לב'."הילד או הילדה אינם חולים במחלה. אם הם היו חיים בבית קטן ובודד בערבה, אז הבעיה הייתה קטנה יותר. אבל מכיוון, שהם צריכים לחיות בחברה של בני גילם, קשה להם עם זה. חשוב לזכור, שבעיות נפשיות וחברתיות הן לא פחות חמורות ולעיתים השפעתן קשה יותר מבעיות אורגניות".
 
למה אתה מתכוון בבעיה חברתית?
פרופ' הוכברג: "הילדה שהתבגרה מוקדם עלולה להידחות בהתחלה ע"י הילדות האחרות בכיתה. רק בסביבות גיל תשע, כאשר כל הבנות מתחילות להבין שבסוף גם להן יהיה גוף כמו של אמא, היא מתקבלת ואפילו יש לה יתרון חברתי מסוים, כי היא כבר נראית כמו אישה. אבל בין גילאי שבע ותשע יתכן ותהיה לה בעיה חברתית". 
לפרטים נוספים וליצירת​ קשר פנה ליחידת אנדוקרינולוגיה ילדים.

זה הקטן, גדול יהיה
 
בעוד שהבעיה השכיחה אצל בנות היא התבגרות מוקדמת, בנים סובלים מהתבגרות מאוחרת. אבל גם אצל בנים הבעיה היא יותר בעיה חברתית/נפשית. הטיפול, למי שמעוניין, הוא קצר, לא יקר וגם לא כואב. 

ההתבגרות הנורמאלית של הבנים מתחילה בין גילאי 10-14. ההורמון הגברי הוא הורמון אנאבולי (בונה גוף). לכן, לבן שהתחיל להתבגר יש יותר שרירים מהבן שלא התחיל להתבגר, יש לו גם לב יותר גדול, נפח ריאות גדול יותר וגם יותר המוגלובין בדם. הילד שלא התחיל להתבגר נותר מאחור, גם בשיעורי ספורט, גם במסיבות של הכיתה וכד'.

פרופ' הוכברג
: "לרוב הבנים שיש להם התבגרות מאוחרת, אין שום מחלה. בסוף גם הם יתבגרו. אבל עד אז יוצאת להם הנשמה.
"אני מסביר להורים שההורמונים לא נכנסים רק למכנסיים אלא גם למוח. ילד שמאחר בהתבגרות הגופנית הוא גם פחות בשל מבחינה נפשית ואפילו מתקשה בלימודים.
"לבנים האלה אנחנו עוזרים היום במרפאה שלנו בנדיבות רבה. אנחנו יודעים היום בדיוק את המינון ההורמונלי הנכון, שיעזור להם להתפתח קצת יותר מהר, כדי שיוכלו להתמודד עם בני גילם, מבלי לגרום להם נזק. אגב, אחת ההשפעות של הטיפול הזה, החביבה על ההורים והילדים כאחד, היא שהדבר הזה שיש להם בתוך המכנסיים - גם גדל".
 
אצל בנים, בניגוד לטיפול הניתן לבנות, מדובר בטיפול קצר, לא יקר וגם לא כואב. הטיפול ניתן בכדורים (כל יום) או בזריקות (אחת לחודש) ואין לו תופעות לוואי. בשלב הראשון ניתן הטיפול לשישה חודשים, ואז בודקים אם יש טעם להמשיך.

האם גם הבנים מתבגרים כיום יותר מוקדם?
פרופ' הוכברג: "גם אצל בנים חלה הקדמה בגיל ההתבגרות, אך לא בצורה קיצונית, כפי שנצפה אצל הבנות ב-20 השנים האחרונות".

מתי צריך ללכת לבדיקה?
פרופ' הוכברג: "לא עם כל ילד צריך ללכת לבדיקה. ההתבגרות התקינה אצל בנים צריכה להתחיל בין גיל 10-14. אבל, כשרואים שהילד עוד לא התבגר עד גיל 13 כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה.  
פרופ' הוכברג: "לא עם כל ילד צריך ללכת לבדיקה. ההתבגרות התקינה אצל בנים צריכה להתחיל בין גיל 10-14. אבל, כשרואים שהילד עוד לא התבגר עד גיל 13 כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה.
 
"ההתבגרות הנורמלית של ילדה צריכה להתחיל בין גיל 8-12. בניגוד לבנים, אצלם ההתבגרות מתבטאת בהסתר בתוך המכנסיים, אצל ילדות רואים מתי מניצים השדיים. אם התחילה התבגרות לפני גיל שמונה – כדאי לבוא להתייעץ. כל מקרה נשקל לגופו ולא בכל מקרה ניתן טיפול".