כתבות

מחלת לב איסכמית - לא לגברים בלבד!

תאריך פרסום: 01/01/2004

לרוצח הסדרתי מספר 1 של הנשים בישראל קוראים 'מחלת לב איסכמית' והיא נגרמת מהיצרות העורקים המובילים דם ללב. המחלה שנחשבה עד לאחרונה למחלה גברית, הורגת כשליש מהנשים בישראל. הבשורה הטובה: ניתן למנוע או לדחות משמעותית את הופעתה. לקרוא, להפנים וליישם!

מחלת לב איסכמית - לא לגברים בלבד!מחלת לב איסכמית - לא לגברים בלבד!

מאת: ד"ר רוברט דרגו, היחידה לטיפול נמרץ לב,
הקריה הרפואית רמב"ם
פרופ' חיים המרמן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב,
הקריה הרפואית רמב"ם


תשאלו את רוב הנשים מאיזו מחלה הן הכי חוששות ורוב הסיכויים שתשמעו סרטן השד, סרטן הרחם או סרטן השחלות. אולם מתברר, שהרוצח המוביל של הנשים בישראל אין לו ולא כלום עם הסרטן, שמו - מחלת לב איסכמית. רק לשם ההשוואה, מספר הנשים הנפטרות ממחלות לב, זהה למספר הנשים הנפטרות מכל סוגי הסרטן גם יחד.


מהי מחלה לב איסכמית

מחלה לב איסכמית הינה מחלה הפוגעת בעורקים המספקים דם לשריר הלב, להבדיל ממחלות לב הפוגעות בשריר הלב ומכלוליו. מחלת לב איסכמית הינה הסיבה העיקרית לתמותה, בארץ ובעולם, בגברים ונשים כאחד. כשליש (35%) מכלל מקרי המוות שאירעו בשנות ה- 90 נגרמו ממחלת לב איסכמית.


נתונים יבשים

  • אחת מתוך תשע נשים בעולם המערבי, מפתחת תסמינים של מחלת לב איסכמית בין הגילאים 45 ל- 65.
  • היחס הולך ועולה לאחת מתוך שלוש! לאחר גיל 65, עקב החמרת הטרשת בתקופת גיל המעבר.
  • מחלת הלב בנשים מופיעה כ- 7 עד 10 שנים מאוחר יותר מאשר בגברים.
  • מספר הנשים עם מחלת לב אסכמית, המפתחות אי-ספיקת לב, גדול יותר מאשר בגברים.
  • מחקר 'פרמינגהם', אחד המחקרים הגדולים ביותר באפידמיולוגיה של מחלת לב, שכלל למעלה מ- 38 שנים של מעקב, הראה כי לנשים סיכון מופחת עד 50% למות ממוות פתאומי לבבי לעומת הגברים.

גורמי הסיכון למחלה

גורמי הסיכון לטרשת העורקים, שהיא הסיבה למחלת לב איסכמית, זהים בגברים ונשים, וכוללים:
גיל, יתר לחץ דם, סוכרת, עישון, יתר כולסטרול בדם, עודף משקל ואופן חלוקת השומן בגוף, היעדר פעילות גופנית והיסטוריה של מחלה לב איסכמית במשפחה.

הפסיקו לעשן!
מחקרים הראו שלעישון השפעה מזיקה הרבה יותר בנשים מאשר בגברים, גם בעישון בהיקף קטן יותר. לעישון משמעות גבוהה ביותר בנשים צעירות, עד כדי כך, שהסיכון להופעת אוטם שריר הלב בקרב נשים מעשנות עולה פי 6! לעומת נשים לא מעשנות. ייתכן, שההסבר לכך מקורו בפעילות ההורמונאלית.

זכרו את הכולסטרול!
רמות גבוהות של כולסטרול (היפרכולסטרולמיה) מהוות גורם סיכון למחלה לב איסכמית, בנשים כבגברים.
רמות ירודות של הכולסטרול הטוב (מסוג (HDLבנשים, מסוכנות יותר מאשר רמות גבוהות של הכולסטרול הרע (מסוג LDL).

כרס זה סימן רע!
החשיבות של השמנת יתר כגורם סיכון למחלת לב כלילית, הוכחה מעל לכל ספק במספר גדול של מחקרים.
כמו כן, השמנה בטנית הוכחה כמנבאה טוב יותר את הסיכון לתחלואה ותמותה ממחלת לב איסכמית מאשר משקל הגוף.

נשים, היו קשובות לגופכן !

מגוון התסמינים הקליניים של מחלת לב איסכמית בנשים, הרבה יותר רחב מאשר בגברים, מה שעלול לגרום לאבחון מוטעה. זו אחת הסיבות שגם פניתן של נשים לבדיקה רפואית מתאחרת, הטיפול מתעכב והוא אף פחות נמרץ. כתוצאה מכך, נשים עוברות פחות בדיקות, כגון בדיקות א.ק.ג , בדיקות סמני הלב בדם וניטור מופחת ובהמשך, נשים אף מתקבלות פחות ליחידות טיפול נמרץ לב.

מחקרים שחקרו מקרי אוטם חד של שריר הלב בנשים, הוכיחו שהתמותה בזמן אשפוז בקרב נשים גבוהה יותר מאשר בגברים. בנשים צעירות מגיל 50, התמותה ביחס לגברים היא עד פי שתיים. אגב, בטווח הארוך התמותה בקרב גברים ונשים דומה.


סימני האזהרה

אלו הם סימני האזהרה הקלאסיים והשכיחים ביותר להתקף לב, הן לנשים והן לגברים כפי שמפרסמים ארגוני הבריאות:
לחץ בחזה או אי נוחות, תחושת מלאות, כאב במרכז בית החזה למשך יותר מכמה דקות או כאב בא והולך, כאב המתפשט לכתפיים, לצוואר ולזרועות, אי נוחות בחזה מלווה בסחרחורות, התעלפויות, הזעה מוגברת, בחילה או קוצר נשימה.


הבשורות הטובות

ברבע האחרון של המאה העשרים ותחילת המאה העשרים ואחת, יש ירידה תלולה בתמותה ממחלת לב איסכמית בכלל ומאוטם חד של שריר הלב בפרט. הירידה מיוחסת ברובה לשליטה על גורמי סיכון, לשינוי באורחות חיים ולטיפולי מניעה.

שינויים וחידושים רפואיים, הכוללים טיפול תרופתי והתערבותי, טיפולים שנכנסו לשגרה במהלך שנות ה90, כגון: טיפול תרופתי להמסת קרישי דם וטיפול להרחבת עורקים והשתלת תומכונים ע"י צנתור בכלי הדם, משפרים את תוחלת ואיכות החיים.

לפרטים נוספים וליצירת קשר פנו ליחידה לטיפול נמרץ לב בקריה הרפואית רמב"ם.