בדיקות וטיפולים
מרפאת עריה לדן וצוואר הרחם

בדיקות סקר לגלוי מוקדם של סרטן הרחם הורידו משמעותית את מקרי סרטן הרחם.
הסיקור לרוב כולל בדיקת משטח צוואר הרחם (PAP TEST) ובדיקות המזהות נשאות של הוירוס HPV הקשור להתפתחות סרטן צוואר הרחם.
משטח צוואר הרחם נלקח מהחלק החיצוני של פתח צוואר הרחם באזור הנקרא "אזור המעבר"  שבו יש סיכוי מוגבר להתפתחות נגעים טרום סרטניים ובמידה ולא מטופל-  לסרטן צוואר הרחם.
נשים שנמצאו אצלן תאים חריגים במבחני הסקר זקוקות להמשך בירור וטיפול על מנת לשלול ממצאים טרום סרטניים וסרטן צוואר הרחם.
המשך הבירור כולל ביצוע בדיקת קולפוסקופיה הנעשית במרפאות צוואר הרחם או ע"י רופא מומחה לצוואר הרחם בתנאי מרפאה רגילים.

בבדיקה זו, הרופא מסתכל על צוואר הרחם ולוקח ביופסיות מאזורים חשודים.  לפעמים, יש צורך בביצוע גרדה של תעלת הצוואר על מנת לדגום את התאים באזור, שלא נראים בעין בעת בדיקת הקולפוסקופיה.
בנשים עם ממצאים בבדיקות, המעידים על שינויים טרום סרטניים, יש צורך בהשמדת או הוצאת האזור החשוד על מנת למנוע את המשך התפשטותם והפיכתם לממאירים.
 
במידה ויש צורך בהתערבות ניתוחית ישנם שתי אפשרויות עיקריות לטיפול:
1. הוצאת האזור של התאים החריגים הנקרא: כריתה טיפולית (EXCISIONAL THERAPY), קוניזציה צווארית (CERVICAL CONIZATION) או ביופסיית חרוט (CONE BIOPSY).
2. טיפול ההורס את האזור עם התאים החריגים: אבלציה טיפולית (ABLATION THERAPY).
 
בחלק מהממצאים ניתן לטפל בשיטה האחת ובחלק בשיטה השניה. סוג ההתערבות תקבע ע"י אינטגרציה של נתונים על הממצאים והמטופל ולפי כך תינתן המלצה ע"י הרופא המטפל.
 
פעולת הכריתה הטיפולית (EXCISIONAL THERAPY)), הנקראת גם קוניזציה, היא פעולה בה החלק הפתולוגי של צוואר הרחם נכרת בחלק החיצוני של צוואר הרחם. בנוסף, ניתן להסיר אזורים עם נגעים חשודים הנמצאים בתוך תעלת הצוואר.
פעולת כריתה מומלצת כאשר היקף או סוג הפתולוגיה הצווארית אינו ידוע, ע"פ בדיקת הקולפוסקופיה והביופסיה, או כאשר הפתולוגיה הינו בחומרה גבוהה.

פעולת כריתה משמשת לשתי מטרות:
1. נותן דגימת רקמה המאפשרת אישוש של האבחנה וחומרת הפתולוגיה. כמו כן, הכריתה בודקת לתאים ממאירים וטרום ממאירים בעומק צוואר הרחם.
2. הוצאת התאים/נגעים הטרום ממאירים/ממאירים לחלוטין. במידה ובבדיקת מעבדה יזוהה כי לא כל התאים נכרתו במהלך הפעולה- יתכן ותידרש פעולה נוספת.

הפעולה מתבצעת במרפאת הרופא או בחדר ניתוח.  צוואר הרחם מוזרק עם אלחוש מקומי על מנת למנוע כאב.  המטופלת עלולה לחוש כאב עמום או התכווצות בזמן הפעולה.
לאחר הפעולה רוב הנשים חוות דימום נרתיקי קל עד בינוני והפרשות נרתיקיות  שנעשות בהירות יותר במשך שבוע-שבועיים.

LOOP ELECTROSURGICAL EXCISION PROCEDURE
(LEEP) או בשמו הנרדף EXCISION OF TRANSFORMATION ZONE (LLETZ), הינה שיטה של כריתה טיפולית המבוצעת במרפאת הרופא או בחדר ניתוח בעזרת חיתוך חשמלי.  בפעולה זאת, הרופא יכניס לנרתיק מכשיר בשם ספקולום אשר מפסק בעדינות את קירות הנרתיק ומאפשר מבט ישיר אל צוואר הרחם.  לתוך צוואר הרחם מוחדרת לולאת חוט חשמלי וע"י מתח חשמלי, הרופא מסיר חתיכה של צוואר הרחם בצורה של חרוט.

COLD KNIFE CONIZATION
או בשמו הנרדף קוניזציית חרוט, הינו פעולה דומה שמבוצעת ע"י סכין כירורגי וללא חשמל.  פעולה זאת נעשית בחדר ניתוח תחת שימוש בתרופות מטשטשות או משככי כאב אזוריים כמו הרדמה אפידורלית או ספינלית.
במידה ואין סיבוכים, הפעולה אורכת כמספר דקות וניתן להשתחרר הביתה באותו יום לאחר הפעולה.
 
יעילות הטיפול:
הפעולות המתאורות לעיל הינם פעולות יעילות, אך חזרה או המשכיות של ממצאים טרום ממאירים מתרחשים בכ-30% מהמקרים.  לאור כך, מומלץ לבצע מעקב רוטיני וארוך טווח הכולל משטחי צוואר הרחם תקופתיים. לעיתים פעולה נוספת תדרש.
 
לאחר הפעולה: 
דימום נרתיקי בכמות ווסתית הינו נפוץ ויכול להמשך עד שבוע ימים.הכתמה דמית או הפרשה דמית קלה תתכן גם לאחר 3 שבועות מהפעולה.כאבים והתכווצויות בטן תחתונה (דמויי מחזור).
דברים שיש להימנע מהם לאחר הפעולה:קיום יחסי מין, שטיפות פנימיות נרתיקיות, החדרת גופים לנרתיק (כמו טמפונים), אמבטיות (ניתן לבצע מקלחות), שחיה בבריכות,הרמת משקלים כבדים ופעילות גופנית מאומצת.
כל הנ"ל יש להימנע בין 4-6 שבועות בהתאם להמלצת רופא מטפל, על מנת לאפשר לצוואר הרחם להחלים בצורה מיטבית.
 
סיבוכי הפעולה:
דימום נרתיקי מוגבר המחייב התערבות.במקרים נדירים יתכן הצרות של תעלת הצוואר היכול לגרום לבעיות פוריות.נשים בגיל הפוריות שעברו קוניזציה עלולות לסבול מאי ספיקת צוואר הרחם המגדיל את הסיכוי להפלות מוקדמות ולידות מוקדמות.זיהום חיידקי.פרפורציה רחמית- נדיר
 
מתי יש לפנות לרופא מטפל?חום מעל 38 מעלות.צמרמורות.דימום נרתיקי כבד יותר מווסת רגילה.הפרשות נרתיקיות בעלות ריח רע.כאב שלא מוקל ע"י תרופות נגד כאב.
 
בכל התלבטות או בעיה, יש להיוועץ עם הרופא המטפל
למידע נוסף על קוניזציה של צוואר הרחם - LLETZ (ביופסיית חרוט)

קולפוסקופיה הינה בדיקה אבחנתית של צוואר הרחם, הנרתיק והעריה (שפתי הפות). הבדיקה נערכת באמצעות מכשיר קולפוסקופ המאפשר לרופא להתבונן בהגדלה ובתאורה חזקה המכוונת על האזור הנבדק. הסתכלות ישירה זו מאפשרת זיהוי נגעים או רקמה בלתי תקינה שלא ניתנת לאבחון בבדיקה שגרתית. כמו כן היא מאפשרת נטילת דגימות רקמה (ביופסיה) לבדיקה מעבדתית לצורך קבלת אבחנה מדויקת והתאמת הטיפול.

העיתוי הנכון לבדיקה
• לאחר סיום הדימום הווסתי
• במצבים בהם קיים דימום שאינו הדימום הווסתי (כאשר מתעורר ספק בקשר לכך אנא פני אלינו להתייעצות טלפונית)
• במצבים של דלקת או זיהום בנרתיק מומלץ לבצע את הבדיקה בתום הטיפול התרופתי.

ביום הבדיקה
• מומלץ לאכול ארוחת בוקר קלה (לא להגיע בצום)
• הצטיידי בהתחייבות כספית מקופת-חולים לבדיקת רופא, קולפוסקופיה, משטח מצוואר הרחם וביופסיה
• הביאי איתך מסמכים רפואיים רלוונטיים
• אם הינך רגישה לתרופה מסוימת, חשוב לומר לרופא לפני תחילת הבדיקה

מהלך הבדיקה
הבדיקה נעשית בשכיבה על מיטה גינקולוגית, בדומה לבדיקה השגרתית שאת מכירה אצל רופא נשים וכשלעצמה אינה מכאיבה אך עלולה לגרום לתחושת צריבה קלה. במהלך הבדיקה מנוקה צוואר הרחם באמצעות תמיסה אשר מבליטה אזורים חריגים (במידה ויש) ביתר פירוט.
על פי החלטה רפואית ילקחו במהלך הבדיקה משטח מצוואר הרחם, משטח ל- HPV (לנוכחות וירוס הפפילומה) או ביופסיה.
נטילת ביופסיה (דגימת רקמה)

במהלך נטילת ביופסיה עלולים להופיע:
• כאב, בעצמה המשתנה מאישה לאישה. תוכלי ליטול תרופות משככות כאב כשעה לפני הפעולה ובמידת הצורך לאחריה
• דמם קל או הפרשות אחרות למשך מספר ימים
   כדי לאפשר לצוואר הרחם להחלים לאחר הביופסיה חשוב לנהוג על-פי ההנחיות הבאות:
• הימנעי משימוש בטמפון
• הימנעי מיחסי מין מספר ימים לאחר הבדיקה
• התייעצי עם רופא נשים במקרה של דימום מוגבר

הנחיות להמשך המעקב ו\או הטיפול יינתנו ע"י רופא המרפאה בהתאם לתוצאות הבדיקות.
חשוב מאד לעקוב אחר תוצאות הבדיקות!

במידה ולא תקבלי תשובה כחודש לאחר הבדיקה צרי קשר עם אחיות המרפאה

למידע נוסף על בדיקת קולפוסקופיה (Colposcopy)