כתבות

הלוחשת לשרירים - אלרגיה וקינסיולוגיה מה הקשר?

תאריך פרסום: 01/05/2011

קינסיולוגיה - גישה כוללת לאיזון מערכת התנועה ויחסי הגומלין בין מערכות האנרגיה השונות בגוף.

הלוחשת לשרירים - אלרגיה וקינסיולוגיה מה הקשר?הלוחשת לשרירים - אלרגיה וקינסיולוגיה מה הקשר?

מאת: יעל טל

מהי בכלל קינסיולוגיה?
"מקור השם קינסיולוגיה במילה היוונית Kinesis, שפירושה תנועה. ברפואה המשלימה הקינסיולוגיה היא גישה כוללת לאיזון מערכת התנועה ויחסי הגומלין בין מערכות האנרגיה השונות בגוף. בבסיס השיטה מצוי הרעיון שהגוף אינו משקר וזוכר כל מה שחווינו מרגע היווצרותנו. אירועים שונים שעברנו במהלך חיינו מוטבעים בו ומשפיעים על הדרך שבה אנו מבינים וחווים את חיינו, ולעתים הם חוסמים ומפריעים לנו. כלי האבחון בקינסיולוגיה הוא בדיקת שריר (Muscle Test). נמצא שיש קשר בין טונוס השריר ובין מצב האנרגיה, המתח והתקשורת בגוף. שריר חזק הוא שריר שהאנרגיה זורמת בו כמו שצריך. בשריר חלש יש חסימות אנרגטיות".

איך זה בא לידי ביטוי בעבודתך?
"במהלך האבחון אני נעזרת בחומרים של האבחון הקונבנציונלי לאלרגנים סביבתיים או לאלרגנים למזון. המטופל מניח על טבורו בקבוקון של אלרגן מסוים ואני משתמשת בטכניקת בדיקת השריר לאבחן זרימת אנרגיה תקועה או חלשה העלולה לגרום למטופל את התסמינים של האלרגיה. הגוף, כאמור, משקף את הבעיה. בדרך כלל תוצאת האבחון שלי זהה לזאת של האבחון הקונבנציונלי. מגיעים אלי מטופלים הסובלים מכמה אלרגיות. בכל מפגש טיפולי אנו מתמקדים לכל היותר באיזון של שתי אלרגיות (למשל, פרוות כלב וקרדית אבק הבית) לפי עדיפות שנקבעת מראש בכל טיפול. הטבה בתסמינים של האלרגיה אפשר להרגיש מהטיפול השני ואילך.

איך מתבצע הטיפול?
"הטיפול נקרא 'איזונים' מאחר שהאלרגיה היא תסמין לחוסר איזון בשל גורם חיצוני (האלרגן). האיזון נוצר באמצעות טפיחות על המרידיאנים או מעברים מעליהם כמו במעין הילינג. אני משתמשת גם ב־IPEC שהיא שיטת טיפול אנרגטי ממוקד לאלרגיה המשלב 13 טכניקות טיפול".

איך את יודעת שהטיפול הצליח?
"אני מנטרת את עוצמת השריר וכך בודקת אם הטיפול משפיע וכמה זמן הוא יחזיק מעמד כדי לדעת מתי יש צורך באיזון חוזר לאלרגנים שטופלו. לרוב יספיקו כעשרה טיפולים בממוצע לאיזון האלרגיה, אך המספר יכול להשתנות בהתאם למצב המטופל ולחומרת האלרגיה שהמטופל סובל ממנה. לעתים יהיה צורך לעשות טיפול חיזוק לאחר כמה חודשים.

"הטיפול הקינסיולוגי נותן מענה לסובלים מאלרגיה למזונות: חלב, בוטנים, שומשום, חיטה (לא צליאק) ועוד. אותם מטופלים עלולים לפתח תגובות קשות מאוד מאכילת כמות קטנה מהמזון האלרגני. לאחר הטיפול אצלנו הם יכולים לרוב לאכול את המזון שהיו אלרגיים אליו ללא חשש. החשיפה הראשונה לאחר הטיפול לאותו מזון 'בעייתי' תיעשה במרפאה בהשגחה שלי ושל רופא מומחה לאלרגיה".

ספרי לנו על הצלחה טיפולית שנחקקה בלבך?
"אחת ההצלחות שלי הייתה עם רופא מהמרפאה שלנו שהיה אלרגי במשך שנים ארוכות לפירות טרופיים מסוימים. לאחר הטיפול שלי הוא אוכל היום את אותם הפירות באופן חופשי".

הטיפים שלי
אל תמהרו ליטול תרופות. הקשיבו לגופכם. האם באמת כואב לכם הראש או שאולי אתם לחוצים, עייפים או לא שתיתם מספיק?

למדו להירגע. לחוצים? הניחו יד אחת על הטבור ויד שנייה על בית החזה, הקישו קלות על בית החזה וראו זה פלא - נרגעתם.

• חזקו את מערכת החיסון. טפחו בעדינות לאורכה של עצם מפתח הלב כמה פעמים ביום.

היכנסו לריכוז. חשבו על צורת Xבעיניים עצומות, או שימו יד ימין על ברך שמאל, ולהפך - יד שמאל על ברך ימין כמה פעמים והפוקוס יחזור.

הערה: חשוב מאוד להגיע רק למטפל מומחה בתחום, שרכש את הידע ואת המיומנות הרצויים.

ייעוץ :מרב ממורסקי, אחות מוסמכת אקדמית במרפאה לאימונולוגיה ואלרגיה ברמב"ם, מומחית בכירה בשיטת IPEC (אייפק) ומומחית לאלרגיה ובטיפול בה באמצעות קינסיולוגיה ושיטת IPEC, קינסיולוגית בכירה ומדריכה בתרגילי מוח .