פגיה

היחידה מטפלת בתינוקות שנולדו טרם זמנם (פגים), החל משבוע 23. בתינוקות שמשקלים נמוך מ- 2 ק"ג ובתינוקות הנולדים במועד אך זקוקים לטיפול מיוחד.
במחלקה צוות נרחב של רופאים, אחיות מוסמכות עם הכשרה בטיפול נמרץ פגים, אחיות יועצות הנקה, עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסטית, דיאטנית, מרפאה בעיסוק וטכנאי הנדסה רפואית. המהווה יחידת טיפול נמרץ.
כאשר התינוק גדל ומתייצב הוא מועבר לחדרי המשך טיפול. חדרים אלו הם התחנה לקראת שחרורם הביתה. במקרים בהם התינוק עלול לחוש לא טוב ועל פי שיקול דעת של הצוות יועבר חזרה לחדר טיפול נמרץ. לרשותכם: חדר מנוחה למשפחות המאובזר במטבחון, פינות ישיבה, טלוויזיה, שירותי הורים, חדר הנקה ושאיבת חלב, חדר מקררים לחלב אם.
 
מדיניות ביקורים במחלקת הפגייה וסדר היום במחלקה
 • ביקור במחלקה מיועד להורים בלבד. סבתא וסבא יכולים לבוא לביקורים קצרים. ליד התינוק רשאים להימצא בו זמנית שני מבקרים בלבד.
 • שעות ביקור הורים: 11:00-21:00
 • אם לתינוקכם יש אחים ואחיות בוגרים והנכם מעוניינים שיראו את התינוק שנולד, יש לתאם את הביקור ולוודא שבריאות האחים הבוגרים תקינה.
 • לפני כניסתכם לחדר יש ללבוש חלוק ולרחוץ ידיים במים וסבון/תכשיר אלכוהולי. ליד כל תינוק יש מגירה בה יהיו מונחים חלוקים נקיים, שיוחלפו מידי בוקר. הורים ליותר מפג אחד חייבים לרחוץ ידיים בעת מעבר בין פג לפג ולהחליף חלוק, זיהום הינו אחד האויבים הגדולים של הפגים!
 • מדי בוקר נערך ביקור רופאים בכל החדרים. ניתן לשוחח עם הרופאים לאחר סיום הביקור בצהריים. אחות המופקדת על הטיפול בתינוקכם תשמח,בדרך כלל לקראת השעה 12:00 לספר לכם איך הוא מרגיש ואם יש שינויים בטיפול בו. במידת הצורך ניתן לתאם מראש שיחה עם מנהל המחלקה ו/או אחות אחראית.
 • מידע יימסר להורים בלבד ולא לקרובי משפחה אחרים.
 • יהיו מקרים בהם תתבקשו לעזוב את החדר עקב קבלה של פג חדש או טיפול בפג שלכם. הטיפול בתינוק אורך זמן לא מבוטל, לכן תצטרכו להתאזר בסבלנות. כמו כן תתבקשו לצאת מהחדר בזמן ביקור רופאים והעברת משמרת של הצוות, למען שמירה על פרטיות המטופלים. אנו פועלים למען שמירת פרטיותכם ומצפים מכם לשיתוף פעולה. וכו'.
 • סבבי האוכל אורכים 3 שעות. שעות האכלה הן 12 ,09 ,06. האכלת פגים מתבצעת כל כשעה לכן רצוי לא להתקשר למחלקה בזמן האכלה על מנת לאפשר לצוות לטפל בתינוקות. אנו זמינים עבורכם ביום ובלילה למעט שעות העברת המשמרת: 7:00 בבוקר, 15:00 אחה"צ ו-23:00 בלילה.


ציוד לטיפול נמרץ ילודים ופגים

 • נבקשכם להביא לילדכם מגבונים לחים המיועדים לתינוקות.
 • ניתן להביא מוצץ. בפגים קטנים יש להיוועץ עם האחות לגבי מוצץ מיוחד לפגים.
 • לא מומלץ להביא צעצועים ובובות.


הימים הראשונים בפגיה 
בימים הראשונים לשהות בפגיה, ייתכן ותרגישו חוסר אונים מפני שאין באפשרותכם לסייע לילדכם באופן פעיל. הצוות ישמח לעזור ולשתף אתכם על מנת שתרגישו מעורבים יותר. בתקופה הראשונה תוכלו לגעת בתינוק, ללטף אותו ולשוחח עימו. יתכן ובתקופה הראשונה לא תתאפשר הנקה באופן ישיר, אך ניתן לשאוב חלב ולהשאירו במקרר חדר חלב. הצוות ידאג להאכיל את התינוק בחלבך. פרטים נוספים יינתנו על ידי אחיות יועצות הנקה. בנוסף, נדריך אתכם לשיטת מגע "קנגרו"- טיפול של מגע עור בעור. עם גדילתו והתייצבותו של התינוק, מידת האינטנסיביות של הטיפול ע"י הצוות תופחת ויחל שיתוף ההורים בטיפול. בהמשך תקבלו הדרכה לרחצת התינוק, תוכלו להאכילו ולטפל בו.

במהלך האשפוז יתקיימו הדרכות מרוכזות בנושאים כגון:
התפתחות הפג, עיסוי תינוקות, החייאת הילוד. בנוסף להדרכת האחיות קיימים דפי מידע שונים בהם תוכלו להיעזר.


הציוד והמכשור ביחידה
קרוב לוודאי שילדכם יהיה מחובר למכשור של יחידת טיפול נמרץ, שאינו מוכר לכם, אשר תפקידו להתריע על שינויים במצבו. בעת ביקורכם במחלקה תוכלו לקבל הסבר על המכשור על ידי אחות. הצוות מיומן בזיהוי מצבים חריגים במדדי המוניטור, לכן בזמן השהייה שלכם לצד התינוק אין לגעת במכשור! המעקב על מכשירי הניטור הינו תפקיד הצוות.


שירות סוציאלי במחלקה
עומדת לרשותכם עובדת סוציאלית, שתעדכן אתכם בזכויותיכם, ותלווה אתכם לאורך האשפוז. מדי שבוע נערכת פגישת הורים עם עובדת סוציאלית ואחות אחראית. ההורים מקבלים הזמנה להשתתף במפגש.


שחרור התינוק מבית החולים
ההחלטה לשחרר את התינוק מהמחלקה הינה רפואית בלבד. בדרך כלל תינתן לכם התראה של 24-48 שעות לפני השחרור, להתארגנות לקראת קליטתו של התינוק בבית. קריטריונים הכרחיים לשחרור: מצבו הרפואי של התינוק, יכולתו לאכול מבקבוק, משקלו מעל ל-2 ק"ג והגיעו ל- שבוע 36 להריון.

הניתוק מילוד ואשפוזו במחלקה אינו קל, אנו מודעים לשינויים הרגשיים ולמצבי הלחץ במשפחה בתקופה זו ומקווים לסייע לכם במידת האפשר.

לעמוד היחידה לטיפול נמרץ יילודים ופגים>