ניתוחי עמוד שדרה

פריצות דיסק

בין כל שתי חוליות נמצא דיסק. הוא מורכב מטבעת קשיחה וחזקה שעשויה ממיליוני סיבי סחוס. בחלק הפנימי נמצא חומר נוזלי (ג'לטין) שפועל כבולם הזעזועים. כאשר נהיה קרע בטבעת אז פורץ הנוזל הפנימי החוצה ואז היא גורמת ללחץ על שורשי העצבים שיוצאים מתעלת השדרה וכך לכאבי גב, יד או רגל. מרבית פריצות הדיסק מתרחשות אצל אנשים צעירים. ישנם הרבה גורמי סיכון בעיקר: עודף משקל, היעדר פעילות גופנית קבועה, וגנטיקה.
 
 

היצרות של התעלה

בתוך חוליות עמוד השדרה ישנו חור גדול שעבור דרכו חוט השדרה והשורשים, זה נקרא תעלת השדרה. החוליות נמצאות סביב חוט השדרה ומגנות עליו  בנוסף לרצועות אשר מחברים בין החוליות.
עם העלייה בגיל (50 ומעלה), נהיים שינויים ניווניים כמו בלט דיסק, תזוזה של אחת החוליות על פני השנייה והגדלה בנפח של הרצועות שכל זה גורם להיצרות של התעלה ועלול ללחוץ על החוט שדרה או השורשים וכך לתסמינים נוירולוגיים וכאבים.
 


גידולים של תעלת השדרה

אלה גידולים לרוב שפירים בעלי גדילה איטית במשך השנים. ישנם כמה סוגים של גידולים מסוג שה והכי שכיח מבניהם מנינגיומה, שזה גידול שצומח מהקרומים של המעטפת של חוט השדרה ודוחק את חוט השדרה בתוך התעלה, ונוירינומה שזה גידול שצומח מאחד השורשים ואז זה דוחק את החוט או שאר השורשים.
 
התסמינים מגידולים אלו הם בד"כ באים מאוחר בזמן והן לרוב כאבי גב או צוואר, חולשת גפיים עליונות או תחתונות, הפרעה בשליטה על הסוגרים (שתן וצואה). הם יותר שכיחים אצל נשים בגילאים בין 20-50.
 

גידולים של חוט השדרה

גידולים מסוג זה הם גידולים פחות שכיחים והם צומחים מתוך הרקמה העצבית של חוט השדרה. הגדילה בדרך כלל איטית אך הקליניקה יכולה להיות מהירה. הסוגים הכי שכירים מגידולים אלו הן אסטרוציטומה, אפינדימומה. לרוב נמצאים בחוט שדרה צווארי ומותני (אזור זנב הסוס). לרוב אצל אנשים צעירים.
 
 

גידולים של עמוד השדרה

הם גידולים אשר צומחים מתוך העצם של החוליה או מפיזור של מחלות סרטניות בגוף אל עמוד השדרה או לחלל בין החוליות לשק השורשים. הם יכולים להיות גידולים עם הרס עצם ולגרום לאי יציבות של עמוד השדרה, או מאוד מסוידים שגורמים ללחץ על החוט או שורשים. סוגים של גידולים של עמוד השדרה: כורדומה, אוסטאובלסטומה, סרקומה, גרורות של סרטן ריאות, ערמונית, כליות ועוד...
 

טראומה של עמוד השדרה

היא מאוד שכיחה בקרב אנשים צעירים כתוצאה מתאונות דרכים או נפילות מגבה או פציעות פולשניות לעמוד השדרה. שברי פריקה של החוליות הן מצב אשר דורש ניתוח קיבוע וייצוב החוליות עקב האי יציבות של החוליות והלחץ על החוט שדרה והשורשים. שברים אלו יכולים להיות בעמוד שדרה צווארי, גבי ומותני. הנזק הנוירולוגי משברים אלו יכול להיות קשה מאוד עד שיתוק של הגפיים.
 
 
אחרי קיבוע שבר פריקה

מחלות הגיל המבוגר ושברי דחיסה

אלו הם שני מצבים שבו איכות העצם היא ירודה עד כדי שנגרמים שברים ללא חבלה. מדובר במחלת אוסטאופורוזיס (דלדול עצם) אשר הינה שכיחה מאוד בקרב נשים אחרי גיל המעבר. בנוסף שברים אלו יכולים להיות אצל חולים עם פיזור גרורתי הרסני לגוף החוליות.
 
 

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית

היא קרינה מייננת, בעלת אנרגיה גבוהה, שניתנת באופן חד-פעמי, ממוקד ובמינון גבוה להשמדת גידולים ממאירים או שפירים. טיפול זה ניתן במצבים של גידולים שאינם נתיחים בגלל קרבתם לכלי דם ועצבים חיוניים, להמשך טיפול אחרי ניתוח ונשארה שארית שלהם, לגידולים שחזרו, לאלה שעמידים לקרינה מסוג אחר וגרורות של סרטן כליות, מלנומה, סרקומה וכורדומה.