בדיקות וטיפולים
מרפאה לכאבי אגן כרוניים

להלן הסבר על הבעיות והמחלות השונות המטופלות במרפאה:

כאבי אגן ושלפוחית השתן  

כאב אגני כרוני – מוגדר ככאב באזור האגן שנמשך למעלה מ 6 חודשים ללא מקור ברור המסביר את הכאבים. הכאב ממוקם בשיפולי הבטן התחתונה ובאזור שבין פי הטבעת לנרתיק בנשים ופי הטבעת לשק האשכים בגברים.
הכאב מתאפיין כעמום או חד ולעיתים כהרגשת צריבה. הכאב יכול להיות קבוע או קשור למצבים מסוימים כמו מגע בפתח הנרתיק (וסטיבוליטיס) קיום יחסי מין, בעת מתן שתן. לעיתים קרובות קיים קשר בין התסמינים מהם סובלים המטופלים לבין מחלות שונות כגון: פגיעה ותפקוד לקוי של מערכת השלד והשרירים, מצב אחרי לידות, תסמונת המעי הרגיז, אנדומטריוזיס ודלקת של השלפוחית שאינה ממקור זיהומי.   
 

הפרעות בתפקוד מיני בנשים

כאב בעת יחסי מין המכונה בלעזית dyspareunia היא בעיה שכיחה המאופיינת לרוב על ידי כאב חד באזור הכניסה לנרתיק ובתוכו או בבטן תחתונה ומופיע בעיקר במהלך ניסיון ליחסי מין, בדיקת רופא נשים והכנסת טמפון. הסיבות לכאבים יכולות לכלול יובש בנרתיק בעקבות שינויים הורמונליים הקשורים לגיל, לאחר סיבוכי לידה, כיווץ יתר של שרירי ריצפת האגן, וגיניסמוס, vestibulodynia  והידבקויות בנרתיק לאחר ניתוחים.

ניורופתיה של עצב הפודנדל

נוירופתיה היא פגיעה עצבית הגורמת להיחלשות שרירי רצפת האגן ממקור עצבי. תסמיני נויורופתיה (ברצפת האגן) מופיעים כאשר עצב הפודנדל הנמצא באגן "נלחץ" על ידי שרירי ריצפת האגן. התסמינים יכולים להתפתח בהדרגה ומתוארים כהרגשת שרפה, דקירות או התכווצויות לאורך מהלך העצב: גב תחתון, אגן ופרינאום, ישבן, ירך אחורית. הכאבים בדרך כלל מחמירים לאחר פעולות ספציפיות המגבירות את הלחץ על העצב: ישיבה ממושכת, רכיבה על אופניים. סיבות נוספות להופעת הכאבים הם לחץ נפשי, לידות וניתוחי אגן.
 
 
למידע נוסף על כאבי אגן כרוניים - המחלות והבעיות
במסגרת המרפאה לכאבי אגן כרוניים הפונה נבדקת על ידי פיזיותרפיסטית בהתאם להיסטוריה הרפואית ולבדיקה המדוקדקת של היציבה, טווח תנועתיות, כוח שרירים, נשימה, שרירי הבטן, אזור אברי המין ופי הטבעת, שרירי הרגליים וריצפת האגן, ובשלב זה מתקבלת החלטה אם יש צורך בהערכה נוספת או שנקבעת תוכנית טיפולים. הטיפולים כוללים שימוש בציוד מתקדם: מערכת משוב feedback, גלי הלם, מרחיבי נרתיק  ועוד. בנוסף בכל טיפול החולה מקבל הדרכה מותאמת אישית על מנת שיוכל לבצע תרגילים שונים בכל יום בביתו.
 

הפיזיותרפיסטית מארי נתיב עם מטופלת. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם


הביקור הראשון במרפאה הוא ביקור היכרות שמטרתו להכיר כל מטופל ומטופלת ברמה רפואית והמקצועית אך גם ברמה האישית. במהלך הביקור תילקח אנמנזה רפואית יסודית שמטרתה למקד את התלונות ולאבחן את מקור הבעיה ובנוסף תבוצע בדיקה גופנית מקיפה.

כל טיפול מותאם באופן אישי לכל מטופלת לאחר מפגש הראשוני ובו נעשית בדיקה מקיפה על מנת להבין מה שורש הבעיה, ולהתאים תכנית טיפולים אישית.
 

הפיזיותרפיסטית מארי נתיב בשעת טיפול במרפאה לכאבי אגן כרוניים

הפיזיותרפיסטית מארי נתיב בשעת טיפול במרפאה לכאבי אגן כרוניים. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

 
 
למידע נוסף על כאבי אגן כרוניים - בדיקות וטיפולים
תחום הפיזיותרפיה של רצפת האגן עוסק באבחון וטיפול בבעיות כמו אי-שליטה בשתן, קושי בהתרוקנות, צניחה של איברי-האגן, עצירות, כאבי-אגן, כאבים ביחסי-מין. התחום כולל גם שיקום רצפת האגן לאחר לידה ולאחר ניתוחים (כריתת ערמונית, ניתוחים גינקולוגיים ואחרים.
במרפאה לכאבי אגן כרוניים שביחידה לנוירואורולוגיה ברמב"ם, הרחבנו את  שיטות הטיפול והשיקום של שרירי רצפת האגן על מנת להשיג תוצאות טיפוליות מיטביות. מעבר לעבודה הישירה על השרירים, דואגים לבצע הדרכה של המטופלים לעבודה יעילה עם שרירים אלו ביומיום, בספורט, הדרכה לכיווץ והרפיה נכונים של שרירי רצפת האגן וסנכרון עם פעולת הנשימה, הדרכה להרגלי שתייה והתרוקנות נכונים.
במרפאה אנו משלבים שימוש בביופידבק ובגירוי חשמלי לחיזוק שרירי רצפת האגן.
כמו כן, מתבצעת הדרכה לתרגול ספציפי של שרירי רצפת האגן במנחים סטטיים ודינמיים, טיפול בצלקות ניתוחיות, טיפול בכאבים ביחסי מין ושיטות טיפול ייחודיות וחדשות כגון עיסוי ייחודי של הבטן (עיסוי ויסצרלי).
 
תוכנית הטיפול נבנית על פי צרכי המטופל ולצורך השגת המטרות התפקודיות המשמעותיות עבורו. פגישה טיפולית אורכת כשעה וכוללת אבחון, בדיקה וטיפול.
למידע נוסף על פיזיותרפיה של רצפת האגן


"אני בת 59, נשואה 35 שנים, הזוגיות שלנו לאורך השנים ידעה עליות ומורדות, אבל באופן כללי אני יכולה לומר שהייתה טובה רוב הזמן. המשפחתיות בסדר, אין לנו דאגות כלכליות, אך לאחרונה אני מרגישה שחיי המין שלנו התחילו לחרוק. החשק המיני שלי נחלש באופן דרסטי, לא רק שקשה לי ליזום, אלא גם כשאני נענית לבן זוגי, קשה לי להתגרות, וגם כשאני מתגרה, קשה לי לשמור על הריכוז והתחושה היא של התנתקות. קשה לי להיות בתוך החוויה כמו פעם, קשה לי ליהנות .  מאד מתסכל..."


"אנחנו זוג צעיר, בני 30, הורים צעירים לשני ילדים קטנים (בני 4, 2) , בתחילת הקשר לא יכולנו להוריד את הידיים אחד מהשנייה. שכבנו כל יום, ולפעמים כמה פעמים ביום, ולא הפריע לנו אם אנחנו עייפים, והצלחנו לשלב את זה עם עוד משימות בחיים (היינו סטודנטים). אבל היום, לאחר 6 שנים ביחד, שכוללים: מריבות סביב מטלות הבית, מי עושה מה וכמה, עייפות, שגרה - תדירות יחסי המין ירדה באופן משמעותי. יכולים לעבור שבועות מאז הפעם האחרונה שקיימנו יחסי מין. יש לנו הרבה מריבות באופן כללי, וסביב הפער בצרכים המיניים שלנו בפרט."


"אני רווק בן 29, במהלך שנות ה-20 נחשבתי להולל. נהניתי מחיי הלילה שהעיר הגדולה זימנה לי, היו לי הרבה רומנים קצרים ועוד יותר מזה: יחסי מין מזדמנים. לאחרונה נכנסתי לקשר שלראשונה בחיי מרגש לי משמעותי. הבחורה נראית לי האישה המושלמת, האישה שלה חיכיתי כל השנים.  יפה , מושכת, חכמה, מצחיקה. אני סוף סוף באמת מאוהב, אבל כשאני נכנס למיטה אתה- כאילו כלום, אין זקפה, ואם יש, היא נעלמת לי בזמן החדירה". מאד מלחיץ. אני חושש שאם לא ימצא פתרון במהרה, הקשר הזה לא יחזיק. "


אלה הם רק חלק מהסיפורים, שמאחוריהם קיימים אנשים אמיתיים שחווים תסכול, סבל ומצוקה. לפעמים זה קריטי במובן זה שהם לא מצליחים, בגלל הקשיים בתפקוד המיני, להיכנס למערכות יחסים, או להחזיק בהן לאורך זמן.
המרפאה הסקסולוגית ביחידה לנוירו-אורולוגיה עוסקת בהפרעות בתפקוד המיני.

המרפאה עוסקת בנושאים המעניינים את כולנו - מיניות אחרי לידה, מיניות בגיל המעבר, מיניות בצל מחלה, מיניות בימי הקורונה ועוד. במהלך הטיפול במרפאה אנו מנסים להבין מה הגורמים לבעיות וכיצד ניתן לטפל בהן, ומתייחסים להיבטים הפיסיים המשפיעים כמו גם לגורמים הנפשיים ולאלו הקשורים למערכת היחסים הזוגית.

במרפאה צוות רב-מקצועי הכולל : אורולוגים, גינקולוגים, סקסולוגים, פיזיותרפיסטים, ואחים.
בין הקשיים השכיחים המביאים פניה לטיפול:
אצל גברים- בעיות זיקפה (אין-אונות מלאה או חלקית), שפיכה מוקדמת, שפיכה מעוכבת. 
אצל נשים- וגינזמוס, כאבים ביחסי מין.
ולגבי שני המינים - העדר/מיעוט חשק מיני, קשיים בעוררות המינית, קשיים בהשגת אורגזמה, חרדה ממין, התמכרות למין.

 

למידע נוסף על טיפולים סקסולוגיים