בדיקות וטיפולים
היחידה לניתוחי עמוד שדרה

רקע


עמוד השדרה הינו מבנה ארוך של עצמות הנקראות 'חוליות', העובר לאורכו של הגב. במרכז עמוד השדרה עובר חוט השדרה, המוגן על ידי החוליות. בין החוליות ממוקמים דיסקוסים עשויים סחוס, המרפדים את חוליות עמוד השדרה. חוט השדרה מורכב מתאי עצב, המכילים סיבים של עצבי תנועה ועצבי חישה, והוא למעשה שלוחה של גזע המוח, המקשר בינו ובין שאר חלקי הגוף.

המיקרים השכיחים בהם מבוצעים ניתוחי עמוד השדרה הינם: חבלה (כדוגמת שברים בחוליות או שברים אוסטאופורוטיים), גידולים ממאירים ושפירים, זיהומים בעמוד השדרה ,מחלות ניווניות, מחלות עיוות (כדוגמת עקמת בילדים) וכן במיקרים של פריצת דיסק מתני או צווארי.

הטכנולוגיה המשמשת לניתוחי עמוד השדרה מאפשרת מגוון רחב של פעולות כירורגיות. בניתוחים קלאסיים, כמו ניתוח זה, מבוצעת, בד"כ, פתיחה בגב או בצוואר, לצורך דקומפרסיה ו/או קיבוע.

בניתוחים בגישה מינימאלית, העומדים כיום בחזית הטכנולוגיה הכירורגית, בסיוע מיקרוסקופ ניתוחי, ניתן לבצע חלק מהפרוצדורות על ידי חתך עור קטן במיוחד. בניתוחים שכאלו ניתן לבצע: קיבועים לעמוד השדרה המתני והצווארי, צריבות דיסק מתני וצווארי וכן השתלת דיסקים מלאכותיים לצוואר ולעמוד השדרה המתני.

ניתן לבצע ניתוחים זעיר פולשניים גם באמצעות חתך זעיר בדופן הבטן - הליך ניתוחי אשר חוסך פתיחה רחבה מאחור.

לפני הניתוח


יש להיות בצום מחצות הלילה שלפני הניתוח.
חשוב להתקלח עם מים וסבון ערב הניתוח ובבוקר הניתוח.
בערב הניתוח יבוצע חוקן על מנת לרוקן את המעיים מתכולתם. ברוב המקרים, יוכנס קטטר שתן בחדר ניתוח, על מנת לרוקן את השלפוחית ולעקוב אחר מאזן הנוזלים.
ערב הניתוח תוכלו לקבל מהאחות תרופה לשינה רגועה בלילה, בהתאם להנחיות הרופא המרדים.

במהלך הניתוח


ניתוח בעמוד השדרה אורך כארבע שעות. ההחלטה על סוג ההרדמה המתאימה – כללית או אזורית - תקבע במשותף עמכם, בשיחה שתערכו עם הרופא המרדים לפני הניתוח.
במהלך הניתוח יבוצע שחרור לחץ מתעלת עמוד השדרה. הגישה לשחרור יכולה להיות בגישה קידמית ( בד"כ, בצוואר) או בגישה אחורית (בד"כ, דרך החזה או דרך עמוד השדרה המתני). חתך הניתוח יתבצע לאורך הגב.

בסיום הניתוח, ייסגר החתך הניתוחי באמצעות קליפסים (סיכות מתכת) לכל אורכו ותבוצע חבישה, שדרכה ייצא נקז לינקוז הפרשה דמית מאזור הניתוח.

עם סיום הניתוח תועברו לחדר התעוררות, לצורך השגחה צמודה על מצב ההכרה, נשימה, מתן חמצן, ולצורך מעקב אחר לחץ דם, דופק, מדדים אחרים ותנועתיות הגפיים.
טיפול תרופתי, הכולל עירוי נוזלים, טיפול אנטיביוטי וטיפול בכאב, יינתן בהתאם להוראות הרופא המרדים. לאחר מספר שעות, באישורו של הרופא המרדים, תועברו ליחידת ניתוחי גב, להמשך טיפול והשגחה.

לאחר הניתוח

האחיות במחלקה יעקבו אחר מצבכם באופן סדיר.
אזור הניתוח יהיה מכוסה בחבישה.
עקב היותכם בצום, תקבלו עירוי נוזלים דרך הוריד.
מעקב מדויק אחר מתן שתן יבוצע באמצעות קטטר שתן.
ניתוח מסוג זה גורם להשבתת פעילות המעיים. הסימן להתחדשות פעילות המעיים הינה תחושה של הופעת גזים בבטן. חשוב לנו לשמוע מכם על הופעת תחושה זו, בזמן הופעתה. התחדשות הפעילות של המעיים תאובחן גם ע"י הרופא, באמצעות סטטוסקופ שיונח על הבטן.
לאחר ניתוח עמוד השדרה, מקובל להעשיר את הרקמות בחמצן, באמצעות מסכה או בצינורית לאף, למשך מספר שעות. במידה ונגרמת לכם אי נוחות, ניתן להסיר את מסכת החמצן באישור האחות.
פעמון לקריאת אחות יהיה מונח בהישג יד. אל תהססו להיעזר בו.
מלווה אחד יוכל להישאר לצידכם בלילה, באישור האחות.

הטיפול בכאב

בניתוח מסוג זה, בשל ביצוע החתך הניתוחי בגב, עלולים להופיע כאבים במהלך ההחלמה. ברוב המקרים, הטיפול בכאב יעשה ע"י כדור 'מורפין' (MORPHINE)ארבע פעמים ביום. בנוסף, תוכלו להיעזר באופטלגין כל 4-6 שעות, סביב השעון.
אחיות המחלקה תעקובנה אחר עוצמת הכאב באופן שוטף ובמידת הצורך, תיתן לכם תרופה נוספת נגד כאבים.
לאחר יומיים תשתנה תכנית הטיפול בכאב, על פי הוראת הרופא ובהתאם למצבכם.
אנא, אל תהססו לבקש תרופה נגד כאב. הקלה על הכאב תאפשר נשימה קלה יותר ואוורור יעיל של הריאות.

תנועתיות

שכיבה ממושכת במיטה וחוסר תנועה, עלולים לגרום לאוורור לקוי של הריאות, להפחתה בזרימת הדם לרקמות הגוף ולדלדול שרירים. לחץ מתמיד על אזורי הגוף השונים, כמו: עכוז, מרפקים ועקבים, עלול לגרום להיווצרות פצעים באותם אזורים.
על מנת למנוע סיבוכים, חשוב לשמור על שינויי תנוחות מידי 3-4 שעות. הצוות הסיעודי ינחה אתכם ויעזור לכם לשנות תנוחות בעזרת כריות תמיכה.
מומלץ לרדת מהמיטה כבר למחרת הניתוח, בהשגחת הצוות הסיעודי ולאחר הוראת הרופא.
הירידה מהמיטה מתבצעת, בד"כ, בעזרת חגורה מיוחדת התומכת בגב.
הירידה הראשונה מן המיטה תתבצע בעזרת פיזיותרפיסט, אשר ידריך אתכם בתרגילי נשימה וירידה נכונה מהמיטה.

היגיינה


חשוב מאוד לשמור על היגיינה אישית אחרי הניתוח.
חשוב להגיע לעצמאות בפעילות היומיומית מהר ככל האפשר, על מנת לסייע להחלמה.

שחרור מביה"ח


ביום שחרורכם תקבלו מהאחות מכתב שחרור רפואי, המיועד לרופא המטפל וכן מכתב שחרור סיעודי, הכולל המלצות להתנהגות בבית.

כיצד תנהגו בביתכם


כשבועיים לאחר מועד הניתוח תוזמנו לביקורת במרפאת החוץ של מחלקת אורתופדיה ב', לצורך הוצאת הקליפסים. המועד המדויק יצוין במכתב השחרור. לביקורת זו יש להצטייד בהתחייבות.
מגיעה לכם חופשת מחלה מיום אשפוזכם עד ליום הביקורת במרפאה, שם יוחלט לגבי ההמשך. אישור על חופשת מחלה יינתן ע"י הרופא המטפל.
אם עדיין תחושו בכאבים באזור החתך הניתוחי, ניתן להיעזר בתרופות משככות כאב, לפי הנחיית הרופא המטפל.
רצוי להימנע ממאמץ (ריצה, שחייה וכו') והרמת משא כבד למשך שלושה חודשים.
רצוי לשכב או ללכת. הישיבה מותרת רק בהוראת המנתח.
יש לשבת גבוה ולהשתמש בהגבהה לשירותים.
עלייה וירידה במדרגות מותרת.
למידע נוסף על ניתוחי עמוד השדרה

רקע

פריצת דיסק מוגדרת כיציאה של החומר הפנימי של הדיסק, דרך הציפוי הסיבי החיצוני שלו, אל תוך תעלת עמוד השדרה או אל תוך תעלות העצבים הצדיים. שינוי צורת הדיסק גורם ללחץ על שורשי עצבים סמוכים, רצועות ומבנים אחרים. לחץ על שורש עצב גורם לכאבים מאוד חזקים, אובדן תחושה חלקי או מלא בגב או בגפיים. האזור הנפוץ ביותר לפריצת דיסק הוא הגב התחתון (חוליות L4-L5).
ניתוח לטיפול בפריצת דיסק ,( DISCECTOMY \ LAMINECTOMY) מבוצע כדי להקל על הכאבים בגב או ברגליים, הנובעים מלחץ הדיסק הפרוץ על חוט השידרה.

לפני הניתוח


יש להיות בצום מחצות, בלילה שלפני הניתוח.
יש להסיר שיער מאזור הניתוח.
יש להתקלח עם מים וסבון ערב הניתוח או בבוקר יום הניתוח.

במהלך הניתוח


לפני הניתוח ישוחח עימכם הרופא המרדים כדי להחליט, בשיתוף פעולה עימכם, מהי ההרדמה המתאימה.
הניתוח נעשה בגישה אחורית, כשהחתך נעשה באזור הבעייתי של עמוד השידרה.
מטרת הניתוח היא לשחרר לחץ על חוט השידרה ולהוציא את הדיסק או הדיסקים הפגומים. סוג הקיבוע של החוליות הפגומות תלוי במספר החוליות שדורשות טיפול, מיקומן ואחוז הריקמה הגרמית שהוסרה במהלך הניתוח.
לפעמים נעשה שימוש בשתל עצם לצורך מתן יציבות לעמוד השידרה. העצם לשתל נלקחת ממקום אחר בגוף, למשל מעצמות האגן. פעולה זו כרוכה בביצוע חתך נוסף באותו אזור בגוף שממנו לוקחים את העצם. הצורך בקיבוע תלוי במספר החוליות הפגומות, מיקום הדיסק הבעייתי וגורמים נוספים.
לרוב, בסיום הניתוח המנתח מכניס צינור מנקז הפרשות לפצע הניתוחי. את הצינור מוציאים כ-48 שעות לאחר הניתוח או מוקדם יותר - אם כמות ההפרשה מהנקז היא פחות מ-50 מ"ל.
עם סיום הניתוח תועברו לחדר התעוררות לשם השגחה צמודה ומעקב אחר מצב ההכרה, נשימה, מתן חמצן, לחץ דם, דופק ותנועתיות הגפיים.
טיפול תרופתי הכולל טיפול בכאב יינתן בהתאם להוראות הרופא המרדים.
לאחר מספר שעות, באישור הרופא המרדים, תועברו למחלקת אורטופדיה א' להמשך טיפול והשגחה.

לאחר הניתוח


אחיות המחלקה יעקבו אחר מצבכם באופן רציף.
אזור הניתוח יהיה מכוסה בחבישה שתוסר כ 3-4 ימים לאחר הניתוח. אין להסיר את החבישה או להרטיב את איזור הניתוח בלא אישור המנתח.
עקב היותכם בצום, תקבלו עירוי נוזלים ואנטיביוטיקה דרך הוריד.
שכיבה ממושכת במיטה וחוסר תנועה עלולים לגרום לאוורור לקוי של הריאות ולהיווצרות פצעים באזורי גוף שונים, לכן חשוב לשנות תנוחות בזהירות מידי 3-4 שעות. לצורך כך, אל תהססו להיעזר בצוות הסיעודי.
פיזיותרפיסט ידריך אתכם בתרגילי נשימה ושיעול לצורך אוורור יעיל של הריאות וכן בתרגילי תנועה הכרחיים.
במידה והניתוח לטיפול בפריצת דיסק יגביל אתכם בניידות, תטופלו בתרופה לדילול הדם.
יום למחרת הניתוח תוכלו לרדת מן המיטה, אם רמת הכאב תאפשר זאת, בהשגחת הצוות הסיעודי.
ההחלטה על שימוש בחגורת גב תינתן על ידי המנתח.
אם תירצו, יוכל מלווה אחד להישאר לידכם בלילה, באישור האחות.

טיפול בכאב

אחיות המחלקה יעקבו באופן שוטף אחר עוצמת הכאב ויתנו לכם תרופה כנגד כאבים בהתאם.
ברוב המקרים, יטופל הכאב ע"י כדור OXYCONTIN. בנוסף תוכלו להיעזר בכדורי אופטלגין. במידה ויידרש, תינתן תרופה נוספת נגד כאבים.

כיצד תנהגו בביתכם


כשבועיים לאחר הניתוח תוזמנו למרפאת החוץ בקריה הרפואית רמב"ם, לצורך ביקורת והוצאת הקליפסים. יש להצטייד בהתחייבות לצורך ביקורת זו.
אישור על חופשת מחלה מיום אשפוזכם ועד ליום הביקורת במרפאה יינתן לכם על ידי הרופא המטפל.
חשוב לזכור! אסור לשבת כלל במשך תקופה של כ 3-4 שבועות מיום הניתוח.
אם תחושו כאבים באזור החתך הניתוח, ניתן להיעזר בתרופות משככות כאב לפי הנחיית הרופא המטפל.
החלפת חבישה בהתאם להוראות הרופא המנתח.
למידע נוסף על פריצת דיסק discectomy/ laminectomy