כריתת ערמונית רדיקלית בסיוע רובוט

לפני הניתוח

תרגול שרירי רצפת האגן

מטרת תרגילים היא לחזק את שרירי רצפת האגן. שרירים אלו חשובים לצורך השגת שליטה מוקדמת במתן שתן לאחר הניתוח. יש לבצע תרגילים אלו החל משבוע לפני הניתוח. התרגילים מבוצעים ע"י כיווץ שרירי האגן (תרגילי קגל).

מזון

עליך להיות בצום החל מחצות.

הסרת השיער 

תתבצע בחדר ניתוח.

התרוקנות המעיים

בערב הניתוח יבוצע לך חוקן על מנת לרוקן את המעיים מתכולתם, וזאת כדי למנוע היווצרות אבני צואה במהלך ההחלמה לאחר הניתוח.
חשוב מאד להתקלח עם מים וסבון ערב לפני הניתוח ובבוקר הניתוח.

טיפול תרופתי

במהלך האשפוז אין ליטול תרופות על דעת עצמך. הטיפול התרופתי יינתן לך ע"י האחות בהתאם להוראות הרופא. 

מהלך הניתוח

משך הניתוח כולל הרדמה הוא כ- 4 שעות. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. בתחילת הניתוח לאחר ניפוח הבטן באמצעות גז 2CO, מוחדרים שישה טרוקרים לחלל הבטן בהנחיית מצלמה. דרכם מועברים מכשירי הניתוח המחוברים לרובוט. באמצעות המצלמה ומכשירי העבודה, צוות המנתחים משלים את הניתוח הכולל את זיהוי בלוטת הערמונית, קשירת כלי הדם למניעת דימום, הפרדה של בלוטת הערמונית מכיס השתן והשופכה וכריתתה בשלמות כולל הקופסית העוטפת אותה ובלוטות הזרע המחוברות לה. בנוסף מתבצעת כריתת בלוטות לימפה אגניות בקרבת הערמונית. בהמשך מתבצעת תפירה המאפשרת חיבור של צואר שלפוחית השתן לשופכה לאחר החדרת קטטר שופכתי לכיס השתן. בסיום הניתוח, רקמת הערמונית מוצאת דרך אחד הפתחים ומוחדר נקז למיטת הניתוח לצורך ניקוז הפרשות ולבסוף פצעי הניתוח נתפרים ונחבשים.
בסיום הניתוח צוות חדר ניתוח יעביר אותך ליחידת ההתעוררות להשגחה למשך מספר שעות. 
 

לאחר הניתוח

הטיפול בכאב

הניתוח כרוך בכאבים שיופיעו במהלך ההחלמה. האחות תעקוב אחר עוצמת הכאב באופן שוטף, במידה וידרש תיתן לך תרופה נגד כאבים. הקלה על הכאב תאפשר לך נשימה קלה יותר וריוורור יעל של הריאות.

תנועתיות

על מנת למנוע סיבוכים, חשוב  להתחיל בניידות כבר בשעות הראשונות לאחר הניתוח, ע"י  שינויי תנוחות מידי 3-4 שעות. הצוות הסיעודי ינחה אותך ויעזור לך לשנות תנוחות בעזרת כריות תמיכה. תוכל להשיג הפחתת לחץ על אזור העכוז גם בהיותך בשכיבת פרקדן ע"י כיפוף הברכיים והרמת האגן למשך מספר שניות.  ביום הראשון לאחר הניתוח יוריד אותך הפיזיותרפיסט מהמיטה לכורסא, וידריך אותך לתרגילי נשימה ושיעול לצורך אוורור יעיל של הריאות, תרגילי חיזוק שרירי הירך, תרגילי הליכה והדרכה לתנועות מותרות ואסורות.

קטטר שתן

הוצאת הקטטר תתבצע כשבוע עד עשרה ימים לאחר הניתוח במסגרת הביקור הראשון במרפאה. במהלך הביקור ימסר הדיווח הפתולוגי של הרקמה שהוסרה ויתבצע תכנון של המשך מעקב וטיפול.

היגיינה

חשוב מאוד לשמור על היגיינה אישית אחרי הניתוח וחשוב להגיע לעצמאות בפעילות היומיומית מהר ככל האפשר על מנת להגיע להחלמה מוצלחת.


כלכלה

לאחר הניתוח תישאר בצום למספר שעות. אספקת הנוזלים והאנרגיה הנחוצים לגוף תתבצע באמצעות מתן נוזלים דרך הוריד כל זמן שתהיה בצום. תוכל לחזור בהדרגה גם לאכול, בהתאם להנחיית הצוות.
במידה ולא תחוש בחילה תוכל להתחיל בשתייה ובכלכלה קלה בהדרגה.

ביקורת לאחר שחרור

במכתב השחרור יצוין מועד הביקורת במרפאה.

כיצד תנהג/י בביתך

  • במידה ותופיע צריבה במתן שתן או דימום קל, תופעות אלו שכיחות לאחר ניתוח מסוג זה. מומלצת שתייה מרובה (לא יותר מ-2 -3 ליטר נוזלים ליום).  
  • אם יש לך כאבים באזור  הניתוח, ניתן להיעזר בתרופות משככי כאב לפי הנחיית הרופא המטפל.
  • גם אם אין כאבים מגבילים, מומלץ לנוח, ולא לחזור לפעילות גופנית מאומצת במשך כמה שבועות אחרי הניתוח עד לריפוי מלא של הפצעים.
  • אסור להרים משאות כבדים למשך כחודש ימים.
  • ניתן להשתמש במשלשלים קלים, כדי להקל את פעולת המעיים ולהימנע ממאמץ בשירותים.
  • יש להמשיך בתרגילי חיזוק רצפת האגן כפי שהודרכת.


תפקוד מיני אחרי ניתוח כריתת ערמונית רדיקלי

במקרים רבים במהלך הניתוח מתבצע שימור של עצבי הזיקפה המאפשרים שימור של התפקוד המיני אולם לעיתים עקב הצורך להשלים כריתה מלאה של הערמונית, הרקמה שנכרתת כוללת את עצבי הזיקפה. לאחר הוצאת הקטטר והתאוששות מהניתוח, ניתן לחזור לקיום יחסי מין באופן הדרגתי. מרבית המטופלים מסוגלים להגיע לזיקפה ולחוות אורגזמה אך ללא פליטה של זרע. במידת הצורך, במהלך הביקורת לאחר הניתוח, יומלץ על תוספת טיפול תרופתי לשיפור הזיקפה לאחר הניתוח.

זימון תורים - אורולוגיה

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

חיילים - צרו קשר בטלפון 04-7772716 או שלחו פקס למס. 04-7772364