צוקר רפאל (רפי)

רפי, בן לואיזה וראובן, נולד ביום י"ד באדר תשי"ב (10.3.1952) בחיפה. הוא סיים את לימודיו היסודיים בבית-הספר "גלילות" בחיפה והחליט להמשיך ללמוד בפנימייה הצבאית על-שם בירם בחיפה.
צוקר רפאל (רפי)צוקר רפאל (רפי)
משפחתו התנגדה לרעיון זה וניסתה להניאו מכך, אבל הוא היה איתן בדעתו, משום שעוד מילדותו שאף לקשור את עתידו בחיי הצבא. לאחר ויכוחים רבים עם המשפחה, הכריז שאם לא תינתן לו הרשות ללמוד בפנימייה הצבאית, לא ילמד כלל. המשפחה נכנעה והוא נרשם לפנימייה והתחייב לשרת בתנאי קבע בתום תקופת שירותו הסדיר. החיים בפנימייה חישלו את גופו ואת נפשו והוא הפך גבר לכל דבר. הוא היה חובב ספורט ושיחק בעיקר בכדורגל במסגרת קבוצת "מכבי" נשר. בימי שישי אחרי הצהרים נהג לשחק עם חבריו במגרש השכונה, לשם ההנאה שבמשחק. הוא היה נער חברותי ובכל מסגרת חברתית שנקלע אליה, היה מתחבב במהירות על הבריות. הוא אהב את הטבע, את נופי הארץ ויפי חמדתה ותמיד הוקסם ממראה עיניו בכל אשר הלך.
רפי גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1970 והתנדב לחיל שהעריץ תמיד, חיל הצנחנים. לאחר הטירונות ולאחר שהיה לצנחן-לוחם, עבר קורס מ"כים וסיימו בהצטיינות. אחרי-כן יצא לקורס קצינים וגם אותו סיים בהצטיינות ובתחילת 1972 כבר היה סגן-משנה. חלפה עוד שנה והוא סיים בהצטיינות את קורס מפקדי הפלוגות והועלה לדרגת סגן. הוא היה חייל ומפקד למופת, מסור ונאמן לתפקידו, וכאשר קיבל על עצמו להקים, לאמן ולהכין פלוגת צנחנים, עבד ללא ליאות ועשה לילותיו כימים. הוא הוביל את חייליו במסעות קשים ומפרכים, ותוך חמישה חודשים הכין פלוגת צנחנים למופת. חייליו, לוחמים מאומנים וממושמעים, שהיו מוכנים ללכת אחריו באש ובמים, אהבו אותו בזכות יחסו האנושי ודאגתו לכל אחד מהם. רפי היה מסור לפלוגתו וסיפק את כל מחסורם של אנשיו. הוא אהב את חייליו ונהג לבלות אתם זמן רב בשיחות, בסיכומים אחרי כל פעולה ובשעות הפנאי. כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים הוענקה לו דרגת סרן והוא נשלח עם פלוגתו להלחם בכוחות המצרים בסיני. הפלוגה עברה קרבות עקובים מדם וביום כ"ד בתשרי תשל"ד (20.10.1973) בעת טיהור כוחות האויב בכפר סרפאום, מעבר לתעלת סואץ, נפגע רפי ונהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בחיפה.

השאיר אחריו הורים, שני אחים ואחות.

משפחתו תרמה סכום כסף לבית-הספר "הריאלי" בחיפה, שם למד רפי, להענקת מלגות על שמו לבוגרי בית-הספר; כן ריכזה המשפחה בחוברת מדברי חבריו ופקודיו ומדברי המשפחה על דמותו

אחיה של שרה צפריר מאגף מידע, מחשוב ותקשורת.