טיפול בלימפאדמה

רקע

לימפאדמה הינה הצטברות חריגה של נוזלים (בצקת) בתאי שומן תת-עוריים אשר בדרך כלל מופיעה בגפיים. בצקת זו נותנת מראה של "גפיים שמנות" עם חוסר פרופורציה גלוי בין הגפיים לשאר הגוף ולעיתים יש נטייה לחשוב שלחולה יש בעיה של השמנת יתר.

לרוב, בתחילת המחלה התלונות "אסתטיות" אך עד מהרה התלונות הן תפקודיות עם כאב חמור בגפיים הנגועות. לימפאדמה אינה מגיבה לדיאטות וספורט ואם הטיפול בבעיה אינו נכון, בטווח הארוך עשויות להופיע בעיות תפקודיות קשות.  הגורם ללימפאדמה בעולם המערבי לרוב קשור בטיפולים לסרטן, אך יש גורמים אחרים כגון: חבלה בגפיים (טראומה), כוויות, זיהומים בגפיים ועוד.

לימפאדמה עשויה להיות תוצאה של ניתוחים (במיוחד בהקשר לטיפולים בסרטן), הקרנות, טראומה ועוד. עד כ- 50% מהחולות אשר טופלו בסרטן השד מפתחות בצקת לימפתית בגפה העליונה (לאחר הקרנות, דגימת בלוטת הזקיף או כריתת כל הבלוטות בבית השחי). לעיתים, בעיות מופיעות לאחר הטיפול הראשוני בסרטן. תלונות אסתטיות, נכות תפקודית וסיכון מוגבר לזיהומים (לימפאנגיטיס וצלוליטיס) הם ההשפעות העיקריות של לימפאדמה ולעתים תופעת לוואי חמורה ואף גורמת לנכות ניכרת לאחר טיפול בסרטן השד.

דרכי הטיפול בלימפאדמה

הטיפול הבסיסי מורכב מעיסוי ידני לגפיים הנגועות, לבישת שרוולי לחץ, אך לעיתים קרובות על מנת לעצור את התפתחות המחלה ולהחזיר את רמת איכות החיים לקדמותה נדרשת התערבות כירורגית.

ישנם שלושה ניתוחים מוצעים לטיפול בלימפאדמה:

1.  ניתוח מעקף לימפטי  בו עוקפים את מערכת הלימפה הכושלת לוורידים דרך חתכים קטנים בעור. הניתוח דורש מיומנות כירורגית גבוהה, אך נחשב לקל יחסית עבור המטופלים.

ההליך מתבצע בהרדמה מלאה, כ- 3 שעות ואשפוז ללילה אחד בלבד.

2.  השתלת קשריות לימפה: בפעולה זו מושתלות בלוטות בריאות (למשל מהמפשעה) בניתוח מיקרו-כירורגי לאזור הפגוע (למשל לבית השחי). הליך זה מבוצע בהרדמה כללית ומשך האשפוז כ- 5 ימים

3. שאיבת שומן - מתבצעת בשלבים המתקדמים של לימפאדמה ושמורה רק לבצקת שומנית שאינה מגיבה לטיפולים אחרים.

לאחר הטיפול

לאחר הטיפול באחת מהשיטות המוזכרות למעלה, על המטופלים לבצע תכנית שיקום, בה הפיזיותרפיסט ממלא תפקיד מרכזי. חשוב להתערב במהלך השנה הראשונה, לפני שמתחיל שלב ההצטלקות של הרקמות.

פעולה מוקדמת לשלבי בצקת מבטיחה את התוצאות הטובות ביותר. ההליך מבוצע בהרדמה מלאה ונמשך כשלוש שעות.

הטיפול ניתן ב:

זימון תורים - כירורגיה פלסטית

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

לפניות בנושא PRP הזרקת טסיות דם לטיפול בהתקרחות, נא לפנות בדוא"ל
[email protected]