טיפול במומים מולדים

שפה שסועה

שפה שסועה היא מום מולד, היכול להיות חד-צדדי או דו-צדדי, מלא או חלקי, ולערב גם את האף.  הוא נובע מחוסר חיבור של צידי השפה בדרגות שונות, הכוללות את עור השפה והשריר שמתחתיו.  במרבית המקרים לא מדובר בבעיה תפקודית, אלא אסתטית בלבד. 
מטרת הניתוח היא איחוי השפה, התיקון עשוי להתפרש על פני יותר מניתוח אחד.  קיימות מספר טכניקות ניתוחיות, המערבות סגירה של הפגם ע"י מתלים מקומיים (העברת רקמה סמוכה).
הניתוח לתיקון שפה שסועה מתבצע לרוב בגיל 3-6 חודשים, בהרדמה כללית. מדובר לרוב בשני ימי אשפוז. את התפרים החיצוניים מוציאים כעבור שבוע ימים. הניתוח כולל גם שיפור מראה האף. אולם התיקון הסופי של העיוות באף מתבצע לרוב בגיל 17 לערך.

תופעות הלוואי האפשריות לניתוח  לתיקון שפה שסועה כוללות: אודם, נפיחות, כאב ואי נוחות.
סיבוכים אפשריים במהלך הטיפול ואחריו כוללים: דימום מקומי, זיהום מקומי, פתיחת תפרים והיפרדות שולי הפצע, נמק עור ומתלים מקומיים. בתיקון השפה תישאר בהכרח צלקת, אשר בדרך כלל הינה עדינה, אך כתלות במבנה העור והתגובה לריפוי פצע אצל כל חולה, וכתלות במהלך ההחלמה, יכולה להיווצר צלקת גסה או מוגזמת.  במרבית המקרים ההחלמה הינה טובה, וללא סיבוכים, אך יש  והופעת סיבוכים מחייבת טיפול ממושך, לעיתים באשפוז, וכאמור לעיתים גם יש צורך בניתוחים נוספים.

חיך שסוע

חיך שסוע הינו מום מולד הנגרם עקב חוסר חיבור של צידי החיך ("גג הפה") הגורם למעבר חופשי בין חלל הפה והאף, של מזון ואויר, עם הפרעה תפקודית ניכרת (בעיקר בהתפתחות הדיבור). הוא מופיע בדרגות חומרה שונות, ועשוי להיות חלקי או מלא, ולערב את קשת השיניים העליונה. 
הטיפול במום זה הוא רב שלבי, ומבוצע ע"י צוות רב תחומי (מרפאת חיך שסוע, פלסטיקה, פה ולסת ועוד).  ניתוח תיקון החיך הראשוני מבוצע ע"י מנתחים פלסטיים,  בד"כ בגיל 12-18 חודשים.  התיקון עשוי להתפרש על פני יותר מניתוח אחד.  קיימות מספר טכניקות ניתוחיות, המערבות סגירה של הפגם ע"י מתלים מקומיים (העברת רקמה סמוכה).

תופעות הלוואי האפשריות לניתוח כוללות: אודם, נפיחות, כאב ואי נוחות.
סיבוכים אפשריים במהלך הטיפול ואחריו כוללים: דימום מקומי, זיהום מקומי, פתיחת תפרים והיפרדות שולי הפצע, נמק עור ומתלים מקומיים. בתיקון החיך תיתכן היוותרות מעבר בין הפה לאף (פיסטולה) הדורשת תיקון ניתוחי חוזר. כמו כן ייתכן שלמרות הניתוח תישאר אי ספיקה וולו-פרינגיאלית הגורמת לבעיה בדיבור ודורשת ניתוח נוסף של העברת מתלה מהחלק האחורי של הלוע, שסיבוכיו כוללים פרט לנ"ל גם אי יכולת לנשימה אפית, דבור מאנפף ודום נשימה בשינה.
משך האשפוז בטיפול בחיך שסוע הינו לרוב בין יומיים לשלושה.

הטיפול ניתן ב:

זימון תורים - כירורגיה פלסטית

ניתן ליצור עמנו קשר בנושא זימון תורים באמצעות מילוי טופס או שליחת דואר אלקטרוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.

לפניות בנושא PRP הזרקת טסיות דם לטיפול בהתקרחות, נא לפנות בדוא"ל
[email protected]