מדיאליזציה (הזזה למרכז) של מיתר הקול

מדיאליזציה של מיתר הקול הינה פעולה שנועדה לתיקון הפרעת קול וצרידות, במקרים בהם נוצר שיתוק מיתר קול. מיתרי הקול הינם שתי רצועות שריר אלסטיות בגרון (קופסית הקול) היוצרים רצף עם הקנה (צינור האוויר). (ראה הציור המצורף). על מנת ליצור קול, בעת שאוויר ננשף (יוצא מהראות), מיתרי הקול נפגשים והרירית המצפה אותם עוברת ויברציה (רטט). כאשר האדם נושם מיתרי הקול מתרחקים זה מזה על מנת לאפשר את מעבר האוויר. כדי למנוע מאוכל להיכנס לריאות (אספירציה), מיתרי הקול נצמדים באופן מלא כאשר האדם בולע.
 

שיתוק מיתר קול

שיתוק מיתר הקול משמעו שמיתר קול אחד לא זז. (ראה הציור המצורף). השיתוק לרוב נגרם כתוצאה מפגיעה בעצב השולט על תנועות שרירי קופסית הקול (the recurrent laryngeal nerve). פגיעה בעצב זה תתכן לכל אורך מסלול העצב:  במוח – מגוון סיבות כולל שבץ מוחין, בצוואר – גידולים, חבלות וניתוחים, כולל גידולים של בלוטת התריס, בבית החזה – כתוצאה מניתוח או גידול. לעיתים הסיבה לשיתוק מיתר הקול אינה ידועה.
 

התסמינים

ייתכנו הסימפטומים הבאים בשיתוק מיתר הקול:
 • צרידות, המתבטאת בקול חלש יותר ובאיכות ירודה.
 • הפרעות בליעה. מכיוון שהאוכל "מחליק" בין מיתרי הקול אל הראות (אספירציה) ייגרם שיעול עם תחושת חנק. כאשר האספירציות מרובות עלולה להתפתח דלקת ראות עם קוצר נשימה.
 • חוסר יעילות בניסיון להוציא כיח למרות שיעול וכחכוחים מרובים.
  קוצר נשימה במאמץ.

אבחנה

כדי לאבחן שיתוק של מיתר הקול רופא אא"ג משתמש באנדוסקופ. האנדוסקופ הינו צינור דק שבו סיבים אופטיים המחובר למקור אור. צינור דק זה מוכנס דרך האף עד להסתכלות על הגרון. כך ניתן להעריך את מיתרי הקול בעת דיבור. אם הסיבה לשיתוק מיתר הקול אינה ידועה, נרשות הדמיות (למשל CT ו-MRI) של הראש הצוואר והחזה. זאת כדי לראות האם ישנו גידול הלוחץ על העצב בצוואר או בחזה או האם ישנה פגיעה מוחית.
 

טיפול

בחלק מהחולים בשנה הראשונה לאחר הפגיעה הקול משתפר ללא טיפול עקב כך שמיתר הקול הבריא "לומד" לעשות תנועה מעבר לקו האמצע עד לסגירה של המיתרים וכך מפצה על חוסר התנועה של המיתר המשותק. ניתן לעיתים לשפר תהליך זה ע"י טיפול בדיבור שמטרתו לחזק ולאמן את מיתר הקול המתפקד ולשפר את הבקרה על זרימת האוויר בעת דיבור. כאשר תהליך הפיצוי לא מתרחש או לא מספק ישן שתי שיטות טיפול – הזרקה או ניתוח פתוח.
 

טכניקת ההזרקה

בשיטת ההזרקה הרופא מזריק למיתר המשותק חומר סינטטי או חומר הומאני. חומר זה מוסיף למיתר הקול נפח, ומביא אותו לקו האמצע, דבר המאפשר למיתר הקול הבריא להיצמד אל המיתר המוזרק. פעולה זו הינה זמנית מאחר והגוף מפרק את החומר המוזרק, וסופג אותו תוך 3-12 חדשים. ניתן לחזור על ההזרקות לפי הצורך. אחת השיטות היא הזרקת שומן מהחולה עצמו, אשר נלקח מאיזור אחר בגוף, בד"כ מהבטן.
 

הטכניקה הניתוחית

הזזת מיתר הקול המשותק למרכז בניתוח הקרוי thyroplasty. דרך חתך בצוואר מוכנסת פיסה של חומר סינטטי הדוחפת את מיתר הקול למרכז. זה מאפשר למיתר התקין להגיע למגע עם המיתר המשותק.
לאחר הטיפול: איכות הקול משתנה לאחר הטיפול ומתייצבת תוך 2-4 שבועות. הרופא או האחות ינחו אותך כיצד עליך לנהוג לאחר הטיפול. מספר הנחיות כלליות שעליהן למלא:
 • שימוש מועט ככל האפשר בקול על מנת לאפשר למיתרי הקול להחלים. 
 • המנע מללחוש, דבר שיגביר את גירוי המיתרים שנותחו.
 • הימנעות מקפה, מטוגנים, מאכלים חמוצים וחריפים, שום ובצל.
 • המנעות מאכילה 3 שעות לפני שינה.
 • שינה עם הגבהת הראש.

מתי להתקשר לרופא או לאחות?

 • קושי בנשימה, קוצר נשימה או נשימה רעשנית.
 • התגברות של קשיי הבליעה.
 • חום C°38 ומעלה.
 • בעיה לא מוסברת, שאלות או דאגות.

זימון תורים - אף אוזן גרון

שימו  לב – זמינות התורים בזימון אונליין זהה לזו שבמוקד הטלפוני.

לזימון תור בדרך היעילה והקצרה ביותר לחצו על הכפתור דוא"ל ושלחו אלינו את ההפניה שברשותכם

ניתן גם לבקש שנחזור אליכם בעזרת מילוי טופס יצירת קשר

שימו לב, לאחר קביעת התור תישלח אליכם לטלפון הנייד הודעת SMS בצירוף ההזמנה.